Dikkat, Facebook telefon konuşmalarını dinliyor!


Dikkat, Facebook telefon konuşmalarını dinliyor!

Facebook veya diğer mobil uygulamaların kazançlarını artırmak için insanları dinliyor olabileceğine dair ilginç bir test yapıldı. Neville Black isimli bir Kanadalı Facebook'un telefon uygulmasından bizi dinlediğini kanıtladı. Facebook'un reklamlardan para kazanmak için başvurduğu yol Facebook'a olan güveni azaltacak gibi gözüküyor.

Dikkat, Facebook telefon konuşmalarını dinliyor!
Dikkat, Facebook telefon konuşmalarını dinliyor!

"ARATMADIĞINIZ, AMA KONUŞTUĞUNUZ KELİMELER FACEBOOK'TA"

Neville Black isimli bir Kanadalı, Facebook uygulaması telefon kullanılmadığı anda dahi kullanıcıları dinlediğini, reklamları ona göre gösterdiğini iddia etti.

Bu iddiasını ispat etmek için eşiyle aralarında konuşan Neville, birkaç gün sonra Facebook'ta konuştukları konunun karşılarına çıkmaya başladığını söyledi.
 
Neville, "İnternette o kelimeleri aratmamış olsanız dahi konuştuğunuzda karşınıza çıkabilir." diyor.

Facebook kullanıcılarından ‘telefonlarımız dinleniyor’ şikayeti artıyor

Mashable portalı, Facebook’a yönelik bu tür teorilerin düzenli olarak ortaya atıldığını kaydediyor. Şirket bu tür iddiaları yalanlıyor de çalışanlarının, mobil cihazdaki mikrofona erişim izni veren kullanıcıları dinlemiş olabileceğini reddetmiyor.

Facebook kullanıcılarından biri,“Telefonlarımızın bizi takip ettiğini düşünen benden başka birileri var mı? Örneğin, konuşmada söz ettiğim iki marka, şimdi Facebook hesabımdaki reklamda çıktı” diye yazdı.

"Artık beni takip edemeyeceksiniz"

Bir diğer kullanıcı da, “Eminim, Facebook bizi dinliyor. Bugün uygulamayı sildim, artık beni takip edemeyeceksiniz” yorumunda bulundu.

Reddit sitesinde aktif olarak bir video tartışılıyor. Bu videoda, bir Facebook kullanıcısı, evde hiçbir zaman kedi beslemediğini ama Facebook uygulamasının yüklü olduğu telefonunun yanındayken kedi yemlerinden bahsetmesinden bir gün sonra sitenin ilgili reklamı sunmaya başladığını anlatıyor.

Bir diğer kullanıcı da, “Telefonumu İspanyolca yayın yapan radyonun yanına koyduktan sonra Facebook ve Instagram’da İspanyolca reklam çıkmaya başladı” diye anlattı.

Kullanıcılara göre, telefondaki ayarlarda mikrofona erişimi kapatmak sorunu çözmüyor. En sağlam yol telefondaki mikrofonu fiziksel olarak yok etmek. Bunu göze alamıyorsanız en iyi yöntem, kamera ve mikrofonu bantla kapatmak, tıpkı Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaptığı gibi.

İşte o video:

facebook Facebook telefon konuşmalarını dinliyor facebook dinliyor facabook uygulması dinliyor Mark Zuckerberg facebook listening to you


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı'ndan canlı yayında 3600 ek gösterge ve EYT açıklamaları
Cumhurbaşkanı'ndan canlı yayında 3600 ek gösterge ve EYT açıklamaları
2019 MEB Açık Öğretim sınav görevli ücretleri
2019 MEB Açık Öğretim sınav görevli ücretleri