Nurten öğretmen ilk 10'a girdi ancak birinci olamadı


Nurten öğretmen ilk 10'a girdi ancak birinci olamadı

Uluslararası bir vakıf tarafından düzenlenen yarışmada 'Dünyanın en iyi 50 öğretmen'i arasına giren, ardından, ikinci elemeyi de geçerek ilk 10'da yer alan Samsun Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), dün yapılan finalde birinciliği kazanamadı.

Nurten öğretmen ilk 10'a girdi ancak birinci olamadı
Nurten öğretmen ilk 10'a girdi ancak birinci olamadı

 'Dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında' gösterilen ilk Türk öğretmen olan Akkuş, "Bu ödülü ülkeme getirebilmek en büyük arzumdu. Üzüldüm ama bir yandan da o kadar mutlu ve gururluyum, bu ilk de bana nasip oldu" dedi.
 
Samsun'un 22 bin nüfuslu Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Anaokulu'nun müdürü olan 11 yıllık öğretmen Nurten Akkuş, yaptığı projeler ve çalışmalar ile Türkiye'de çeşitli sivil toplum kuruluşlarından çeşitli ödüller kazanırken, geçen yıl Aralık ayında dünyaca ünlü bir vakfın en iyi öğretmenleri seçtiği yarışmaya başvurdu. Akkuş, Hint asıllı işadamı Sunny Varkey'in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) 'Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin (The Global Teacher Prize) 2018 yılı için seçtiği 'En iyi 50 öğretmen' arasında yer aldı. Yapılan değerlendirme ve elemenin ardından vakıf en iyi 10 öğretmeni de belirledi. Vakfın açıkladığı 10 finalist arasında Akkuş da yer aldı. Akkuş, bu başarısı ile dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen oldu.
 
Nurten Akkuş dün Dubai'de düzenlenen final programına katıldı. Yarışmada, İngiliz öğretmen Andria Zafirakou birinci oldu. Türkiye'yi finalde temsil eden Akkuş ise bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabından tören sonrasında duygularını paylaşarak şu ifadeleri kullandı:
 
"Küresel Öğretmen Ödülü, İngiltere'nin oldu. Ülkeme getirebilmek en büyük arzumdu. Üzüldüm. Ama bir yandan da o kadar mutlu ve gururluyum ki, bu dünyada bir ilkti ve bu bana kısmet oldu. İlk kez Türk bayrağımız finalist sahnesinde dalgalandı. Orada Türk öğretmen olarak yer almaktan onur duydum ve ülkemin kalbini, dualarını hep yanımda hissettim. Biliyorum ki bu bir başlangıç. Bu süreçte birçok öğretmenimizin ve öğretmen adayımızın umutları yeşerdi, çok duygulu mesajlar aldım sizlerden. Hepinize çok teşekkür ederim. İnanıyorum ki daha nice Nurten öğretmenler bayrağımızı her yıl sahnede dalgalandırmaya devam edecektir."
 
BABALARA MASAL ANLATTIRDI
 
Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, 2009'da okulda 'Baba Bana Bir Masal Anlat' projesi başlattı. Şu an 81 öğrenci ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları haftanın belirli günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Proje hem öğrenciler, hem de veliler tarafından büyük beğeni topladı. Çocuk ile baba arasındaki iletişimin güçlendirilmesini de sağlayan uygulama kısa sürede ilgi gördü. Akkuş, hazırladığı proje ile Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan 'Sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini' anlattığı 'Fark Yaratanlar' programının yedinci sezonunda fark yaratanlar arasında gösterildi. Ayrıca proje bazı üniversitelerde araştırma konusu olarak işlendi. Zaman içerisinde proje, Türkiye genelindeki diğer anaokulu öğretmenlerine de örnek oldu. 8 yıl sonunda bugün 'Baba Bana Bir Masal Anlat' projesi Türkiye'deki 45 ilde uygulanmaya başlandı.
 
OYUNCAK KUMBARASI İLE KÖY ÇOCUKLARI İÇİN OYUNCAK TOPLADI
 
Akkuş ayrıca, 2014 yılında 'Oyuncak Kumbarası' projesini başlattı. Proje kapsamında kumbaralarda toplanan oyuncaklar, ihtiyacı olan köylerdeki anaokullarına gönderildi. Yaklaşık 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye desteği verildi. Projede yaklaşık 5 bin oyuncak toplandı. Projeye Samsun'dan ve Türkiye genelinden birçok kişi ve kurum destek verdi. Veli ve öğrenci iletişimini sağlamak amacıyla, öğretmenler ve eğitim kurumlarının kullanımına ücretsiz olarak sunulan bir sosyal iletişim platformu Classloom tarafından verilen Eğitimde En İyiler Ödülleri'nde Samsun Ayvacık Anaokulu tarafından uygulanan 'Oyuncak Kumbarası' projesi en iyi ikinci sosyal sorumluluk projesi seçildi. Öğrencilerini ilk kez müzikal ile tanıştıran, helikopteri yakından görmelerini sağlayan Akkuş, yaptığı projelerle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yılın en iyi öğretmeni, yılın en sıradışı yöneticisi gibi ödüller de kazandı.
 
İLK TÜRK ÖĞRETMEN DE SAMSUN'DAN SEÇİLMİŞTİ
 
Samsun'un Çarşamba ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu'nun 'müdür yetkili' sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, aynı vakıf tarafından 2014 yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında gösterilerek bu başarıyı elde eden ilk Türk öğretmen olmuştu.

DHA

Nurten Akkuş Samsun Ayvacık Anaokulu Nurten öğretmen Sunny Varkey 'Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi The Global Teacher Prize


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ZEYTİNDALI     2018-03-23 ARKADAŞ ZATEN BU PROJELER HER ANAOKULU ÖĞRETMENİ SINIF İÇİNDE YAPIYOR VE NEREDEYSE TÜM OKULLARDA DA UYGULANIYOR. BEN ANLAMIYORUM NEYE GÖRE EN İYİ ÖĞRETMEN SEÇİLİYOR... DOĞUDA VE TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA KENDİ BULUŞLARI OLAN ONCA ÖĞRETMEN VARKEN VE EĞİTİME ÇAĞ ATLATACAK PROJELERE SAHİPKEN, VAR OLAN PROJELERİ UYGULAYANLARA PUAN VERİLİYOR. BENCE BULUŞ YAPAN, ÖZGÜN PROJELER ÜRETEN, KİTAP YAZAN ÖĞRETMENLERİMİZE FIRSATLAR VERİLMELİ. BU ÜLKEDE HER ŞEY VİTRİN NE YAZIK Kİ...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Kasım Dilencisi Öğretmenler!
24 Kasım Dilencisi Öğretmenler!
Ziya Selçuk, 2019 Yılı İçin Öngördüğü Değişiklikleri Açıkladı
Ziya Selçuk, 2019 Yılı İçin Öngördüğü Değişiklikleri Açıkladı