Bilişim dersi müfredat programından kaldırıldı


Bilişim dersi müfredat programından kaldırıldı

Müfredatta yapılan güncelleme ile, ilköğretim programında yer alan bilişim dersi programdan çıkarıldı. Oysa Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bilişim dersinin çok önemli olduğunu savunarak, “1. sınıflara kadar indireceğiz” demişti

Bilişim dersi müfredat programından kaldırıldı
Bilişim dersi müfredat programından kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), önceki gün müfredatta yaptığı değişiklikleri duyurdu. Birçok yeni değişiklik yapıldı. En önemli değişiklikler ise din dersinde yapıldı. İlköğretim programında yer alan bilişim dersi de programdan çıkarıldı.
 
Bilişim öğretmenleri bu karara sosyal medyadan tepki gösterdi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan tepki gösteren bilişim öğretmenleri Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan müfredata ilişkin açıklama istedi.
 
Bakan:1. sınıfa kadar indirilmeli

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, daha önce yaptığı açıklamada bilişim dersinin ilkokul 1’inci sınıfa kadar indirilmesi gerektiğini savunarak, şu açıklamayı yapmıştı:
 
“Önümüzdeki yıldan itibaren birinci sınıftan 12’nci sınıfa kadar kodlama eğitimini vereceğiz. Kodlama eğitimi şu bakımdan daha önemlidir; geleceğin dili, teknolojinin dili kodlama eğitiminden geçiyor. İnşallah biz de evlatlarımıza daha iyi bir eğitim vermek istiyoruz. Öğrencilerimize tablet bilgisayarlar dağıtıyoruz. Lise ve ortaokuldan başlamak üzere sınıflarımızı akıllı tahtalarla donatıyoruz. Mevzuat eksikliğimiz vardı, o eksikliği giderdik. Yönetmeliği de geçen hafta çıkardık. Dolayısıyla bu evlatlarımızın bilgi teknolojilerini kullanmasını bilgi otoyoluna bağlanmasını önümüzdeki dönemde daha da süratlendireceğiz.”
 
En önemli değişiklik din dersinde

Müfredattaki en önemli güncellemeler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde yapıldı. Müfredata girmesinin ardından oldukça tartışılan ‘Cihat’ kavramının programdaki ağırlığı azaltıldı. Kavram ‘temel kavramlar’ arasından çıkarılıp ‘bazı kavramlar’ arasına eklendi. Bunun dışında 11’inci sınıfta inançla ilgili meseleler ünitesinde teizm, ateizm, deizm, materyalizm, pozitivizm, sekülarizm, agnostisizm ve nihilizm anlatılarak bunlar ‘kötülük problemi’ne indirgendi. Alevilik içeriği genişletilerek güncellendi. Ancak yine de cemevleri ibadethaneler arasında gösterilmedi.

MUSTAFA KÖMÜŞ- birgun.net

bilişim dersi bilgisayar bilişim dersi bilişim öğretmenleri


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den öğretmen ve öğrencilere 3 GB ücretsiz 'EBA' hizmeti
MEB'den öğretmen ve öğrencilere 3 GB ücretsiz 'EBA' hizmeti
Seçimde Görev Alanlara Verilecek Ücretler Arttırıldı
Seçimde Görev Alanlara Verilecek Ücretler Arttırıldı