AES: Alanında Çalışmak İsteyen Üyelerimizle Yargıya Gidiyoruz


AES: Alanında Çalışmak İsteyen Üyelerimizle Yargıya Gidiyoruz

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 18 Aralık günü alan değişikliği ile ilgili bir duyuru yayınlayarak, sadece 540 saatlik zihinsel engelliler öğretmenliği sertifikası olan öğretmenler ile alanı kapatılan ancak alanı birden fazla alana kaynaklık eden alan öğretmenlerine alan değişikliği hakkı vermişti.

AES: Alanında Çalışmak İsteyen Üyelerimizle Yargıya Gidiyoruz
AES: Alanında Çalışmak İsteyen Üyelerimizle Yargıya Gidiyoruz

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, bir haksızlık olduğunu, yönetmeliğe aykırı ve eksik olarak alan değişikliği yapıldığını düşünmekteyiz. Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesinin birinci bendinde;  “(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.” Yazmaktadır.
 
Kanunlara göre uygulamayı isteme hakkımız mevcuttur. Buradan hareketle üyelerimiz için bir başvuru dilekçesi hazırladık. Üyelerimiz dilekçe ile kurumuna başvuru yapabilir. Olumsuz yanıt verilmesi veya bakanlığın konu ile ilgili duyurusu atıf gösterilirse, bireysel olarak dava hakkının saklı olduğunu belirtmek isteriz. Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği konu ile ilgili desteği sağlayacağız.
 
Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği
 
hukuk@aes.org.tr
 
 
  
 
………………………………….Okulu Müdürlüğüne
 
 
 
Okulunuzda …………. Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. 18 Aralık 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği ile ilgili duyuru yayınlamıştır. Duyuruda, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili 60. maddesi gereğince mezuniyetim itibariyle değiştirebileceğim alan olmasına rağmen, Talim Terbiye Kurulunun 80 Sayılı Kararına göre alanımın birden fazla alana kaynaklık edebildiği mümkün iken, bu konuda bir açıklamaya gidilmemiştir. Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili madde bendi şu şekildedir: “(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.”
 
İlgili yönetmelik gereğince mezuniyetime yani diplomama dayalı alan değişikliği başvurusunda bulunmak istiyorum.
 
Gereğini arz ederim.
 
(imza)
 
Adı Soyadı
 
T.C. Kimlik No
 
Branş
 
Adres
 
Telefon

aes Anadolu Eğitim Sendikası alan değişikliği


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB Okullardaki Kursları Yeniden Düzenliyor
MEB Okullardaki Kursları Yeniden Düzenliyor
MEB'den tüm öğretmenlere e-posta adresi
MEB'den tüm öğretmenlere e-posta adresi