Ders süresi mi kısalıyor? Bakan Yılmaz: ''Bir ders saati için 20-25 dakika en ideali...''


Ders süresi mi kısalıyor? Bakan Yılmaz: ''Bir ders saati için 20-25 dakika en ideali...''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ''Şimdi artık öğrenme süresi hızlandı. Bizim zamanımızda ders saati 50 dakika falandı. Şimdi bu süre giderek azaldı. 20-25 dakika en idealidir diye düşünüyorum.'' dedi.

Ders süresi mi kısalıyor? Bakan Yılmaz: ''Bir ders saati için 20-25 dakika en ideali...''
Ders süresi mi kısalıyor? Bakan Yılmaz: ''Bir ders saati için 20-25 dakika en ideali...''
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde düzenlenen "2017 Valiler Buluşması" programında, Türkiye'de çok iyi giden şeylerden birisinin de eğitim olduğunu söyledi.
 
Türkiye'de 18 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü ve bunun birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan dahi fazla olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bazen bize 'örnek olarak şu ülkeyi bakın' diyorlar. O ülkenin 1990'lı yıllardaki nüfusu 5 milyon, şimdiki nüfusu da 5 milyon. Dolayısıyla o ülkenin toplam öğrenci sayısı bizim fen lisesi öğrencilerimiz kadar bile değil. 'Bu ülkeyi eğitimde örnek al' diyorlar. Bizim kimseden örnek alacak bir durumumuz yok, iyi bir noktadayız. Her şeyi yaptık da günlük güneşlik de değil. Eksiklerimiz var, onun farkındayız. İnşallah o eksikleri düzelterek daha iyi bir neticeyi elde edeceğiz." diye konuştu.
 
"Bin 777 özel eğitim kurumu faaliyete başladı"
 
Yılmaz, okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini belirten Yılmaz, okul öncesinde okullaşma oranın net olarak yüzde 59 seviyelerinde olduğunu söyledi. AK Parti hükümetlerinin eğitim alanında önceki hükümetlerin yaptıklarının katbekat fazlasını yaptığını dile getiren Yılmaz, bugün eğitimde ulaşılan rakamların da bu konudaki iddialarını desteklediğini ifade etti.
 
Her gün yeni bir okulu hizmete açtıklarını ve gelinen noktada toplam okul sayısının 64 bin 200'ü bulduğunu bildiren Yılmaz, geçen eğitim öğretim döneminde bin 22, bu eğitim öğretim döneminde ise bin 777 özel eğitim kurumunun faaliyete başladığını bildirdi.
 
"Bir ders saati için 20-25 dakika en ideali"
 
Salondakilere, kendisinden önce programa katılan diğer bakanların ne kadar süre konuştuğunu soran Yılmaz, aldığı cevaplar karşısında şunları söyledi:
 
"Bir gün Gaziantep'teki bir programda Fatma (Şahin) Hanıma, 'Ne kadar konuşayım?' diye sordum. O da 'bir ders saati kadar' dedi. Bir ders saati 40 dakika, 40 dakikada da bıraktım. Şimdi artık öğrenme süresi hızlandı. Bizim zamanımızda ders saati 50 dakika falandı. Şimdi bu süre giderek azaldı. 20-25 dakika en idealidir diye düşünüyorum."
 
Yılmaz, kaliteli eğitimin unsurlarından bir tanesinin derslik başına düşen öğrenci sayısının makul seviyede olması gerektiğine işaret ederek, "İlkokulda da lisede de 70 kişilik sınıflarda okudum. Bizim dönemde ders saati 50 dakika falandı. Dolayısıyla bir öğretmen bir sınıfa girdiğinde her öğrencisine bir dakika ayıramazsa burada kaliteli bir eğitimden bahsedilebilir mi? Dolayısıyla şimdi proje okullarımızda 30 sayısı var. Sınıflarda öğrenci sayısını 30'un altına düşürmek lazım. Bizden önce derslik başına düşen öğrenci sayısı 36'ydı, şimdi bu sayı 24'e düştü." bilgisini verdi.
 
"En fazla derslik açığı İstanbul'da"
 
Eğitime yaklaşık 300 bin derslik kazandırdıklarını belirten Yılmaz, hizmete açılan dersliklere rağmen 58 bin dersliğe daha ihtiyaç duyulduğunu, bu açığın devlet ve millet iş birliğiyle kapatılabileceğine inandığını dile getirdi. İhtiyaç duyulan derslik sayısının üçte birinin İstanbul'da olduğunu vurgulayan Yılmaz, İstanbul'un ardından derslik açığı bulunan illerin Ankara ve Şanlıurfa olarak sıralandığını ifade etti.
ders süresi ders saati 20-25 dakika Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
fatma     2017-10-26 25 dakika yetersiz.çocukları gençleri böyle yapa yapa tembelliğe alıştırdık.biraz sıkılsınlar.hep zevk hep zevk nereye kadar.ama bir günde 8 saate ne gerek var.sosyal etkinlik dersinde bişey yapılmıyo.din kültürü 2 saat yeter.lisede abdestsiz kuran dersi ne kadar ciddi verilir.kaş yapim derken göz çıkarmaya gerek yok.kitaba her konuyu koy hatta eksik koy ama ygsde kitapta olmayan ayrıntıyı sor..25 dk ben öğreticem .hayal değil gerçekci olalım..
gevşek     2017-10-15 zaten çocuklar bir şey öğrenmiyor, diyorsunuz ki hiç öğrenmesinler. öğretmen bile değilsiniz sayın bakan. bir öğretmen derse girince hemen konuya başlamaz, çocukları güdüler derse hazırlar. robot değil ki 20-25 dakika da ders anlatılsın, çocukların beynine yükleme yapılsın... ha öğretmen olarak bak bu benim işime gelir, parama bakarım. ya vicdan ya çocuklar .onların bu işten kazancı ne olacak?
keşke kısalsa     2017-10-13 40 dakika çocuklar çok sıkılıyor
eğitimci     2017-10-13 sayın bakanım günlük ders saati sayısı da 5 olmalı,gereksiz derslerden kısaltılabilir.Ayrıca okul öncesinde 6 saat50 dakikalık ders saati çok fazla anasınıfı öğrencilerine yazık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
MEB'den öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
Bakan Ziya Selçuk müzik derslerinde yeni dönemi böyle başlattı
Bakan Ziya Selçuk müzik derslerinde yeni dönemi böyle başlattı