Aynı sınıfta hem düz yazı, hem bitişik eğik yazı...


Aynı sınıfta hem düz yazı, hem bitişik eğik yazı...

Eğitim öğretimin yaklaşık olarak % 30'u birleştirilmiş sınıflı okullarda gerçekleştirilmektedir. İlk okuma yazma öğretimi yöntemi değişmiştir ama birleştirilmiş sınıflı okullarda ortaya çıkacak sıkıntıları çözmeye yönelik özel bir düzenleme yoktur.

Aynı sınıfta hem düz yazı, hem bitişik eğik yazı...
Aynı sınıfta hem düz yazı, hem bitişik eğik yazı...

Ne Olacak Bu Birleştirilmiş Sınıfların Hali... guncelegitim.com - ÖZEL HABER

Uyum haftasını kazasız belasız sağ salim bitirmişken,
sevgili öğretmen, öğrenci ve velilerimize mutlu, umutlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı dileyerek söze başlamak gerek. Özellikle eğitim ordusunun önemli bir kesiminin buna fazlasıyla ihtiyacı olacak bu yıl...

Hali hazırda, genel olarak derslerin değişen içeriği ve nedenleri tartışıladursun...
Bu konuya başka ve özel bir açıdan değinmek ve durumu tespit etmek gerekir diye düşünüyorum.

Ülkemizde eğitim programları; içerik ve uygulama esasları planlanırken tamamen bağımsız sınıflarda eğitim öğretim yapılıyormuş gibi bir genel kabulle işe başlanır.

Bu ideal bir yaklaşımdır elbette. İstenen de böyle olmasıdır her zaman. 
Ancak ülkemizde (dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi) fiili durum buna pek de uymamakta.  

Şöyle ki;
2014, 2015 yılı verilerine göre:

"Türkiye'deki 27 bin 461 ilkokulun 8 bin 457'si birleştirilmiş sınıflı okullar. Buna göre Türkiye'deki ilköğretim okullarının yaklaşık %31'i birleştirilmiş sınıf sistemiyle eğitim veren okullardan oluşmakta."

"... Gelelim ilkokullara; Türkiye'de güncel verilere göre toplam 26 bin 522 ilkokul var. Bu okullarda okuyan toplam öğrenci sayısı 5 milyon 360 bin 703'tür. "
           
Görüldüğü gibi ilkokul sayısında yıllar içerisinde bir miktar azalma var ama bu; birleştirilmiş sınıflı okulların sayısının ortalama %30'larda olduğu gerçeğini değiştiremiyor maalesef... Böyle bir veri varsa da bizler doğru bilgiye Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden ve kaynaklarından ulaşamıyoruz. Hali hazırda böyle bir bilgi bakanlık kaynaklarında yayınlanmıyor.  2017'de de bu sayıların çok fazla değişmediğini kabul etmek durumundayız.

Eğitim öğretimin yaklaşık olarak % 30'u birleştirilmiş sınıflı okullarda gerçekleştirilmektedir.
Birleştirilmiş Sınıf Uygulaması böylesine önemli bir orana sahipken; yapılan değişiklik ve düzenlemelerde bu verinin dikkate alınması ve buna yönelik de uygulamalar, çözümler üretilmesi beklenir. İlk okuma yazma öğretimi yöntemi değişmiştir ama birleştirilmiş sınıflı okullarda ortaya çıkacak sıkıntıları çözmeye yönelik özel bir düzenleme yoktur.

Birleştirilmiş sınıflı okullarda (en az 2 sınıf bir arada) zaten zor ve sıkıntılı bir süreç olarak geçen ilk okuma yazma öğretimi; dik temel harflere geçiş ve ses gruplarının değişmesi ile birlikte daha da çetrefilli bir hal alacak gibi görünüyor.

Aynı sınıfta hem düz yazı, hem bitişik eğik yazı...

Aynı sınıfta hem 1. sınıf (yeni müfredat-dik temel harfler), hem de 2. sınıf (bitişik eğik yazı-eğik harfler) ile eğitim öğretim yapmak; öğretmen için birçok açıdan çok zorlu ve yorucu olmasının yanında, öğrenciler için de verimsiz bir süreç olacaktır. Ayrıca aynı derslikte eğitim gören bütün sınıflar için kafa karışıklığına sebep olarak, yeni müfredatın başarısızlığını kayıtlara geçirmeye aday bir uygulama olacaktır.

Birleştirilmiş sınıf uygulamasının en faydalı yanı olan 'üst ve alt sınıflar arasındaki paylaşım ve dayanışma' anlayışı kullanılamaz bir hal alacaktır. Tamamen farklı öğretim yöntemleri ile eğitim gören, birbirine yabancı, yardımcı olamayan, paylaşamayan sınıflara dönüşecek ve eğitim ortamı bundan olumsuz etkilenecektir.

Üst sınıflar 'bilmedikleri' bir yazıyı ve bu yazı ile ilgili 'olmayan' deneyimlerini paylaşamayacaklardır. 1. sınıfların öğrenmesi noktasında onlara yardımcı olamayacaklardır.

2.-3.-4. sınıflar da aynı sınıfta eğitim görüyorsa; dik temel harfler bu sınıflar için de merak uyandırıcı bir unsur  olacak ve dikkatlerini dağıtacaktır.
Aynı sınıfta iki ayrı yazı yöntemi uygulanacak, üst sınıf öğrencileri derslerde bu yeni yazıyı kullanmak isteyecek, öğretmenin denetimi dışında olduğu zamanlarda da gizli gizli yazacaklardır. 

Öğretmen; velilerin, 'bizim çocuklarımız da düz yazı yazıversin öğretmenim, ne olacak sanki...' baskısına maruz kalacaktır ...
Peki öğretmen bu durumda nasıl davranacaktır?
Diğer sınıflara da bu yazıyı yazdıracak mıdır? (Müfredata uymamayı göze alarak)
Yasaklayacak mıdır? (Tüm zamanını ve enerjisini bu yasağı denetlemeye ayırarak)
...

5 yıldır üst üste 1. sınıf okutan birleştirilmiş sınıflı bir ilkokul öğretmeni olarak aklıma gelen, yaşanması muhtemel sorunları özetlemeye çalıştım.  
Bunlar çoğaltılabilir ya da görmezden gelinebilir. 
Beklentim çözüm için çaba harcanmasıdır. 
Birleştirilmiş sınıfları görmezden gelmek çözüm olarak görülmemelidir.

Peki çözüm için neler yapılabilir?

Görüldüğü gibi bu okulların ve öğrencilerinin yaşayacağı sorunlar özeldir.
O zaman çözüm için yapılacaklar da özel bir karakterde olmalıdır.

Örneğin;  1. sınıfların bağımsız bir şekilde okuma yazma öğrenebilmesi için, bu tür okullarda öğretmen sayıları takviye edilmeli, kadrolu atama yapılması için geç kalındığına göre; görevlendirme yoluyla bu sağlanmalıdır.
(İlçe merkezlerindeki depo öğretmenleri bu çözüm için görevlendirilebilir.. mesela) 
Birleştirilmiş sınıflı okulların norm kadrolarının belirlenmesine esas öğrenci sayıları (1.sınıfların lehine) yeniden düzenlenebilir. 
Bu sağlanamıyorsa; diğer sınıfların birleştirilerek, 1. sınıfların bağımsız bir sınıfta eğitim görmeleri sağlanabilir.
...
Çözüm önerileri çoğaltılabilir.

Önemli olan çözüm için kafa yormak, çaba harcamaktır.
Eğitimde sorunlarımızın azaldığı bir yıl yaşamak dileği ile; 
Hepimize kolay gelsin...


Halim BAYSAN - Eylül 2017
guncelegitim.com - ÖZEL HABER

halim baysan Birleştirilmiş Sınıflar İlk okuma yazma


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eyvah Düşüyorum" Programı öğretmenlerin tepkileri sonucu yayından kaldırıldı
Yaz Tatili Kalkıyor Mu?
Yaz Tatili Kalkıyor Mu?