'Bana not için gelme hocam'


'Bana not için gelme hocam'

Öğrenciler sınavlarda aldıkları notlar ile öğretmenleri tehdit etmeye başladı. Öğrencilerden gelen yorumlar arasında ''Şamaroğlu öğretmenler, Şimdi yandın hocam, Türkiye’deki bazı öğretmenler sıfır alır, Hocam 100 ver, ben de 100 vereyim, Hocam sözlüleri daha girmedim haberiniz olsun, Bir düşük ver de göreyim, Hocam sözlüm en son kaça olur, Yıl intikam yılıdır. Kimse not için yanıma gelmesin'' ifadeleri yer aldı.

'Bana not için gelme hocam'
'Bana not için gelme hocam'

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu öğretmenlere yönelik Performans Değerlendirme Sistemi, ilk günden itibaren mesleğin itibarını zedeleyecek durumlara neden oldu. Pilot uygulamanın 12 ilde başlamasının ardından öğrenciler, sınavlarda aldıkları notlar ile öğretmenleri tehdit etmeye başladı.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın hazırladığı ve Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer almasının ardından tartışma yaratan Performans Değerlendirme Sistemi, ilk günden itibaren öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaşmasını sağladı. Bakanlık, öğretmenleri “mesleki bilgi”, “mesleki beceri” ile “tutum ve değerler” başlıklarında değerlendirmeyi hedeflese de 12 ilde pilot uygulamanın başlamasının ardından öğrenciler sınavlarda aldıkları notlar ile öğretmenleri tehdit etmeye başladı.
 
Amaç-sonuç çelişkisi
 
Eğitim sendikalarının itirazlarına karşı performans değerlendirmesinde ısrarcı olan bakanlık, sistemin yaratılma amacını “öğretmenlerin gelişim ihtiyacını içeren konularda hizmet içi eğitimlere tabi tutulması” olarak öngörse de okullardaki yansıması farklı oldu. Sistemi, “öğretmenlerin zayıf yanları değil, güçlü yönleri de ortaya çıkarmak, bireysel gelişim programı belirlemek, merkezi eğitimler düzenlemek ve eksiklikleri gidermek” olarak açıklayan bakanlığa karşı öğrencilerin sosyal medya ve mesajlaşma programlarındaki tutumu, öğrencilerin form doldurarak öğretmenlere not vermesi ile sağlıklı sonuçlara ulaşılamayacağını ortaya koydu.
 
İtibar kalmadı
 
Bakanlık, ‘zorunlu’ performans değerlendirmesini “cezalandırma aracı olarak değil, ödüllendirme ve teşvik mekanizması” olarak savunurken bu sistemin nasıl işleyeceğinin öğrencilere anlatılmadan uygulanmaya başlanması, öğretmenleri de itibarsızlaşma noktasına getirdi. Sosyal medyada not verme sırasının kendisinde olduğunu düşünen öğrenciler, onlarca küfürün yanı sıra öğretmenlerini tehdit etmeye başladı.
 
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaşananlara tepki göstererek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a öğrenci yorumlarını iletirken sistemin uygulanmaya başlamasının ardından öğrencilerden gelen yorumlar arasında “Şamaroğlu öğretmenler”, “Şimdi yandın hocam”, “Türkiye’deki bazı öğretmenler sıfır alır”, “Hocam 100 ver, ben de 100 vereyim”, “Hocam sözlüleri daha girmedim haberiniz olsun”, “Bir düşük ver de göreyim”, “Hocam sözlüm en son kaça olur”, “Yıl intikam yılıdır. Kimse not için yanıma gelmesin” ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet

öğretmen performans değerlendirmesi performans değerlendirme öğretmene not


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mehmet     2017-11-03 öğrenciler öğretmenlere nasıl not verecek hocasını seven var sevmeyen öğretmenini tehdit eden bile var bu yanlış bir sistem öğrenciler ders çalışmadan öğretmeninden yüksek not isteyebilir karşılıklı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
2019'da Öğretmenlerin Derecelerine Göre Maaşları ve Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Olacak?
2019'da Öğretmenlerin Derecelerine Göre Maaşları ve Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Olacak?