682 Eğitim Sen üyesine sürgün!


682 Eğitim Sen üyesine sürgün!

Eğitim Sen bugün internet sitesinde yaptığı açıklamada okulların açılmasına sayılı günler kala üyelerinin il dışına 'sürgün edildiğini' belirtti. Eğitim Sen'in açıklamasına göre Diyarbakır, Urfa ve Antep’te Eğitim-Sen’e üye olan 682 öğretmene il dışı görev verildi.

682 Eğitim Sen üyesine sürgün!
682 Eğitim Sen üyesine sürgün!
Eğitim Sen bugün internet sitesinde yaptığı açıklamada okulların açılmasına sayılı günler kala üyelerinin il dışına 'sürgün edildiğini' belirtti. Eğitim Sen'in açıklamasına göre Diyarbakır, Urfa ve Antep’te Eğitim-Sen’e üye olan 682 öğretmene il dışı görev verildi. Şanlıurfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Gaziantep’te ise 51 olmak üzere toplam 682 Eğitim Sen'li öğretmenin il dışında görevlendirdiğini belirten Eğitim Sen'in ilgili açıklaması şu şekilde:
 
Sendikal Faaliyet Nedeniyle Üyelerimizin Sürgün Edilmesi Suçtur!
 
Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılmasına sayılı günler kala eğitim ve hukukla zayıflayan ilişkisini iyice koparmış ve hükümetin eğitim alanındaki ceza infaz kurumu gibi hareket etmeye başlamıştır.
Uzun süredir hukuksuz uygulamalarla sendikal faaliyetimizi suç gibi göstermeye çalışan, sendikal hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan, yargı kararlarından dahi ders çıkarmayarak hukuksuz uygulamalarda ısrar eden MEB, bir kez daha üyelerimizi yıldırmak ve sindirmek istemektedir.
 
Edindiğimiz bilgilere göre Şanlıurfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Gaziantep’te ise 51 üyemiz, bayram öncesi ve okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına sürgün edilmiştir. Üstelik benzer sürgün kararlarının hukuksuzluğu defalarca AİHM, yüksek yargı ve mahkemeler tarafından tespit edilmiş ve kimi zaman da üyelerimize tazminat ödenmesine hükmeden kararlar verilmiştir.
 
"SİYASAL TALİMATLARLA CEZALAR VERİLMESİ SAĞLANMAKTADIR"
 
Buna rağmen Bakanlık, eğitim sisteminin içine gireceği krizi, öğrencilerin nitelikli eğitim hakkını ve öğretmenlerin emeğini değil, kindar biçimde siyasi hesaplar gözeten bir tavır içine girmiştir.
Belirtmek isteriz ki devlet kurumları kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorundadır. Ancak Türkiye’de yaşananlar, idarenin kararları ile hukukun nasıl katledildiğini göstermektedir. Artık en temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılması bile “suç” kapsamına alınmakta ve bunun üzerinden siyasi talimatlarla cezalar verilmesi sağlanmaktadır.
 
 
eğitim sen sürgün öğretmen sürgün


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müdür okulda kral dairesi yaptırmış!
Müdür okulda kral dairesi yaptırmış!
İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi Değişti
İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi Değişti