Erdoğan'ın Öğretmen Performans Sistemi ve Yeni Sınav Sistemi İstekleri


Erdoğan'ın Öğretmen Performans Sistemi ve Yeni Sınav Sistemi İstekleri

Erdoğan, nitelikli öğretmen yetiştirmek için öğrenci başarısı endeksli öğretmen performans sisteminin uygulanmasının elzem olduğu, yeni sınav modelinin de ''sade, basit anlaşılır'' olmasını istedi

Erdoğan'ın Öğretmen Performans Sistemi ve Yeni Sınav Sistemi İstekleri
Erdoğan'ın Öğretmen Performans Sistemi ve Yeni Sınav Sistemi İstekleri

MEB'in hazırladığı yeni modeli onaylayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni modele ilişkin net 3 mesaj vererek, "Sade, basit, anlaşılır olsun" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin son 15 yılda eğitime büyük maddi yatırımlar yaptığını şimdi kaliteyi artırmak gerektiğini belirterek, "Hedef Finlandiya" ifadelerini kullandı.
 
YÜZDE 45'İN KAFASI KARIŞIK
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, Külliye'de eğitimcilerle bir araya geldi. 3 saat süren yemekte, eğitimcilerin yükseköğretimden temel eğitime kadar görüşlerini dinleyen Erdoğan, neden eğitim sisteminde değişiklik yapıldığını açıkladı. Araştırma şirketlerinin yaptığı çalışmaları aktaran Erdoğan, sınav sistemli modelin çocukları at yarışı gibi sınavlara hazırladığı, çocukların sosyal hayata zamanı kalmadığı tespitlerini paylaştı.
 
Erdoğan ayrıca, TEOG'un kaldırılmasından sonra MEB'in gündeme getirdiği yeni modele ilişkin olarak toplumun yüzde 55'inin memnun olduğu, ancak kalan yüzde 45'lik kısmın 'belirsizlikler nedeniyle kafasının karışık olduğu' sonucunun çıktığını söyledi. Eğitime son 15 yılda büyük maddi destek sağlandığını belirten Tayyip Erdoğan, "OECD ülkeleri arasında Finlandiya birinci. Bizim Finlandiya'yı yakalamamız lazım" diye konuştu.
 
PERFORMANS SİSTEMİ ÖNERİSİ
 
Yemekte eğitimciler, öğrencinin yüzde 90'ının sınavsız yerleştirileceği modelin sorunların büyük bir kısmını çözeceği konusunda hemfikir oldu. Eğitimciler okul başarı puanı hesaba katılmazsa öğrencinin okul bağının azalacağı endişesini dile getirerek, her okulun kendi başarı kriterinin baz alınmasını önerdi. Ayrıca nitelikli öğretmen yetiştirmek için öğrenci başarısı endeksli öğretmen performans sisteminin uygulanmasının elzem olduğu vurgulandı. Yemekte, kırsal bölgelerde öğretmenlerin daha uzun yıllar gönüllü görev yapabilmesi için maddi teşvik uygulanmasının motivasyonu artıracağı da kaydedildi.
 
BAKANLA MİNİ ZİRVE
 
Yemek sonrasında Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık yetkilileriyle bir mini zirve gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni modele ilişkin olarak 3 net mesaj verdi ve "Sade olsun, basit olsun, anlaşılır olsun" dedi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yeni modeli yarın kamuoyuna açıklayacağı öğrenildi.
 
ÖĞRENCİ 5 OKUL TERCİHİ YAPACAK
 
Yeni modelde, öğrencilerin yüzde 90'ı evinin bulunduğu eğitim bölgesi içinde, tercih ettiği 5 okuldan birine kayıt yaptırabilecek. Bu öğrenciler için herhangi bir sınav olmayacak. Fen-Sosyal Bilim ve farklı program uygulayan proje liseler sınavla öğrenci alacak. Bu okulların sayısı yaklaşık 500 olacak. En fazla 120 bin öğrenci bu okullara yerleştirilecek. Sınav, ölçme sınavı olacak ve 3 yanlış bir doğruyu götürecek. Sabah

Son Dakika: Liseye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu: Süre 135 Dakika, Soru Sayısı 90

Öğretmen Performans Sistemi yeni sınav sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
yorumcu74     2017-11-27 Çıldırmamak mümkün değil. TEOG'u ben getirmedim. TEOG'u istemiyorum dediniz, aylardır açık, net bir şekilde bir sistem açıklanamadı. Şimdi de öğretmen performans sistemi istiyorum, diyorsunuz. Ancak getirilmeye çalışılan sistemin öğretmeni öğrencilerin oyuncağı yapacağını düşünmüyorsunuz. Öğrenci başarısına göre performans sistemi sakattır. Biz bunu yaşayarak biliyoruz. Farklı iki sınıfa giriyorsun, birinde 75 ve üzeri not alan 20 öğrenci var, diğerinde neredeyse 75 alan yok.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılbaşı tatili kaç gün olacak? 31 Aralık okullar tatil mi?
Yılbaşı tatili kaç gün olacak? 31 Aralık okullar tatil mi?
3600 ek gösterge ile emekli maaşları ve ikramiyeleri ne kadar artacak?
3600 ek gösterge ile emekli maaşları ve ikramiyeleri ne kadar artacak?