Koncuk: 'Torpili yaygınlaştıran Bakanlık, performansı ölçemez'


Koncuk: 'Torpili yaygınlaştıran Bakanlık, performansı ölçemez'

Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk, MEB'in performans değerlendirmesine tepki gösterdi ve MEB öğretmenler arasında torpili dahi önlemekten uzak bir anlayışla öğretmenin hangi performansını ölçme iddiasında bulunabilir? Akla zarar! dedi

Koncuk: 'Torpili yaygınlaştıran Bakanlık, performansı ölçemez'
Koncuk: 'Torpili yaygınlaştıran Bakanlık, performansı ölçemez'

Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk, MEB'in performans değerlendirmesine tepki gösterdi. Koncuk, gerekirse eylem kararı alabileceklerini ifade ederek, adam gibi bir yönetici atama sistemi kuramayan ve öğretmenler arasında torpili dahi önleyemeyen bir Bakanlığın, performans ölçemeyeceğini söyledi.

İŞTE İSMAİL KONCUK'UN AÇIKLAMARI

MEB tarafından ekteki yazıyla 12 ilde performans değerlendirmesi için pilot uygulama yapılacağı belirtilmektedir.Bu kaosun ayak sesidir.

Güya bu yöntemle yöneticilerin, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirine not vermesiyle öğretmenlerin performansı hesap edilecekmiş.

MEB bunu, şuan pilot uygulama olarak başlatsa da, çıkarılan strateji belgesine dayanan sistem MEB bünyesinde ciddi sıkıntılar yaratacaktır.

Bir öğretmenin eğitim öğretimdeki performansını ölçmek için önce bunu ölçebilecek donanıma sahip olmak gerekir.Bu donanım kimde var?

Ayrıca öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir.Başarı çevresel etkenlerle birlikte düşünülmelidir.

Burada öğretmenin başarısı, öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir.

Öğretmen performansı sadece öğretmen bilgisi ya da sadece öğrenci başarısı ile ölçülebilecek bir şey değildir.Bu iddia dahi edilemez.

Kaldı ki,adam gibi bir yönetici atama sistemi kurgulayamayan, yurt sathında belli düzeyde bir eğitimi dahi başaramayanlar ne yapmaktadırlar?

MEB öğretmenler arasında torpili dahi önlemekten uzak bir anlayışla öğretmenin hangi performansını ölçme iddiasında bulunabilir?Akla zarar!

Siz önce öğretmeni ne yaparım da daha huzurlu kılarım, motivasyonlarını artırırım diye düşünün ve önce MEB'in performansı kaygısına düşün.

Buradan tüm üyelerimize duyuruyorum,öğretmeni birbirine hasım yapacak bu performans oyununu biz oynamayacağız.Gerekirse eylem kararı alırız.

Pilot uygulamanın genişlemesi halinde, meslektaşıma performans notu vermiyorum, ya da meslektaşımın performansı 100'dür eylemi yaparız.

Bu anlamsız, Türk milli eğitimine hiç bir yararı olmayan,öğretmeni öğrenciye değerlendiren ucube performans sistemini kökünden reddediyoruz.

Memurlar.net

 

memurlar.net öğretmen performans öğretmen performans değerlendirmesi performans değerlendirme ismail koncuk


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
MEB'den öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
Bakan Ziya Selçuk müzik derslerinde yeni dönemi böyle başlattı
Bakan Ziya Selçuk müzik derslerinde yeni dönemi böyle başlattı