Öğrenci başarısını engelleyen 10 sinsi tehlike


Öğrenci başarısını engelleyen 10 sinsi tehlike

Okullar açıldı. Uzmanlar öğrencilerin başarısını olumsuz etkileyen 10 sinsi tehlike konusunda anne babaları uyardı.

Öğrenci başarısını engelleyen 10 sinsi tehlike
Öğrenci başarısını engelleyen 10 sinsi tehlike
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz çocukların yaşadığı ancak anne babaların bilgisi olmayan sağlık sorunlarının öğrencilerin başarılarını da olumsuz etkilediğini bildirdi. Korkmaz’ın önerdiği muayene konuları, uyarı ve önerileri şöyle:
 
1. KANSIZLIK
 
Ülkemizde her 100 çocuktan 40’ında görülen kansızlık; tedavi edilmediğinde çocukta gelişme geriliği, fizik ve matematik zekasında azalma gibi birçok soruna yol açabiliyor, beyne giden oksijenin azalmasından dolayı okul başarısını olumsuz etkiliyor. Kansızlık sorunu olan çocuğunuza yumurta, kırmızı et, yeşil yapraklı sebze ve tahıl gibi demir içeren besinlerle, günde 1 tatlı kaşığını aşmamak kaydıyla pekmez vererek doğal takviyede bulunabilirsiniz.
 
2. ALERJİ
 
Sonbahar alerji mevsimi. Çocuğunuzun alerjisi varsa okul öncesi çocuk alerji uzmanına götürerek tedavisini düzene koymak çok önemli. Aksi halde alerji, çocukta burun tıkanıklığı, üst ve alt solunum yolu problemlerine neden olarak okuldan uzun süre uzak kalmasına yol açabilir. Okulda konsantrasyon eksikliği sorunları yaşamasına neden olabilir. Çocuğunuzun bildiğiniz bir alerjisi yoksa, ancak devamlı burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, döküntü gibi sorunları oluyorsa alerjiden şüphelenerek mutlaka çocuk alerji uzmanına götürün.
 
3. DİKKAT EKSİKLİĞİ
 
Aileler, çocuklarında; bir şeye yeterince konsantre olmaması, çabuk sıkılması, öğrenme güçlüğü, devamlı hareket halinde olması, odaya girdiğinde her şeyi karıştırması gibi belirtiler varsa mutlaka uzmana başvurarak tedbir almalı. Ancak basit tedavilerle çok başarılı çocuklar oluyorlar.
 
4. GÖRME BOZUKLUĞU
 
Çocuklarda görme bozukluğu sorunu fark edilmeyerek sadece göz muayenesinde ortaya çıkabiliyor. İyi göremeyen bir çocukta öğrenme bozukluğu kaçınılmaz. Bu nedenle mutlaka göz hekimine götürüp muayene ettirmenizde fayda var.
 
5. D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİ
 
D vitamini eksikliği çocuklarda başta kemik ağrıları, büyüme geriliği, sık enfeksiyon hatta kanser gibi pek çok soruna neden olabililiyor. Okul öncesi çocuğunuzun D vitamini seviyelerini tespit ettirmeniz çok önemli. Öte yandan çocuğunuzun kilosu ve boyunda fazlalık ya da eksiklik varsa mutlaka bunların da nedenleri araştırılmalı.
 
6. İŞİTME PROBLEMİ
 
Çocuğunuz her seslenmenize cevap vermiyorsa, televizyonu yüksek sesle dinliyor ve yüksek sesle konuşuyorsa mutlaka bir kulak, burun ve boğaz hekimine götürerek kontrol ettirin. Aksi halde okulda duyma problemi nedeniyle derslerinde başarısı doğrudan etkilenebilir.
 
7. GENİZ ETİ VE UYKU APNESİ
 
Uyku apnesi de öğrenme ve konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, obezite ve dikkat eksikliğine yol açacağından, okul başarısını da etkileyecektir. Bu nedenle çocuğunuzu iyi gözlemlemeli, bu belirtiler varsa mutlaka kulak, burun ve boğaz hekimine götürerek tedavi ettirmelisiniz.
 
8. DİŞ VE DİŞ ETİ PROBLEMİ
 
Okul öncesi diş sağlığını kesinlikle ihmal etmemek “nasılsa yeni dişleri çıkacak” diyerek olası bir sorunu göz ardı etmemek gerekiyor. Diş çürükleri, yüz bölgesi enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biri. Okul öncesi çocuğunuzu mutlaka diş hekimine götürerek genel kontrolünü yaptırın.
 
9. KALPTE RİTİM BOZUKLUĞU
 
Çocukların okulla beraber genelde aktif sporları da başlıyor. Özellikle lisanslı spora başlamadan önce muhakkak bir çocuk kardiyoloğuna görülmeleri gerekiyor. Bazı ritim bozuklukları spor sırasında büyük tehlike oluşturuyor.
 
10. DÜZTABAN
 
Çocukların okul öncesi düztaban olup olmadığını belirlemek çok önemli. Çünkü tüm gün koşturan çocukta düztaban varsa gece bacak ağrıları çok olacaktır, çocuk okula gitmeyi bile istemeyecektir. Ayrıca çocuğunuzun eksik aşıları olup olmadığını da mutlaka gözden geçirin ve eğer eksik aşıları varsa mutlaka yaptırın.
başarı öğrenci başarısı başarıyı etkileyen hastalıklar KANSIZLIK ALERJİ DİKKAT EKSİKLİĞİ GÖRME BOZUKLUĞU D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİ İŞİTME PROBLEMİ GENİZ ETİ VE UYKU APNESİ DİŞ VE DİŞ ETİ PROBLEMİ KALPTE RİTİM BOZUKLUĞU DÜZTABAN


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Kapatılmalıdır
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Kapatılmalıdır
2023 Vizyon Belgesi'ne Ulaşıldı: Ders Saatleri Azalacak, Teneffüsler Artacak
2023 Vizyon Belgesi'ne Ulaşıldı: Ders Saatleri Azalacak, Teneffüsler Artacak