Öğrenciler de 40 Dakika Dersin Kısalmasını İstiyor


Öğrenciler de 40 Dakika Dersin Kısalmasını İstiyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ''Ders süresini 40 dakikadan aza düşürmeliyiz'' açıklamaları öğrencileri görüş ayrılığına düşürdü. Bakan Yılmaz ile aynı fikirde olan da var, 40 dakikanın uzun olmadığını düşünen de var. Fakat çoğunluk bu sürenin kısalmasından yana. Öte yandan Bakan Yılmaz’ın açıklaması sosyal medyanın da gündemine yansıdı. Kimi destek verdi, kimi de süreyi kısaltmak yerine iyi planlama yapmak gerektiğini düşünüyor.

Öğrenciler de 40 Dakika Dersin Kısalmasını İstiyor
Öğrenciler de 40 Dakika Dersin Kısalmasını İstiyor

Eylül YÜCESAN

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “Bilim çağında, teknoloji çağında artık öğrenme süreleri kısaldı. 40 dakikada öğrenciler dikkatlerini bir noktaya odaklayamıyor. Bu ders süresini biraz kısaltmak lazım” şeklindeki sözleri öğrencileri görüş ayrılığına düşürdü. Bazı öğrenciler 40 dakikanın iyi olduğunu, bazıları da bir ders saatinin 20 veya 30 dakika olması gerektiğini savunuyor. Sadece son derslerin 10 dakika azaltılmasını öneren de var, “Ders saati azaltılmasın, aktiviteli ders işlensin” diyen de var. Çoğunluk ise 40 dakikayı fazla buluyor.

Bakan Yılmaz’ın açıklamasına Twitter kullanıcılarından da yorum geldi. Yılmaz’a destek verenlerin yanı sıra, ders süresini iyi planlamak gerektiğini savunan da var.

İŞTE İLKOKULDAN LİSEYE ÖĞRENCİLERİN DERS SÜRESİYLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ:

‘YORULUYORUZ’

Zeynep Akbıyık (12’nci sınıf öğrencisi): Ders saatleri düşürülmeli çünkü insan beyni en fazla 20 dakika dağılmadan çalışabilir. Lise son sınıftayım 40 dakika zor dinliyorum. İlkokul öğrencilerini düşünemiyorum. 30 dakika ideal.

 Aleyna Bali (12’nci sınıf öğrencisi): En fazla 30 dakika verim alabiliyoruz. 40 dakika boyunca yapılan ders bence çok uzun. Beynimizin yorulmasına sebep oluyor. 30 dakika olmalı. 40 dakika boyunca durmadan öğretmene odaklanmak ve hiç ara vermemek beyinsel olarak beni zorluyor. Konsantre olmamı zorlaştırıyor.

Özge Zeren (6’ncı sınıf öğrencisi): Derslerimizin içeriği zaten yoğun, bir de uzun olunca verimli olamıyoruz. Kısalması psikolojik açıdan bizi daha iyi etkiler.

Kemal Can Aytaç (6’ncı sınıf öğrencisi): 30 dakikaya indirilmeli. Teneffüsler arttırılmalı. Bizim de eğlenmemiz gerekiyor. Teneffüslerin süresi uzarsa gelecek ders olacak sınava daha fazla hazırlanmış oluruz.

Ecem Tiren (6’ncı sınıf öğrencisi): 40 dakikadan az olmalı. Çünkü bir yerden sonra ilgimiz dağılıyor. Dersi dinleyemiyoruz. Yarım saat olsa iyi.

Eylül Aydın (6’ncı sınıf öğrencisi): Sadece 10 dakika son dersler azaltılmalı. Çünkü günün sonuna doğru yoruluyoruz ve dinleyemiyoruz.

Berke İrgin (3’üncü sınıf öğrencisi): Ders saatleri çok uzun. Yoruluyoruz. Daha kısa olmasını isterim çünkü en fazla 20 dakika konsantre olabiliyorum.

‘VERİMLİ VE ÇABUK GEÇİYOR’

Aslı Naz Yıldız (6’ncı sınıf öğrencisi): Ders süresi kısalmamalı. 40 dakika kalmalı. Çünkü kısalırsa daha az konu işler ve anlayamayız. Uzarsa da sıkılırız.

Efe Demirci (7’nci sınıf öğrencisi): Eğitimin verimli olması için ders saatinin azaltılmasındansa aktiviteli yapılması daha iyi olur.

İrem Güngör (3’üncü sınıf öğrencisi): Ders saatlerinin 40 dakika olmasından memnunum. Bence 40 dakika verimli ve çabuk geçiyor. Benim odaklanmamı zorlamıyor.

TWITTER YORUMLARI İSE ŞÖYLE:

Keloğlan keleşoğlan‏ @Ltatlican  Ders Saatleri kısaltılmamalı. 5 dakika hazırlık, 15 dakika ders, 5 dakika dikkat toplama, 15 dakika tekrar ve değerlendirme vb. Toplam 40 dakika.

Hasan Ekmen‏ @hasanekmen Sayın Bakanım ders saatleri 30 dakikayı geçmemeli @yilmaz_ismet58

NabilDirar'lı Bey‏ @YasinBaydan25 Ders saatleri kısalıyormuş O zaman dans

Hüseyin İLHAN‏ @teferruc Milli Eğitim Bakanı’nın ders sürelerinin düşürülmesi talebini destekliyorum. Ya ders saatleri ya ders süreleri kesinlikle düşürülmeli. Dersten, okuldan nefret eden öğrenciler ve görevi öğrenci susturmak olan öğretmenler olsun istemiyorsak bu şart.

Dilan‏ @DilanAkpnar3 Ya nolur ders saatleri kısaltılmasın zaten tarih haftada iki saat o da giderse okula gelme amacım kalmaz

asuman özdemir‏ @ozdemirasuman Evet evet evet ders saatleri kısaltılmalı

Büşra Temizel‏ @BTemizel Ders saatleri zaten 40 dk. Daha da kısalırsa bu çocuklar ne öğrenecekler? Ders saatleri ile oynanacağına derslerin verimli geçmesi için çalışmalar yapılsın. O vakit bırakın 40 dakikayı blok dersler bile kimseye yetmez. Öğrenciler sıkılmadan dinler, öğretmenler keyifle anlatır…

Hakkı K.‏ @hk_liberty Milli Eğitim Bakanı 40 dk.'lık ders süresinin kısaltılması gerektiğini söyleyerek uzun bir aradan sonra doğru ama eksik bir öneri sunmuş. Ders süresi ilk ve ortaokulda hem kısaltılmalı hem de ders saatleri azaltılmalı.

Hürriyet


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
MEB'den öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
Bakan Ziya Selçuk müzik derslerinde yeni dönemi böyle başlattı
Bakan Ziya Selçuk müzik derslerinde yeni dönemi böyle başlattı