Yılda birkaç üniversite sınavı geliyor...


Yılda birkaç üniversite sınavı geliyor...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili değişiklik olacağı açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da “Programımızda birden fazla sınav yapın yazıyor” demesi, üniversiteye geçişte yeni sistem mi geliyor tartışmasını başlattı.

Yılda birkaç üniversite sınavı geliyor...
Yılda birkaç üniversite sınavı geliyor...
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan New York’ta, “Üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili bir değişiklik olacak mı?” sorusuna, “O da olacak, o konuda da çalışılıyor” açıklamasından sonra katıldığı TV programında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da AK Parti Programı’nda ‘Üniversiteye girişte bir değil birden fazla sınav yapın’ yazdığını söyledi.
 
İşte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın o açıklaması;
 
 ‘NE ZAMAN OLUR BİLMİYORUM’
 
 “Ne zaman olur bilmem. Hatırlarsanız 9.45’te gelen çocuğun alınmama durumu vardı. Öğrenci kaza ya da aksaklıktan dolayı sınava gecikti ya da giremediğinde bir yıl kaybı oluyordu. Dedik ki, böyle bir stres olmasın. Batman’daki Aybüke öğretmenimizin cenazesinin olduğu gün kardeşi sınava girdi. Bazen böyle durumlar oluyor. Kişi, ailesinden birini kaybettiği gün sınava girmek zorunda kalıyor. Bu moralle ne gibi bir sonuç alınabilir? Dolayısıyla böyle durumlarda üniversiteye girişi de bir değil birden fazla yapın diye bizim programımızda var. Üniversite sınavları birden fazla yapılacak.” 
 
SEÇİM BEYANNAMESİNDE NE DİYOR?
 
 AKP’nin 1 Kasım 2015 seçim beyannamesinde şöyle denildi: “Üniversite giriş sistemini gözden geçirecek, öğrencilerimizin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edeceğiz.Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavlarında ve üniversiteye giriş sınavlarında temel becerileri ölçeceğiz.”
üniversite


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müdür okulda kral dairesi yaptırmış!
Müdür okulda kral dairesi yaptırmış!
İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi Değişti
İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi Değişti