Devlet okulu sayısı 4 bin azaldı


Devlet okulu sayısı 4 bin azaldı

Dershanelerin biçim değiştirerek temel liselere dönüştürülmesiyle ivme kazanan eğitimde özel okulların payı 2018-2019 eğitim yılında daha da artacak.

Devlet okulu sayısı 4 bin azaldı
Devlet okulu sayısı 4 bin azaldı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN / m.mertbildircin@gmail.com

Milli Eğitim Bakanlığı, “özel okullarda okuyan öğrencilere destek” için rekor bütçe ayırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim yılında özel öğretimin payını artırmak için bütçesinden 1 milyar 509 milyon lira harcayacak. Özel öğretime teşvik amacıyla geçen yıl harcanan 1 milyar 200 milyon liraya ek 300 milyon lira daha ödenek ayrılacak.
 
Okulöncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak için sadece 40 milyon lira kaynak ayıran MEB, özel öğretim için 1 buçuk milyar lira harcayacak. Bu paranın 1 milyar 278 milyon 684 bin lirasını özel okulda okuyan öğrencilere sağlanan eğitim ve öğretim desteği oluşturacak. 230 milyon 340 bin lira ise organize sanayi bölgeleri ve dışında okuyan özel mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine yönelik teşvik uygulamalarına aktarılacak.
 
Özel sektörün eğitim ve öğretimdeki payını artırmak amacıyla teşvik uygulamaları geliştirilecek. Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan değişiklikle organize sanayi bölgelerinde açılan mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören her bir öğrenci için Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten eğitim ve öğretim desteği sağlanacak. Örgün eğitim yapan özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören öğrenciler için öğrenim süresini aşmamak üzere eğitim ve öğretim desteği verilecek.
 
1 milyarlık teşvik parası
 
Okulöncesi eğitimde özel öğretimin payı yüzde 15,20’den yüzde 16,50’ye çıkartılacak. İlkokulda yüzde 4,30, ortaokulda yüzde 5,40 ve ortaöğretimde yüzde 12 olan özel öğretim payları sırasıyla yüzde 4,70, yüzde 5,80 ve yüzde 12,20’ye yükseltilecek. Özel okulları teşvik için 2018 yılı sonuna kadar toplam 340 bin öğrenciye 1 milyar 278 milyon lira verilecek. Dershanelerin dönüştürülmesiyle oluşturulan temel liselerde öğrenim gören 63 bin 335 öğrenciye de para yardımı yapılacak.
 
Devlet okulu sayısı 4 bin azaldı
 
2016-2017 verilerine göre, özel okulların tüm okullar içindeki payı yüzde 12,8, özel okullara devam eden öğrencilerin payı ise yüzde 8 olarak gerçekleşti. 2017 yılına gelindiğinde ise özel okula giden öğrenci sayısında yüzde 13’lük artış yaşandı. Geçen yıl 1 milyon 150 bin öğrenci özel okula giderken özel okula giden öğrencilerin sayısı güncel verilere 1 milyon 300 bin olarak yansıdı. 4+4+4 sisteminin ardından devlete ait ilkokul sayısı 4 bin azaldı. Aynı dönemde devlet okullarında öğrenim gören öğrenci sayısında ilkokullarda 770 bin, ortaokullarda ise 313 bin düşüş yaşandı. Buna karşın son bir yıl içinde açılan özel okul sayısı bin 177’yi buldu.

(birgun.net)

özel okul teşvik Özel öğretime teşvik


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziya Selçuk açıkladı: Öğretmen odalarının tasarımı değişiyor!
Ziya Selçuk açıkladı: Öğretmen odalarının tasarımı değişiyor!
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı