Türk Eğitim-Sen'den Performans Sistemine Karşı Atak


Türk Eğitim-Sen'den Performans Sistemine Karşı Atak

Tüm öğretmenler itibarlarını rencide eden uygulamayı BİMER, CİMER ve ALO 147’ye şikâyet edecek

Türk Eğitim-Sen'den Performans Sistemine Karşı Atak
Türk Eğitim-Sen'den Performans Sistemine Karşı Atak

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmenlere performans değerlendirme sistemine karşı kamuoyu oluşturmak ve eğitim çalışanlarının kanaat ve hassasiyetlerinin daha iyi anlaşılması için MEB Alo 147 bilgi hattı üzerinden bir başvuru kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Bu etkinliğe göre, tüm öğretmenlerimiz, 29 Mart 2018 Perşembe günü 17:00-20:00 saatleri arasında Alo 147’yi arayarak ÖĞRETMENLERİMİZİN İTİBARINI RENCİDE EDECEK OLAN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞIYIMbeyanını ifade edecek. Geylan, “Bu çalışmanın hayata geçirilmemesi için her türlü hukuki ve demokratik hakkımızı kullanacak ve buna geçit vermeyeceğiz” dedi.

Geylan ayrıca, Türk Eğitim-Sen’in CİMER ve BİMER üzerinden bir başka kampanya daha başlattığını bildirdi. Genel Başkan, tüm öğretmenlerimizin 29 Mart-5 Nisan 2018 tarihleri arasında, performans değerlendirme sisteminin öğretmenlerin itibarını daha da azaltacağını, çalışma barışını bozacağını, bu uygulamanın psikolojik şiddetin aracı haline geleceğini belirten metni, CİMER ve BİMER üzerinden Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamına ileteceklerini ifade etti.

Genel Başkan Talip Geylan, “Öğretmenlerimiz, MEB tarafından hazırlanmakta olan Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmelik çalışmasının getirebileceği olumsuzluklara dikkat çekecekler. Dileriz, çalışanların bu haklı ve gerçekçi kaygıları muhatapları nezdinde karşılık bulur ve hem öğretmenlerimiz hem de eğitim camiası geçtiğimiz Ekim ayında 12 ilde gerçekleştirilen pilot uygulamada şahit olunan çirkinliklerle karşı karşıya kalmaz” diye konuştu.

Bimer ve Cimer’e gönderilecek metin şu şekildedir:

Cumhurbaşkanlığı / Başbakanlık Makamına;

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmelik Taslağı kamuoyu bilgisine yansımıştır.

Öğretmenlerimizin performanslarını değerlendirmeye dönük yeni bir uygulamayı öngören bu sistemin hem öğretmenlerimizi huzursuz edeceği, hem mesleğimizin itibarını rencide edecek yeni bir vasıta olacağı hem de çalışma barışını bozacağı kaçınılmazdır.

Öğretmen, not verilen değil, not verendir. Performans değerlendirmesi çerçevesinde okul müdürünün, meslektaşının, velinin ve öğrencinin puanla öğretmeni değerlendireceği bir uygulamanın objektif olmayacağı, kişisel, sendikal ve siyasal bir takım saiklerle tutum takınılabileceği endişesi ciddi bir ihtimaldir.

Öte yandan zaten öğrenci üzerinde hiçbir hâkimiyeti bırakılmayan öğretmenler ile bu kez de not pazarlığı yapmaya yeltenen öğrenci ve veliler olabileceği de garabet bir durum olarak ortaya çıkabilecektir. Nitekim geçen yıl Ekim ayında 12 ilde yapılan pilot uygulama bu tür örnekleri yaşatmış idi.

Ayrıca öğretmen performansını sınıfta sergilemektedir. Sınıf içerisinde gözlemleme imkânı olmayan bir velinin öğretmenin performansını nasıl değerlendirebileceği de bir diğer önemli soru işaretidir. Şunu da unutmamak lazımdır ki, eğer bu uygulama hayata geçirilirse performans değerlendirme sistemi öğretmenlerimize yönelik bir psikolojik şiddet aracı olarak kullanılacağı ortadadır.

Tüm bunlar ışığında aşikârdır ki, bu uygulama Türk milli eğitimine yarardan çok zarar verecektir. Bu itibarla bir öğretmen olarak bu uygulamanın hayata geçirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan derhal vazgeçilmelidir.

Ayrıca, öğretmenler hakkında ALO 147, BİMER, CİMER gibi kanallardan asılsız iddialarla şikayette bulunulmakta ve haklarında soruşturma başlatılarak psikolojik anlamda baskı yaşatılmaktadır. Öğretmenlere uygulanan her türlü maddi, manevi ve fiziksel şiddete karşıyız. Eğitim öğretim hayatının sağlıklı işleyişi açısından, çocuklarımızı yetiştiren ve geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin mesleklerini huzur içinde icra edebilmeleri son derece önemlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, öğretmenlerimizin psikolojik ve fiziksel anlamda şiddet ve baskıya maruz kalmamaları için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.

Saygılarımla arz ederim.

BİMER CİMER ALO 147 Türk Eğitim-Sen öğretmenlere performans değerlendirme Talip Geylan


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik