Öğrenciler ve veliler ertelenen LGS için açıklama bekliyor


Öğrenciler ve veliler ertelenen LGS için açıklama bekliyor

LGS sonuçlarının gerekçe gösterilmeden ertelenmesi tepki çekti

Öğrenciler ve veliler ertelenen LGS için açıklama bekliyor
Öğrenciler ve veliler ertelenen LGS için açıklama bekliyor

Son yılların en tartışmalı sınavı olan Liselere Sınavı ( LGS ) sonuçlarının seçim sonrasına ertelenmesi, ‘’tepkilerden duyulan korku’’ya bağlandı. Özellikle matematik sorularının zorluğu ve sürenin yetmemesi nedeniyle sınavdan ağlayarak çıkan yüz binlerce öğrenci, şimdi de sonuç açıklanma tarihinin hiçbir gerekçe gösterilmeden 22 Haziran’dan 26 Haziran’a alınmasının şokunu yaşıyor. Veliler, çocuklarının büyük bir hayal kırıklığı içinde olduğunu söylüyor. 2 Haziran’da yapılan ve 996 bin öğrencinin girdiği LGS , son yılların en zor sınavı olarak nitelendiriliyor. Matematik öğretmeni Vural Aksankur, Matematik soruları için verilen sürenin yeterli olmadığını belirterek “çözmesi 4-5 dakika sürecek sorular vardı’’ dedi. Çocuklarının büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirten veliler de, öğrencilerin hazırlandıklarından çok farklı bir sınavla karşılaştıklarını söylüyor. Veliler, “Sınavın matematik soruları çok ağır düzeydeydi. 30 dakikada yapılacak 20 soru kesinlikle değildi. Süreleri olsa soruları yapabileceklerini söyleyen çocuklar çok üzgün’’ dediler.
 
MEB açıklama yapmalı
 
Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, bu sene yaratılan sınav kaosunun sonucunun çocuklarda travmaya neden olduğu belirtildi. 2017-2018 öğretim yılı başında tüm 8. sınıf öğrencilerininTEOG sınavına gireceğini düşündüğü hatırlatılan açıklama şöyle:
 
“MEB hangi konulardan soru çıkacağını açıklamış ve öğrenciler sınava çalışmaya başlamıştı. Ve kaos başlatıldı. 15 Eylül 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘TEOG’u kaldıracağız’; 20 Eylül 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından da ‘Bu yıl sınav yapmıyoruz’ açıklamaları yapıldı. 5 Kasım 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ni getirdik’ dedi.Yeni sistemin açıklanması aylar sürdü. Öğrencilerimizin motivasyonu düştü, belirsizlik psikolojilerini olumsuz etkiledi. Merkezi sınav yapılacağı yüzde 10’luk dilime giren öğrencilerin merkezi sınav ile yerleştirileceği açıklandı.’ Nitelikli okul’ tanımı üzerinden okullar, öğrenciler,öğretmenler ayrıştırıldı.S ınav için gösterge olmayacak az sayıda soru örneği MEB sitesinden açıklandı. Sınava girecek öğrencilerin tamamına yakını; 996 bin öğrenci sınav için başvuru yaptı. Merkezi sınavla öğrenci alacak okullar aylarca açıklanmadı. Açıklandığında ise bu listeye giren okul sayısının yarısından fazlasının meslek ve imam hatip liseleri olduğu ortaya çıktı.
 
Önce sınavı kaldıracağız ve devamında gelen çelişkili açıklamalar ve şimdi de yerleştirme kılavuzunun açıklanmamasıyla öğrencilerin ve velilerin ne ile karşılaşacaklarını bilmedikleri bir liseye geçiş sistemi dayattılar. Sınav yerleştirme kılavuzunun seçim sonrasına, 26 Haziran’a ertelenmesi de öğrencilerimiz ve velilerimiz için yaratılan kaosun devam edeceğinin fotoğrafıydı.’’ Acıklamada, bu sınavla öğrencilere, sınav stresi yaşatmayacaklarını iddia edenlerin, çocuklarda yaşamları boyunca unutamayacakları bir travmaya neden oldukları belirtilerek, şöyle denildi:
 
‘’Sınav öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden paylaştıkları soru örneklerinin azlığı başlı başına en temel sorunlardan biriydi. Ayrıca sınavda çıkan matematik ve fen sorularının zorluk derecesine bakıldığında bu soruların paylaşılan az sayıda örnek sorularla, okullarda hafta sonu yapılan kurslardaki soru örnekleriyle, bakanlığın öğrencilere dağıttığı ders kitaplarında bulunan sorularla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sayısal bölümde çıkan sorular ile sözel bölümde çıkan sorulara eşit zaman verilmiştir. Sayısal sorularının zorluk derecesi ile verilen zaman ölçme değerlendirme kriterlerine tamamen aykırıdır. Bu soruları hazırlayanlar kimlerdir? Yerleştirme kılavuzunun seçim sonrasına ertelenmesinden sonra sınav sonuçları da 26 Haziran’a ertelendi. Açıkladığınız tarihin değiştirilme gerekçesi nedir?’’


Milli Eğitim Bakanı Yılmaz LGS'yi Savundu

 
 


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullara ücretsiz materyal gönderen kurum ve kuruluşar
Okullara ücretsiz materyal gönderen kurum ve kuruluşar
Öğretmenlerimizi Nasıl Bu Hale Getirdik?
Öğretmenlerimizi Nasıl Bu Hale Getirdik?