Liseye geçiş merkezi sınavda 60 soru yetersiz, arttırılmalıdır


Liseye geçiş merkezi sınavda 60 soru yetersiz, arttırılmalıdır

Milyonlarca öğrencinin büyük bir merakla beklediği TEOG'un yerine gelen sistem açıklandı.

Liseye geçiş merkezi sınavda 60 soru yetersiz, arttırılmalıdır
Liseye geçiş merkezi sınavda 60 soru yetersiz, arttırılmalıdır

Öğrencilerin merakla beklediği liseye geçiş sistemine ilişkin detayları Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz açıkladı. Yılmaz, TEOG'un ardından liselere geçişteki yeni sistem hakkında bilgiler verdi.

 "TEOG yerine gelen yeni sistemde sınavsız yerleştirme esas alınıyor ve eğitim bölgeleri belirleniyor. Eğitim bölgelerinde Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi ve İmam Hatip Liselerinin olduğu okullar yer alacak ve öğrencilerin adreslerine en yakın olan okula yerleştirilmesi esas alınacak. Bu sistemde öğrencilerin 5 tane okul tercihinde bulunmaları bekleniyor. 5 tane okul içerisinde de evlerine en yakın olan okula yerleşme şansları olacak. Yeni açıklanan sınavsız liseye geçiş modelinde liselerin eğitim kalitesinin arttırılması hedef alınıyor. Farklı başarı gruplarındaki öğrencilerin bir araya gelmesiyle üst başarı grubundaki öğrencilerin orta ve alt gruptaki öğrencilerin de başarısı yükselteceğine ve böylelikle okulların başarısının da yükseltilmesi hedefleniyor. Burada amaç aslında sınavsız geçiş modeli ile Türkiye'nin her yerindeki liselerin eğitim kalitesini arttırmak. Bu yıl 8. Sınıflarda 1 milyon 200 bin öğrenci sınava girecek bu öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ının sınavsız geçiş modeli ile adresine en yakın olan okula yerleşeceği öngörülüyor" dedi.
 
"Merkezi sınavda 60 soru yetersiz kalıyor"
 
Geri kalan yüzde 10 için ise öğrencilerin yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak olan merkezi sınav hakkında bilgilendirmelerde bulunan Dr. Özge Aslan, "Merkezi sınavda öğrencilerin karşısına 60 soru çıkacak ve 90 dakika süre verilerek tek bir oturum ile sınav gerçekleştirilecek. Sayısal ve sözel derslerin yer alacağı bu sınavda 60 sorunun ölçme ve değerlendirme açısından yetersiz kalacağını düşünüyorum. 60 sorunun mutlaka arttırılması gerektiğine inanıyorum.
 
TEOG'dan farklı olarak merkezi yapılacak bu sınava sadece isteyen öğrenciler girecek. Yeni sistemle tüm öğrenciler için sınava girme zorunluluğu kalktığından öğrenciler ve aileler üzerindeki sınav stresinin de azalacağını düşünüyorum. Öğrenciler TEOG'da sadece 8. Sınıf müfredatından sorumlu oluyorlardı. Ancak dün yapılan açıklamalarla bu yıl 6. ve 7. Sınıf kazanımlarından da sorumlu olacakları belirtildi. Soruların ağırlıklı olarak 8. Sınıf konularından ancak 6. ve 7. Sınıfta sarmallığı olan, ön koşul ilişkisi olan, birbirine paralel olan konulardan geleceğini öngörüyoruz. ''diye konuştu.


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Kasım Dilencisi Öğretmenler!
24 Kasım Dilencisi Öğretmenler!
Ziya Selçuk, 2019 Yılı İçin Öngördüğü Değişiklikleri Açıkladı
Ziya Selçuk, 2019 Yılı İçin Öngördüğü Değişiklikleri Açıkladı