Taşımalı öğretmen sistemi geliyor. Pilot uygulama başladı


Taşımalı öğretmen sistemi geliyor. Pilot uygulama başladı

Bursa’da, MEB tarafından pilot okul seçilen okulda görevli öğretmenler, öğrenci sayısının yetersiz olması nedeniyle okulları kapatılıp taşımalı eğitim sistemine tabi tutulan köylerdeki okul öncesi öğrencilere haftanın belirli günlerinde giderek eğitim veriyor.

Taşımalı öğretmen sistemi geliyor. Pilot uygulama başladı
Taşımalı öğretmen sistemi geliyor. Pilot uygulama başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen ‘Gezici Öğretmen Projesi’ kapsamında Marmara Bölgesi’nde pilot okul olarak seçilen Bursa’nın Orhaneli İlçesi Erenler İlkokul ve Ortaokulu öğretmenleri, öğrenci sayısının yetersiz olması nedeniyle kapatılan okulların bulunduğu köylerde, taşımalı eğitim kapsamında olmayan okul öncesi öğrencilerin ayağına gidiyor. Öğretmenler, sınıflarda sobayı yakarak minik öğrencilerÿiçin sıcak bir ortam oluşturuyor.
 
Projenin, MEB tarafından hazırlandığını ve 24 ilde uygulandığını söyleyen Erenler köyü İlk-Ortaokulu Müdür Vekili Bayram Yiğitbaşı, Marmara Bölgesi’nde de pilot bölge olarak kendi okullarının seçildiğini söyledi. Projenin amacının yeterli öğrenci sayısına ulaşamayan, sınıf açılamayan bölgelerdeki okul öncesi çocuklara haftada sekiz saat eğitim vermek olduğunu belirten Yiğitbaşı, "Bu uygulamada, öğretmenlerimiz okulumuzdan MEB tarafından ayarlanan servis araçlarıyla köylere çocukların ayağına giderek öğrencilere sunuyor. Bunun amacı da çocuklarımızın okul öncesi zihinsel bedensel gelişimini sağlamak katkıda bulunmak. Günümüzde bedensel ve zihinsel gelişimin yüzde 70’i 0-6 yaş grubunda tamamlanmaktadır. Biz de MEB’in sunduğu imkânlarla buralarda öğretmenlerimizin eşliğinde yapmaya çalışıyoruz. Velilerimiz bu durumdan çok memnun. hatta ulaşamadığımız köylerden de bizlere talepte bulunuyorlar" dedi.
 
‘ÖĞRENCİLERİN AYAĞINA GİDİYORUZ’

Projede bulunmaktan mutlu olduğunu söyleyen okul öncesi öğretmeni Emel Evkızıltan, "Çocuklarımız taşımalı eğitim sisteminden yararlanamadıkları için biz öğretmenler olarak onların ayağına gidiyoruz. Karşılıklı olarak bir memnuniyet içerisindeyiz. Çocuklarımızdan, velilerimizden aldığımız geri dönüşler çok güzel. Bu projenin daha da geliştirilerek devam edilmesi düşüncesindeyim. İlk başlara göre çok mesafe kat ettik çocuklarımızın gelişmesinde" diye konuştu.
 
‘İYİ Kİ BU PROJE VAR’

Velilerden Emine Balı ise, "Çok güzel bir uygulama. Gayet memnunum. Oğlumda gelişme olduğunu gördük. Taşımalı sistemle çocuklarımızı okula gönderemiyorduk. Ama öğretmenlerimiz geldi. Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ederiz. İyi ki bu proje var" dedi.

taşımalı eğitim Gezici Öğretmen Projesi Orhaneli İlçesi Erenler İlkokulu Orhaneli İlçesi Erenler Ortaokulu


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenim ayağım acıyor oturabilir miyim?
Öğretmenim ayağım acıyor oturabilir miyim?
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor