Görevi suistimal eden okul müdürüne dava


Görevi suistimal eden okul müdürüne dava

Sarıyer’de bulunan meslek lisesinin eski müdürüne görevi kötüye kullanmaktan Cumhuriyet Başsavcılığınca dava açıldı

Görevi suistimal eden okul müdürüne dava
Görevi suistimal eden okul müdürüne dava

Mustafa KÖMÜŞ

İstanbul Sarıyer’de bulunan Cevat Koçak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eski müdürüne okul müdürlüğü yaptığı dönemde görevi kötüye kullandığı iddiasıyla dava açıldı.
 
Olay okuldaki iki öğretmenin başvurusu sonrasında ortaya çıktı.

Okul Müdürü Abidin Haldun Taşdelen’in 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde okuldaki özel eğitim sınıfında derse girmemesine rağmen ücret aldığını iddia eden öğretmenler, okul müdürü hakkında şikayette bulundu. Sarıyer Kaymakamlığı’nın soruşturma izni vermesinin ardından 2017’nin Haziran ayında Taşdelen hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede Müdür Taşdelen’in haftada iki ders ücreti aldığı ancak dönem boyunca sadece 1 derse girdiği belirtildi.
 
İddianamede şu ifadeler kullanıldı: “Olay tarihinde Sarıyer Cevat Koçak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü olarak görev yapan şüpheli Abidin Haldun Taşdelen’in 2015-2016 eğitim öğretim yılında 2. Dönem özel eğitim sınıfında haftada iki ders yerine dönem boyunca yalnızca bir kez derse girerek, girmediği derslerin ücretini alarak kamu zararına neden olup, haksız çıkar sağlamak suretiyle görevini kötüye kullandığı anlaşılmakla.
 
Şüphelinin üzerine atılı suçtan yargılaması yapılarak eylemine uyan ve yukarıda açıklanan sevk maddesince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.”
 
İddianame 18. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dava 6 Mart 2018’
 
Hâlâ görevde
Taşdelen, halihazırda Beşiktaş’ta bulunan Etiler ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde müdür yardımcısı olarak görev yapıyor.
 
İlk vukuatı değil
Taşdelen’le aynı okulda görev yapan ve ismini vermek istemeyen bir öğretmen, kendisinin daha önce de böyle şeyler yaptığını belirtti. Öğretmen “Bizim okulumuzda açık lise var. Kendisi 10 derse giriyormuş gibi göstermiş halbuki o sırada şehir dışındaydı. Bu konuda soruşturma açılmasına Kaymakamlık izin verdi. Yürütülen idari soruşturmayı da Haldun Bey’in sendikadan yakın arkadaşı yürüttü. Oradan da sonuç çıkmadı” dedi.

birgun.net


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı'ndan canlı yayında 3600 ek gösterge ve EYT açıklamaları
Cumhurbaşkanı'ndan canlı yayında 3600 ek gösterge ve EYT açıklamaları
2019 MEB Açık Öğretim sınav görevli ücretleri
2019 MEB Açık Öğretim sınav görevli ücretleri