Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap etmeyin!


Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap etmeyin!

Acaba hitap şekliniz doğru mu? Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ demeli misiniz? Son dönemde anneler sıklıkla çocuklarına ‘annecim’, babalar ‘babacım’, hatta teyze ve halalar ‘teyzecim’, ‘halacım’ şeklinde hitap ediyor.Ayrıca çocuğunun ismine her an ‘cim’ eki koyup çocuğuna kızarken bile Ege’cim, Defne’cim şeklinde hitap eden ebeveynler de var. Bir de bunun bir üst durumu var ki o da çocuklarına ‘aşkım’ ve bu türde hitap eden anne babalar…

Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap etmeyin!
Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap etmeyin!

Çocuğunuza nasıl hitap etmelisiniz?

Dünya bu kadar tersine giderken, bu durum o kadar da önemli bir konu mu, diyebilirsiniz. Ancak çocukların gelişimi için oldukça önemli bir konu çünkü bu durum çocukların gelişim halkasına zarar veriyor.

Eskiden anne baba otoritesi altında pasifize edilen nesiller yetişirken şimdi de eşitlik, sevgi adına kendi yetişkin konumunu görmezden gelen bir nesil oluştu.

ÇOCUKLARINIZA ‘ANNECİM’, ‘BABACIM’, ‘AŞKIM’ DİYE HİTAP ETMEYİN

5 yaşında bir çocuk olduğunuzu ve ebeveynlerinizin size ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap ettiğini düşünün. Kendinizi güçlü hissedebilirsiniz ama güvende hissedemezsiniz.

Anne babanın çocuğuna mutlak vermesi gereken şey kendini güven içinde hissetme duygusudur. Bir üst konumdaki kişinin varlığını hissederek, insanoğlu kendini güvende hisseder.

Güven içindeki çocuk sağlıklı gelişir. Bu beslenme ve sevgi ihtiyacı ile birlikte çok önemli bir ihtiyaçtır. Ayrıca yaşları gereği somut öğrenme döneminde olan çocukların kafaları karışır ve kavram kargaşası yaşarlar.

Çocuk, ben neden annemin annesiyim, neden babamın babasıyım diye düşünür. Bu durum onların size; ‘yavrucum, oğlum, kızım’ demesi gibi bir şeydir. Onlara, olmayan rolleri üzerinden hitap etmemelisiniz.

Bir diğer zarar çocuğun model alması konusudur. Çok önemli bir öğrenme şekli olan model almada (özdeşim kurmada) ilk modellerimiz anne babamızdır. Biz onlara annecim, babacım derken çocuğun gözünde rol model olamayız.

Nihal Akyıldız


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Baskıcı müdür okuldaki görevinden alındı
Baskıcı müdür okuldaki görevinden alındı
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi