Mahmut Hoca'yı kaybettik


Mahmut Hoca'yı kaybettik

Sinemanın çınarlarından Münir Özkul hayatını kaybetti. Hababam Sınıfı'nda Mahmut Hoca karakteriyle hafızalara kazınan Münir Özkul uzun süredir bilinci kapalı bir şekilde yatakta hayatını sürdürüyordu.

Mahmut Hoca'yı kaybettik
Mahmut Hoca'yı kaybettik

Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Münir Özkul yaşamını yitirdi.
 
Hababam Sınıfı'nda Mahmut Hoca karakteriyle hafızalara kazınan Münir Özkul uzun süredir bilinci kapalı bir şekilde yatakta hayatını sürdürüyordu.
 
15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. Özkul, İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünde eğitimine devam etti.
 
Eğitimini tamamlayan Özkul, Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosunda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosuna geçti.
 
Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti. Burası Özkul'un yükselişinde bir dönüm noktası oldu.
 
Yeteneği Muhsin Ertuğrul'un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne'de birçok başarılı oyunda da yer aldı.
 
Tiyatro sahnelerinden "tesadüfen" film setlerine geçişi 40'lı yılların sonuna denk düşen Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin'i ziyaret için Yeşilçam'a gittiği bir gün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.
 
Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400'ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.
 
Münir Özkul yaklaşık 10 dizi, 20 tiyatro oyunu ve 220 filmde rol aldı.

mahmut hoca hababam sınıfı Münir Özkul Münir Özkul hayatını kaybetti Yeşilçam


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Baskıcı müdür okuldaki görevinden alındı
Baskıcı müdür okuldaki görevinden alındı
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi