Liseli Mert'ten bilimde uluslararası başarı


Liseli Mert'ten bilimde uluslararası başarı

İzmir'de, Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları 11'inci sınıf öğrencisi Mert Ege Arıcı, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan antikorların tanınması, saflaştırılmasına yönelik projesiyle uluslararası Mostratec Proje Yarışması'nda 3 dalda birincilik elde etti. Bu başarısını arkadaşları, ailesi ve öğretmenleriyle paylaşan Arıcı, kimya alanındaki çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları 11'inci sınıf öğrencisi Mert Ege Arıcı, 'Antikor tanınması ve saflaştırılmasına yönelik polimerik membran sistem geliştirilmesi" adlı proje gelişti. Öğretmenleri ve ailesinin de desteğiyle Mert, bu projesiyle Brezilya'da 23 - 27 Ekim tarihlerinde düzenlenen yarışmada biokimya kategorisinde birincilik, Türk katılımcılar arasında 'en iyi proje' ve 'en iyi uluslararası proje' ödüllerini elde etti. 'KİMYA ALANINDA KENDİMİ GELİŞTİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİM' Arıcı, hastalıkla mücadele ve tedaviyi kolaylaştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi: "Dünyada çok sayıda insan Alzehimer, kanser, diyabet gibi hastalıklarla mücadele ediyor. Bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde antikorlarlar kullanılıyor. Projemle bu tedaviyi daha ekonomik bir şekilde sunmayı amaçladım. Bunda da başarılı olduk. Uzun süre proje ekibindeki öğretmenlerimle kaynak taraması yaptık. Bir yıldır üzerinde çalıştığım projemde antikorların tanınması ve saflaştırılması için yeni bir malzeme önerdim. Proje yarışmasına bir çok ülkeden 800'den fazla proje katıldı. Ürettiğim yeni malzeme antikorların saflaştırılmasının maliyetini düşürüyor. Bundan sonra kimyaya olan ilgimi devam ettirmek ve bu yönde çalışmalar yapmak istiyorum." Proje danışmanlarından Cansu İlke Kuru da projenin iki önemli amaç edindiğini vurgulayarak, "Geliştirdiğimiz polimer tabanlı membran, antikorların tanınmasını sağladığı gibi onların saflaştırılması amacıyla da kullanılıyor. Kullandığımız malzeme, çok kısa sürede sentezlenebiliyor. Yüksek kapasiteli saflaştırma özelliğiyle daha fazla molekülü daha az miktarda malzeme kullanarak saflaştırılmasını sağlaması nedeniyle ekonomik" dedi. Bu projesiyle Nepal'deki Genç Bilim İnsanları Asya Pasifik Konferasına katılacak olan Mert Ege Arıcı'nın annesi Hanife Arıcı da, çocuklarının çok disiplinli çalıştığını, bunun sonrasında da önemli başarıyı elde ettiği için mutlu olduklarını söyledi.

Liseli Mert'ten bilimde uluslararası başarı
Liseli Mert'ten bilimde uluslararası başarı

İzmir'de, Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları 11'inci sınıf öğrencisi Mert Ege Arıcı, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan antikorların tanınması, saflaştırılmasına yönelik projesiyle uluslararası Mostratec Proje Yarışması'nda 3 dalda birincilik elde etti. Bu başarısını arkadaşları, ailesi ve öğretmenleriyle paylaşan Arıcı, kimya alanındaki çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.
 
Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları 11'inci sınıf öğrencisi Mert Ege Arıcı, 'Antikor tanınması ve saflaştırılmasına yönelik polimerik membran sistem geliştirilmesi" adlı proje gelişti. Öğretmenleri ve ailesinin de desteğiyle Mert, bu projesiyle Brezilya'da 23 - 27 Ekim tarihlerinde düzenlenen yarışmada biokimya kategorisinde birincilik, Türk katılımcılar arasında 'en iyi proje' ve 'en iyi uluslararası proje' ödüllerini elde etti.
 
'KİMYA ALANINDA KENDİMİ GELİŞTİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİM'
 
Arıcı, hastalıkla mücadele ve tedaviyi kolaylaştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi:
 
"Dünyada çok sayıda insan Alzehimer, kanser, diyabet gibi hastalıklarla mücadele ediyor. Bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde antikorlarlar kullanılıyor. Projemle bu tedaviyi daha ekonomik bir şekilde sunmayı amaçladım. Bunda da başarılı olduk. Uzun süre proje ekibindeki öğretmenlerimle kaynak taraması yaptık. Bir yıldır üzerinde çalıştığım projemde antikorların tanınması ve saflaştırılması için yeni bir malzeme önerdim. Proje yarışmasına bir çok ülkeden 800'den fazla proje katıldı. Ürettiğim yeni malzeme antikorların saflaştırılmasının maliyetini düşürüyor. Bundan sonra kimyaya olan ilgimi devam ettirmek ve bu yönde çalışmalar yapmak istiyorum."
 
Proje danışmanlarından Cansu İlke Kuru da projenin iki önemli amaç edindiğini vurgulayarak, "Geliştirdiğimiz polimer tabanlı membran, antikorların tanınmasını sağladığı gibi onların saflaştırılması amacıyla da kullanılıyor. Kullandığımız malzeme, çok kısa sürede sentezlenebiliyor. Yüksek kapasiteli saflaştırma özelliğiyle daha fazla molekülü daha az miktarda malzeme kullanarak saflaştırılmasını sağlaması nedeniyle ekonomik" dedi.
 
Bu projesiyle Nepal'deki Genç Bilim İnsanları Asya Pasifik Konferasına katılacak olan Mert Ege Arıcı'nın annesi Hanife Arıcı da, çocuklarının çok disiplinli çalıştığını, bunun sonrasında da önemli başarıyı elde ettiği için mutlu olduklarını söyledi.

Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları Mert Ege Arıcı İzmir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!