Hafta Sonu Semineri İçin Eğitim Sendikaları Ne Dedi?


Hafta Sonu Semineri İçin Eğitim Sendikaları Ne Dedi?

Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen duruma tepki gösterdi. Eğitim-İş Bakanlığa konuyla ilgili yazı yazarak bilgi talep etti, durumun düzeltilmesini istedi. Eğitim Bir Sen'den henüz bir açıklama gelmedi.

Hafta Sonu Semineri İçin Eğitim Sendikaları Ne Dedi?
Hafta Sonu Semineri İçin Eğitim Sendikaları Ne Dedi?

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklama,

''Angarya Çalışmaya Hayır! MEB, Seminer Dönemini Planlarken Yasalara Uygun Hareket Etmelidir!''

''MEB, seminer dönemini planlarken yasalara uygun hareket etmeli, öğretmenlerin dinlenme hakkı gasp edilmemelidir. Bilindiği gibi 2017/2018 eğitim öğretim yılı 8 Haziran 2018 Cuma günü sona erecektir. Okulların kapanmasının ardından, 900 bini aşkın öğretmen için 11 Haziran Pazartesi günü mesleki çalışmaların (seminer dönemi) başlayacağı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından daha önce ilan edilmişti. Ancak yine MEB tarafından açıklanan ‘2018 Haziran Mesleki Çalışma Programı’nda daha önce ilan edilen programdan farklı olarak, 9 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine, hafta sonu tatili olmasına rağmen seminer çalışması konulmuştur.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, seminer dönemine ilişkin olarak daha önce yapmış olduğu bir açıklamada “Seminer döneminin ilk haftasında Ramazan Bayramı arefe günü 14 Haziran 2018 Perşembe gününe denk geldiğinden dolayı öğretmenlerin bugün idari izinli olacaklarını, cuma günü de bayram olduğundan seminer çalışmalarının birinci haftasının 13 Haziran 2018 Çarşamba günü sona ereceğini açıklamıştır. Ancak MEB’in seminer çalışmalarını, hukuk dışı bir şekilde fiilen 9 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar gününe kaydırması yasal olarak mümkün olmadığı gibi, hukuku yok saymak anlamına gelmektedir.

MEB’in öğretmenlere Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde cumartesi ve pazar günleri görev vermesi mümkün değildir. İdare, öğretmenlerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak seminer programını belirlemek zorundadır. MEB, en kısa sürede bu hukuk dışı durumu düzeltmeli, seminer programı daha önce açıklanan şekliyle hayata geçirilmelidir.''

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“MEB, Öğretmenlerin 2018 Haziran Mesleki Çalışma Programını yayınladı. Ancak, MEB’in mesai günlerinden haberi yok! Çünkü programının ilk haftasına bakıldığında 09 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine seminer çalışması konulduğu görülmektedir. Bu kabul edilemez.

Öğretmene cumartesi ve pazar günleri görev verilemez. Anayasanın “Çalışma şartları ve dinlenme hakkı” başlıklı 50.maddesi 3. ve  4.fıkrasında; “Dinlenmek, çalışanların hakkıdır. Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yılık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir” Hükümleri ile İdarenin kişilerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak mesleki (seminer) çalışmalarını belirleme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu itibarla MEB'in çalışma takvimini güncelleyerek hukuki olmayan bu durumu düzeltilmesini bekliyoruz.”

 

Eğitim-İş, MEB'den Haftasonu Seminerleri Konusunda Bilgi Talep Etti

Hafta Sonu Semineri Eğitim Sendikaları eğitim sen Eğitim-İş Türk Eğitim Sen


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenim ayağım acıyor oturabilir miyim?
Öğretmenim ayağım acıyor oturabilir miyim?
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor