Bakan Yılmaz; ''Öğretmen Performans Sistemi'ni uygulayacağız''


Bakan Yılmaz; ''Öğretmen Performans Sistemi'ni uygulayacağız''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 'Öğretmen Performans Sistemi'ni uygulamaya devam edeceklerini belirterek, 'Beni bana sor' anlayışını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Bakan Yılmaz; ''Öğretmen Performans Sistemi'ni uygulayacağız''
Bakan Yılmaz; ''Öğretmen Performans Sistemi'ni uygulayacağız''

"Performans sistemi uygulanmadan ödül belirlenemez"
 
Öğretmenlerimize bizim ödül vermemiz gerekir doğru mu? Bir de kariyer basamakları var fakat uygulamaya geçmemiz lazım. İşte uzman öğretmen, baş öğretmen bunların özlük haklarını da maaşlarına da zam yapmamız lazım. Başarılı olanları yurt dışına göndermemiz lazım. Başarı olanları terfi ettirmemiz lazım. Peki nasıl yapacağız? İyi bir okul iyi bir öğretmenle mümkündür. Eğitimin kalitesi öğretmenin kalitesini aşamaz.
 
"Çağdaş ülkeler ne uyguluyorsa biz de onu uygulayacağız"
 
Öğretmen performansı, biz bilim ne diyorsa, çağ nereye gidiyorsa, Avrupa Birliği ne uyguluyorsa, çağdaş ülkeler ne uyguluyorsa onu uygulayacağız. Bunun başka alternatifi yok çağın gerisinde kalırsanız. Siz, ülkenize, öğrencilerinize, insanınıza hizmet etmiş olmazsınız. Çağ nasıl gidiyor? Çok net bir şekilde soruyoruz, ABD'de, İngiltere'de Avrupa'da uygulama nasıl? Eğer bunu dikkate alırsanız bu tartışmaların gereksiz olduğu da çok açık net şekilde ortaya çıkar. Biz yeni öğretmen yeterliliklerini çıkardık. Şimdi onları anlatayım. 2006 yılında ne diyoruz? Öğretmen yeterlilik mesleği, genel yeterlilikleri, diyor ki bunu neden çıkardık? Yeterliliklerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin delili olabilecek ölçülebilir davranışlardır. Prof. Dr. Ziya Selçuk o zaman bizim Talim Terbiye Kurulu başkanımız diyor ki; öğretmen yeterliliklerini nerede kullanacaksınız? Öğretmen politikaları eğitim fakülteleri ile okullarımız arasında bir bağlantı olsun da, eğitimin kalitesini eğitimden ne bekleniyor yani pratikle uygulamayla bu teoriyi bir araya getirip de evlatlarımıza nasıl daha iyi bir eğitim verebiliriz diye düşünüldü. Aynen Talim Terbiye Kurulu Başkanımız bu yeterlilikler öğretmen mesleğinin genel yeterlilikleri, öğretmen politikalarının belirlenmesinde aynı zamanda eğitim fakülteleri ile de ilgili bir ayağı da var. Hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimde buna göre bilelim hizmet içi eğitimde ne vermemiz gerekir bu evlatlarımıza. Öğretmenimizin neye ihtiyacı var? Çünkü öğretmenlik mesleği hayat boyu öğrenmeyi gerektirir. Hatta bir tanıma göre öğretmenlik bir türlü mezun olunamayan hayat boyu öğrenciliktir diye de bir tanımı var. Yoksa öğretmen her gün yeni birşey öğrenecek, yeni öğrendiği şeyi mesleğinde kullanabilecek ve öğrencilerine de bunu aktarabilecek rol model olacak. Bunu yapan çağın gerisinde kalan öğretmen rol model olabilir mi?

Öğretmen Performans Sistemi öğretmen performans değerlendirmesi


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
memed     2018-04-02 çok iyi diyorsunuz sayın bakanım da.... bizim ülkemizde sağduyuya dayalı bir değerlendirme yapılacağına inanıyor musunuz? Öğretmenlerin üzerine etiket vurulmadan sadece yaptığı işe göre değerlendirileceğine inanabiliyor musunuz?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor