Bilim adamlarından kilo verdiren buluş


Bilim adamlarından kilo verdiren buluş

Günümüz toplumu genel olarak sürekli kilo alıyor. Bu durumu kontrol altına alınmadığı zaman biliyorsunuz çok tehlikeli obeziteye kadar gidiyor. Yani kilo vermek sağlıklı yaşam için çok büyük önem arz ediyor. Bu konuda çalışan bilim insanları ise karşımıza gerçekten “kilo verdiren yama” ile çıkıyor.

Bilim adamlarından kilo verdiren buluş
Bilim adamlarından kilo verdiren buluş


 
Singapur merkezli Nanyang Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yama, fareler üzerinde yapılan demelerde büyük bir potansiyel ortaya koyuyor. Bünyesinde mikro iğneler bulunan yama, vücudun yağlı bölgelerine yapıştırılıyor ve buraya Beta-3 adrenerjik reseptör agonisti veya bir tiroid hormonu olan T3 triiodotironin denilen ilaç salgılıyor. Söylendiği kadarıyla bu ilaç bölgedeki beyaz yağları “kalori / enerji yakan” kahverengi yağ haline getiriyor. Bebekleri soğuktan korumak adına doğuştan bol miktarda gelen kahverengi yağ, zaman içerisinde yerini kolay kolay yakılamayan beyaz yağa bırakıyor. İşte bu noktada fark yaratan yama, spor ile zayıflayamayanlara ameliyatsız zayılama şansı veriyor. Söylendiği kadarıyla dört haftada yüzde 30’luk bir bölgesel yağ kaybı yaşatan yama, takıldıktan sonra sadece iki dakika içerisinde göreve başlayabiliyor. Uygulandıktan sonra çıkartılan yani kişileri rahatsız etmeyen yama, insanlar için gerçekten büyük gelecek vadediyor.
 
Kilo verdiren yama obeziteyi bitirebilir

İçerisinde kullanılan ilaç FDA‘den onay alan ve tanesinin 3,50 dolar kadar olacağı belirtilen yama, şimdiye kadar üretilmiş en etkili kilo verme teknikleri arasında gösteriliyor. Yapısı gereği geleceğimiz tehdit eden obeziteyi bitirmesi beklenen yama, umuyoruz bir an önce ticari olarak kullanıma da çıkar. (LOG-Can Tunçer)

kilo verdiren buluş Nanyang Singapur obezite


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
caferr     2019-02-07 En Son Eğitim Haberleri ve Son Dakika Güncel Eğitim Haber Detayları Burada! Günceleğitim, Eğitim Haber, Eğitimhane Dosya İndir, Öğretmen Haber, MEB Haberleri, MEB Personel Haberleri, Morpa Kampüse Giriş, E Okul, EBA Giriş
zafer altun     2019-02-06 En Son Eğitim Haberleri ve Son Dakika Güncel Eğitim Haber Detayları Burada! Günceleğitim, Eğitim Haber, Eğitimhane Dosya İndir, Öğretmen Haber, MEB Haberleri, MEB Personel Haberleri, Morpa Kampüse Giriş, E Okul, EBA Giriş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni yönetmelikle öğretmenlerin nöbet görevleri nasıl olacak?
Yeni yönetmelikle öğretmenlerin nöbet görevleri nasıl olacak?
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik