Bir Veliden Yusuf Tekin'e ''Yaktın Bizi'' Mektubu!


Bir Veliden Yusuf Tekin'e ''Yaktın Bizi'' Mektubu!

Bir veli LGS sınavı sonrası kaleme aldığı mektupta, başta MEB Müsteşarı Tekin olmak üzere tüm MEB yetkililerine seslendi: ''Sözel bölümde sanal mutluluk yaratıp sayısal sonunda perişan ettiğiniz çocukların okullardan ağlayarak çıkışına şahit olabilseydiniz keşke?'' O an hepsini sarıp hepiniz şampiyonsunuz diye haykırmak geldi içimden.

Bir Veliden Yusuf Tekin'e ''Yaktın Bizi'' Mektubu!
Bir Veliden Yusuf Tekin'e ''Yaktın Bizi'' Mektubu!

''Sayın Tekin,
 
Aralık ayından beri MEB'e defalarca yazdık. Örnek sorular gibi bir sayısal bölüm için süre yetersiz, emekler zayi olmasın diye. Verdikleri cevaplar 'zorluk düzeyinin 8. sınıflara uygun ve sürenin yeterli olacağı' şeklinde idi. Dün LGS'de Sözelde kolay sorularla Sayısal da çok zor sorularla MEB görülmemiş bir emek gaspına yol açtı. Her ikisi de bileni bilmeyeni eşitledi. Sayısalda pek çok başarılı çocuk bildiği halde soruyu okuma fırsatı dahi bulamadı. Sayısalı 15 dakika uzatmak bu tabloyu çok daha adilleştirirdi.

Başta size olmak üzere tüm MEB yetkililerine sesleniyorum:"Sözel bölümde sanal mutluluk yaratıp sayısal sonunda perişan ettiğiniz çocukların okullardan ağlayarak çıkışına şahit olabilseydiniz keşke?" O an hepsini sarıp hepiniz şampiyonsunuz diye haykırmak geldi içimden. Bu yıl yaşatılanlara sebep olunan kaosa dayanmak bile pek çok yetişkinin tahayyül edemeyeceği kadar zordu çünkü. Acaba geçen yılın 17000 1.si bu sorular karşısında ne yapardı? Öğretmenlerin pek çoğunun bile verilen sürede soruları yanıtlamaları mümkün değilken 14 yaşında çocukları bu cendereye sokmak neden? Sadece birkaç ay geç doğdular diye mi bu yaşanılanlar? O zaman 2004'te doğurduğum için en büyük suçlu benim. İlk sınava 2 aya kala sınavı iptal edip hedef şaşırttıldı. Bir yıl boyunca büyük emekler döken çocuklar gözyaşlarına boğuldular. Bir lise yerleştirme sınavı nasıl bu kadar can yakabilir, başka bir örneği yoktur. Hayatlarının ilk büyük sınavında bu çocukların mutlulukları özgüvenleri onarılmaz biçimde kırıldı. Adil ve orantılı zorlukta bir sınav yapmak bu kadar mı zordu? Bizim gibi tek gayesi vatanına milletine hayırlı, çalışkan bireyler yetiştirmek olan ailelerin yaşam sevinci alındı koca bir yıl. Çocuklarımızla birer kobaymışçasına oynayan MEB yetkililerine söyleyecek söz bulamıyorum. Sonucu ne olursa olsun, istedikleri liselere yerleşseler dahi, evlatlarımı bu eğitim sistemine kobay ettiğim için kendimi de tüm sorumlularını da ömür boyu affetmeyeceğim.

Siz her ne kadar adrese dayalı sistemi övseniz de pek çok çocuk yıllardır hedefledikleri lise için emek verdi. Bu hedeften dön, eve en yakın okula git demek olur muydu ki Müsteşarım :(

İçi Yanan bir Anne''

Kaynak: egitimajansi.com

 

İlgili Haberler:


Tekin'den, LGS, Zorunlu Hizmet Affı, Öğretmenlere Performans Açıklamaları

 


LGS'de Çıkan Fen-Matematik Sorularını Öğretmenler Bile Zamanında Çözemedi

 


Kızı Sınava Giren Bir Baba, 2018 LGS' nin Yarattığı Hayal Kırıklığını Yazdı

 


Milli Eğitim Bakanı Yılmaz LGS'yi Savundu

 


İnce’den Çarpıcı LGS İddiası!

 


Başarılı Birçok Lise Nitelikli Lise Listesine Alınmadı

 

LGS bitmeden soruların kime sızdırıldığı belli oldu. Soruşturma başlatıldı

 


LGS Sorularını Whatsapp Yoluyla Sızdırdığı İddiasıyla 3 Öğretmene Gözaltı

 


LGS Sonuçlarının Açıklanması Seçim Sonrasına Ertelendi

 


Öğrenciler LGS'de Ters Köşe Oldu

 


10 Soruda LGS Kabusu! (Abbas Güçlü Yazdı)

 


2018 LGS Soru ve Cevapları

 

 


LGS'de Sözel Güldürdü, Sayısal Ağlattı! Hatice Yılmaz Soruları Değerlendirdi

 


"Çocuklar sınav stresi yaşıyor, sınav kalkacak" denildi. Ama!

 


Yusuf Tekin'den LGS Öncesi Ailelere Uyarı

 

Yaktın Bizi Mektubu yusuf tekin Bir Veliden MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'e mektup Yusuf Tekin'e mektup 2018 lgs lgs 2018 lgs matematik soruları


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur Sen'den İş bırakma ve İmza atmama kararı
Memur Sen'den İş bırakma ve İmza atmama kararı
Okullara ücretsiz materyal gönderen kurum ve kuruluşar
Okullara ücretsiz materyal gönderen kurum ve kuruluşar