Öğretmene Şiddete Karşı Ortak Eylem Çağrısı


Öğretmene Şiddete Karşı Ortak Eylem Çağrısı

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlere yönelik yaşanan şiddet olaylarına ilişkin tüm sendikalara çağrıda bulundu.

Öğretmene Şiddete Karşı Ortak Eylem Çağrısı
Öğretmene Şiddete Karşı Ortak Eylem Çağrısı

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklama;
 
''Bilindiği gibi öğretmenlere yönelik şiddet haberi son olarak İzmir Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmüştü.
 
Öğretmenlere yönelik şiddet yıllardan beri sendikamızın üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan birisidir. Eylemlerle, basın açıklamalarıyla bu yaşanan saldırılara her zaman tepki gösteren sendikamız; psikolojik danışmanlık hizmetlerinin, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliğinin, okullarda güvenlik önlemlerinin alınmamasının, öğretmenlerin itibarlarının ve öğrenciler üzerindeki etkinliğinin azaltılmasının, okul çevresinin denetlenmemesinin, sınıf mevcutlarının fazla olmasının tüm bu şiddete zemin hazırlığına dikkat çekmektedir.
 
Öğretmenlerin hunharca katledilmesini, darp edilmesini, sözlü ve psikolojik şiddete uğramasını sadece lanetlemenin yetmeyeceğini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili ivedi tedbirler alması gerektiğini söylemekten adeta dilimizde tüy bitti. Ne yazık ki bugüne kadar değişen bir şey olmadı. Öğretmenlerimiz çok acıdır ki, kendi öğrencileri ya da veliler tarafından her türlü hakarete maruz kalmakta, korkutulmakta, sindirilmekte ve ne yazık ki dün de yaşadığımız üzere cinayete kurban gitmektedir.
 
Bu minvalde okul müdürü Ayhan Kökmen’in katledilmesini kınayan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, tüm sendikalara 18 Aralık Pazartesi günü ilk derse başlamadan okullarımızda şiddete ve saldırılara karşı ortak açıklama yapma teklifinde bulundu.
 
Genel Başkan açıklamasında şunları söyledi:
 
“Tüm sendikalara teklifimizdir.18 Aralık Pazartesi günü ilk derse başlamadan tüm okullarımızda şiddete ve saldırılara karşı ortak açıklama yaparak şiddeti hep birlikte kınayalım.
 
Ne öğrenci ne öğretmen ne de herhangi bir eğitim çalışanı şiddetle karşı karşıya kalsın. Şiddete HAYIR!”

Türk Eğitim Sen Türkiye Kamu Sen İsmail Koncuk öğretmene şiddet Öğretmene Şiddete Karşı Ortak Eylem


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Kapatılmalıdır
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Kapatılmalıdır
2023 Vizyon Belgesi'ne Ulaşıldı: Ders Saatleri Azalacak, Teneffüsler Artacak
2023 Vizyon Belgesi'ne Ulaşıldı: Ders Saatleri Azalacak, Teneffüsler Artacak