Takdir ve teşekkür hesaplama ve e okul karne notu öğrenme


Takdir ve teşekkür hesaplama ve e okul karne notu öğrenme

Yaz tatiline sayılı günler kaldı. Milyonlarca öğrenci 2017-2018 eğitim öğretim yılı içinde derslerine çalışarak yüksek puan almanın gayreti içinde oldu. Öğrenciler başarılarının meyvesini karne heyecanı ile alacaklar. İşte öğrenci ve velilerin en çok sordukları takdir ve teşekkür hesaplama ve e okul karne notu öğrenme...

Takdir ve teşekkür hesaplama ve e okul karne notu öğrenme
Takdir ve teşekkür hesaplama ve e okul karne notu öğrenme

Peki Karne notumu nasıl öğrenirim, e okul VBS MEB takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılıyor.

2017-2018 eğitim öğretim yılının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde hem veli hem de öğrenciler yıl sonu karne notlarını merak etmeye başladı. Karne sonuçlarını görmek isteyen veli ve öğrenciler e-Okul veli bilgilendirme sistemi olarak bilinen VBS üzerinden öğrencilerin tüm notlarını görme imkanına sahip olmaktalar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hayata geçirdiği e-okul veli bilgilendirme sistemi milyonlarca öğrencinin cep karnesi niteliğinde zira e-okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde hem veli hem de öğrenci tüm eğitim öğretim yılı boyunca aldığı notları bu sistem sayesinde görmekte. E-okul veli bilgilendirme sistemine (VBS)  bir tıkla giriş yapılarak yaklaşmakta olan yıl sonu karne notlarını dakolaylıkla görebilirsiniz. MEB’in öğrencilere sağladığı e-okul öğrenci girişi ile veliler de çocuklarının hangi dersten ne not almış, hangi sınavdan başarılı hangi sınavdan başarısız not almış tüm bunları e okul veli girişi üzerinden görmektedir. Yıl sonu yaklaştğından veliler ve öğrenciler yıl sonu karne notlarını da yine e okul veli giriş üzerinden kolaylıkla sorgulayabilirler.

E OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞ NASIL YAPILIR?

Milyonlarca öğrencinin karne heyecanı başladı.Karnesinde alacağı notları sorgulamak isteyen öğrenciler e-Okul öğrenci giriş ekranını ziyaret ederek notlarını sorguluyor. Son sınavlar ve sözlüler yapılırken gözler açıklanacak sonuçlarda. e-okul.meb.gov.tr adresine tıklayarak hemen giriş yapabilirsiniz.

e-okula giriş için TIKLAYINIZ

 E-OKUL İLE TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA

E-Okul üzerinden takdir-teşekkür hesaplaması yapılarak, dönem sonunda hangi belgenin alınacağı bilgisine ulaşılabilir. Takdir-teşekkür hesaplaması için, öğretmenler tarafından öğrencinin tüm ders notlarının E-Okul sistemine yüklenmiş olması gerekir. Notların yüklenmesinin ardından, yıl sonu başarı puanı kontrol edilir. Yıl sonu başarı puanı, öğrencinin hangi belgeyi alacağını belirler. Yıl sonu başarı puanı; 85,00 - 100 puan aralığında olanlar takdir belgesi, 70,00 - 84,99 puan aralığında olanlar ise teşekkür belgesi alırlar.

İlköğretim ve lise öğrencilerinde takdir teşekkür telaşının başlamasıyla öğrenciler ve veliler e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne akın edecek. Karne notunu öğrenmek isteyenler ne yapmalı? Teşekkür ya da takdir puanı nedir?

İlköğretim 4,5,6,7 ve 8. sınıf ile tüm lise (9.,10.,11.,12. sınıf) öğrencileri birinci yarıyıl son sınavları ile birlikte takdir-teşekkür notu hesaplamayı haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlköğretim ve lise öğrencilerinde takdir teşekkür telaşının başlamasıyla öğrenciler ve veliler e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne akın etti. E Okul VBS sayesinde öğrenciler son sınav sonuçları, sözlü notları ve karne notlarını hesaplayarak takdir ve teşekkür puanlarını öğrenebilirler...

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri aşağıdaki robotu kullanarak takdir ya da teşekkür hesaplamasını hemen yapabilirler. 6. 7. 8. Sınıf Takdir Teşekkür hesaplama, lise takdir teşekkür hesaplama ders notlarınızı girerken, yanlış girmemeye özen gösteriniz. Türkçe dersinizin notu 55’ten düşük olursa ya da herhangi bir dersiniz 45’in altında olursa hesaplama yapılmaz, çünkü belge alamazsınız.

1)  Her dersin ortalaması alınarak o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpılır.

2) Çarpım sonuçları toplanarak genel toplam alınır.

3) Bu genel toplam derslerin haftalık ders saati toplamına bölünür.

Sonuç dönem sonu not ortalamasıdır.

TEŞEKKÜR - TAKDİR HESAPLAMA

- Ne kadar dersiniz varsa hepsinin puan ortalamasını ve haftalık ders saat sayısını mutlaka yazınız.

- Yeni sisteme göre puan olarak ortalamalarınızı yazınız. (65 veya 78.42 gibi)
- Sayıların ondalıklı kısmını ayırmak için nokta kullanınız.

- Not girişi yapmadığınız boş kısımlar hesaplamaya dahil edilmez.

- Rehberlik dersini hesaplamaya dahil etmeyiniz.

- Belge alabilmeniz için hiç zayıf dersiniz olmaması gerekir. (50.00 puandan aşağı bir puan olmamalıdır)

Yeni yönetmeliğe göre derslerin hiç birisi 50.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin puan ortalaması 70.00 - 84.99 olanlara TEŞEKKÜR,  85.00 puan ve üzeri olanlara TAKDİR verilir.

e-Okul devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları tarafından kullanılmakta. E-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-Okul VBS) bulunmaktadır. Peki, takdir ya da teşekkür alıp almayacağınızı merak ediyor musunuz?

Örnek bir Takdir Teşekkür hesaplaması yapacak olursak; 27 saat ders alan bir öğrencinin, ders başına aldığı puanlar ve ders saatleri aşağıdaki gibi verilmiş olsun. Her dersin ağırlıklı puanı hesaplanırken; Örneğin haftalık 5 saatlik matematik dersinden 85 yıl sonu notunu alan bir öğrencinin ağırlıklı puanı 85x5=425 şeklinde oluyor. Bunu her derse ayrı ayrı uygulayarak, en sonunda toplam ağırlıklı puan hesabı yapılıyor. Ağırlıklı toplam puan hesabı belirlendikten sonra, haftalık ders saatine bölünerek, yıl sonu başarı notu elde ediliyor. Aşağıdaki örnek yapıldığınıda öğrencinin yıl sonu ortalaması 85.00 olduğu ve bu öğrencinin Takdirname Belgesi aldığı görülüyor.
 
Örnek Takdir ve Teşekkür Hesaplama Tablosu
http://www.kamusaati.com/images/upload/ornek_takdir_tesekkur_hesaplama.jpg

İlgili Haberler:


''Takdir mi, Teşekkür mü alacağım'' uygulaması artık e-Okul'da

 


Takdir teşekkür hesaplama!

 

E-OKUL İLE TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA E OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞ teşekkür hesaplama Takdir hesaplama e okul karne notu öğrenme


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili