MEB Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi Değişti


MEB Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi Değişti

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği 08 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de 30090 sayı ile yayımlandı.

MEB Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi Değişti
MEB Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi Değişti

Bu yönetmenlikle birlikte, 13/1/2005 tarihli ve 25699 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve 26/12/1995 tarihli ve 22505 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.Böylece iki yönetmelik tek yönetmelik altında birleştirilmiştir.

Bu nedenle, 2017-2018 öğretim yılından itibaren sosyal kulüp çalışmaları aşağıdaki 8 Haziran 2017 tarihli "Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği"ne göre yapılacak.

Sosyal etkinlikler yönetmeliğinde neler değişti? Yeni İlkokul, Ortaokul ve Lise Sosyal etkinlikler yönetmeliği ile ilgili hususlardan bazıları;

Yeni yönetmeliğe göre, her tür ve seviyedeki resmi ve özel örgün, yaygın eğitim kurumlarındaki her öğrenci en az bir sanat veya spor dalında beceri kazanacak şekilde uygun bir öğrenci kulübü ile ilişkilendirilerek çalışmalara katılacak.Yani önceki yönetmelik yalnızca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerini kapsarken, bu yeni yönetmelik "her tür ve seviyedeki örgün ve yaygın eğitim kurumları" cümlesiyle anaokulları da sürece dahil edilmiş.

Sosyal etkinlikler kapsamında yürütülen bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezlerinden de yararlanılabilecek.

Eğitim kurumlarındaki sosyal etkinlikler kurulu, eğitim kurumu müdürü veya görevlendireceği bir müdür yardımcısının başkanlığında, öğretmenler kurulunda danışman öğretmen olarak belirlenen öğretmenler arasından eğitim kurumu müdürünün belirlediği üç öğretmen, öğrenci kulübü temsilcilerinin kendi aralarından seçecekleri iki öğrenci ile Okul Aile Birliğince belirlenen bir veliden oluşacak.

Yeni yönetmelikle birlikte ilk kez kez kutlanacak günler eklendi.Sosyal kulüp listesi değişti.

Öğrenci kulübü ve toplum hizmeti çalışmaları kapsamında yarışma, tören, mezuniyet günü, tanıtım günü, anma günü, yayın, müzik, halk oyunu, tiyatro, kampanya, ziyaret, gösteri, şenlik, şiir dinletisi, turnuva, konferans, panel, sempozyum, imza günü, fuar, sergi, kermes, gezi, proje hazırlama ve benzeri etkinlikler ile okul içi izcilik ve gençlik kampları faaliyetleri ile sportif yarışmalar yapılabilecek.

Öğrencilere "katılım ve başarı belgesi"

Çalışmalara katılan öğrencilere Sosyal Etkinlik Katılım Belgesi, çalışmalarda üstün gayret gösterenlere Sosyal Etkinlik Başarı Belgesi, öğretmen, veli, katkı sağlayan kişi, üniversite, kurum ve kuruluşlara ise eğitim kurumu müdürü tarafından Sosyal Etkinlik Teşekkür Belgesi verilecek. Gönüllü kişiler ve kurumlar da okullara destek verebilecek.Bildiğiniz gibi daha önceki yönetmeliklerde yalnızca gönüllü veli kavramı vardı.

Sosyal Etkinlik Başarı Belgesi alan öğrenciler, Okul Aile Birliği imkanları ölçüsünde ayrıca ödüllendirilebilecek.

Açık öğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerden ortaokul seviyesinde olanlar 15 yaşını, ortaöğretim seviyesinde olanlar 18 yaşını tamamlamamış olmak kaydıyla aynı düzeydeki istediği bir örgün eğitim kurumunda, yüz yüze eğitim alanlar ise bu eğitimi aldıkları eğitim kurumlarında isteğe bağlı olarak sosyal etkinliklere katılabilecek.

Eğitim kurumlarında, "Öğrenci Kulüpleri Çizelgesi"ndeki öğrenci kulüplerinden gerekli görülenler ile çevrenin ekonomik, sosyal, kültürel ve coğrafi özellikleri ve öğrencilerin istekleri de dikkate alınarak eğitim kurumunun türü, imkan ve şartları ölçüsünde öğretmenler kurulu kararıyla farklı öğrenci kulüpleri de kurulabilecek.

Öğrencinin seçtiği kulüp, yapılan çalışmalar ve belgeleri e-Okul sisteminde yer alan Sosyal Etkinlik Modülü'ne işlenecek.

Eğitim kurumlarınca düzenlenecek gezilerde, 1 kafile başkanı ve 40 öğrenciye kadar en az 1, en fazla 2 öğretmen görevlendirilecek.

Sorumlu öğretmen sayısı özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için 10 öğrenciye kadar en az 2, okul öncesi eğitim kurumlarında her grup için en az 1 öğretmen olacak.

* Yeni yönetmelik 8 Adet ekten oluşmaktadır.Bunlar;

Sosyal Etkinlikler Katılım Belgesi (Ek-1)
Sosyal Etkinlikler Başarı Belgesi (Ek-2)
Sosyal Etkinlikler Teşekkür Belgesi (Ek-3)
Öğrenci Kulüpler Çizelgesi (44 Kulüp) (Ek-4)
Veli İzin Belgesi (Ek-5)
Eğitim Kurumu Gezileri Çerçeve Sözleşmesi (Ek-6)
Eğitim Kurumu Sosyal Etkinlikler Yıllık Çalışma Planı (Ek-7a)
Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi (54 Hafta) (Ek-8)
Gezi Planı (Ek-9)

BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÇİZELGESİ DEĞİŞTİ

Belirli Gün ve Haftalarda değişiklikler oldu.Buna göre ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’, ‘29 Nisan Kût’ül Amâre Zaferi’, ‘29 Mayıs İstanbul’un Fethi’, kutlama çizelgesine ilk kez girdi. FETÖ ile irtibatlı olduğu iddialarının ardından ismi ‘Siret Haftası’ olarak değiştirilen Kutlu Doğum Haftası da MEB’in çizelgesinde ilk kez ‘Kutlu Doğum’ adıyla yer aldı. Yeni düzenleme ile artık öğrenciler ‘Müzik Kulübü’ yerine ‘Hoş Sada Musiki Kulübü’, ‘Resim Kulübü’ yerine ‘Geleneksel Sanatlar Kulübü’ kurabilecek. MEB, yeni yönetmelikle sosyal etkinliklerin amaçları arasına “milli, manevi, ahlaki değerler kazandırmayı” da ekledi.

‘ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA BAĞLILIK’ İFADESİ ÇIKARILDI

Öğrencilerin Atatürk ilke ve inkılaplarına, Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar olarak yetişmeleri” ifadeleri yönetmelikten çıkarıldı. Okullarda artık milli, manevi ve kültürel değerleri yaşatmak, yaygınlaştırmak ve bu değerlerin yeni nesillere aktarımını sağlamak amacıyla sosyal etkinlik çalışmaları yapılacak. Aynı amaçlarla yarışmalar düzenlenecek. Yeni yönetmelikle okul dergi ve gazetelerinde yer alacak yayımların neler olabileceğine yönelik sınırlandırmalar kaldırıldı.

BAYRAK TÖRENİNE SERBEST KIYAFETLE KATILINABİLECEK

Yeni düzenlemede bayrak törenleri dışında okullarda yapılan törenlere ilişkin hükümler de kaldırıldı. Bu törenlerde okul binaları ile Atatürk köşesi, bayrak, flama ve mevzuata uygun afişlerle donatılıyor ve imkânlar ölçüsünde ışıklandırılıyordu. Okulda ve çevrede varsa bando, folklor ekibi ve yayın organlarından yararlanılıyor; ayrıca törenlerde Atatürk ve Türk büyükleri ile eğitim şehitleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunuyordu. Bayrak törenlerine okulda bulunan yönetici, öğretmen, öğrenciler ve diğer görevlilerin kılık kıyafet yönetmeliğine uygun kıyafetle katılması hükmü de yönetmelikten çıkarıldı. 

BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÇİZELGESİ (Yeni)
Belirli Gün ve Haftalar Listesi- Yeni
Öğrenci Kulüp Listesi -YENİ

 
Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlikler belirli gün ve haftalar


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eyvah Düşüyorum" Programı öğretmenlerin tepkileri sonucu yayından kaldırıldı
Yaz Tatili Kalkıyor Mu?
Yaz Tatili Kalkıyor Mu?