Cumartesi ve Pazar Yapılacak Olan Seminerler Yargıya Taşındı


Cumartesi ve Pazar Yapılacak Olan Seminerler Yargıya Taşındı

Eğitim İş ve Eğitim Sen Cumartesi ve Pazar Yapılacak Olan Seminerleri Yargıya Taşıdı

Cumartesi ve Pazar Yapılacak Olan Seminerler Yargıya Taşındı
Cumartesi ve Pazar Yapılacak Olan Seminerler Yargıya Taşındı

Eğitim İş Sendikasından yapılan açıklama şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nce ilan edilen, “Öğretmenlerin 2018 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programında” 1. Hafta olarak belirlenen takvimde, 9 Haziran 2018(Cumartesi) ve 10 Haziran 2018(Pazar) günü öğretmenlerin çalışmalarını öngörmüştür.
 
Daha öncesinde yaptığımız duyurularda ve valiliklere yaptığımız başvurularda bu uygulamadan dönülmesi gerektiği konusundaki uyarılarımız karşılık bulmamış ve bakanlık memurun dinlenme hakkını ve angarya yasağını hiçe sayan anlayışını değiştirmemiştir.
 
Bu sebeple “Öğretmenlerin 2018 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programında” 1. Hafta olarak belirlenen takvimde, 9 Haziran 2018 (Cumartesi) ve 10 Haziran 2018 (Pazar) gününe ilişkin programın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtık.

Eğitim Sen: Seminer Dönemi Angaryasına Dava Açtık

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında 24.05.2018 tarihinde Öğretmenlerin 2018 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı duyurusu ve bu duyurunun ekinde de çalışma programı yayımlanmıştır. Bu duyuruda öğretmenlerin mesleki çalışmalarını 09-13 Haziran 2018 tarihleri arasında görev yaptıkları okullarda yapacakları, 18 Haziran-22 Haziran tarihleri arasında istemeleri halinde farklı il/ilçelerdeki okullarda yapabilecekleri, 14 Haziran 2018 tarihi ile 25-29 Haziran 2018 tarihleri arasında idari izinli sayılacakları belirtilmiştir. Bu duyuru hafta sonu tatiline denk gelen 9-10 Haziran 2018 tarihlerinde öğretmenlerin mesleki çalışma yapmalarını öngörmektedir. Bu, öğretmenlerin mesleki çalışmalarının hafta sonu tatilinde yapılmasına olanak sağlayacak hukuksal dayanak bulunmadığından bir angaryadır. Angarya Anayasa’nın 18. maddesince yasaklanmış, çalışanların dinlenme hakkı Anayasa’nın 50. maddesi uyarınca güvence altına alınmışken böyle bir uygulama kabul edilemez. Bu konuda sendika olarak hukuk dışılığın, angaryanın olağanlaşmaması için Milli Eğitim Bakanlığı’na gerek yazılı, gerekse bire bir görüşme yoluyla birçok kez makul önerilerle başvuruda bulunmamıza rağmen bakanlık hukuk dışılıkta ısrar etmiştir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı Öğretmenlerin 2018 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı duyurusu uyarınca öğretmenlerin mesleki çalışmalarını 09-13 Haziran 2018 tarihleri arasında görev yaptıkları okullarda yapacaklarına ilişkin emrinin 9-10 Haziran 2018 tarihlerine ilişkin kısmının iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açtık. Olası yürütmeyi durdurma kararının sorumluğu hukuk dışılıkta ısrar eden Milli Eğitim Bakanlığı’na aittir.

eğitim sen eğitim iş hafta sonu seminerleri mesleki çalışmalar yıl sonu mesleki çalışmalar yıl sonu seminerleri


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
aslan     2018-06-05 eğitim iş i çok başarılı buluyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖSYM, tartışmalı matematik sorusunu iptal etti
ÖSYM, tartışmalı matematik sorusunu iptal etti
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı