Toplu Sözleşme toplantısında İLKSAN kapatılsın çağrısı


Toplu Sözleşme toplantısında İLKSAN kapatılsın çağrısı

Toplu sözleşmenin toplantısında, Eğitim Bir- Sen adına Genel Başkan Vekili Latif Selvi sunum yaptı. İLKSAN konusunda Selvi; "İlksan üyeliği isteğe bağlı olmalı, Bakanlık İlksan'ın aidat tahsildarlığını yapmamalı. İlksan aidat kesintileri kişinin maaşından kesilmemelidir" dedi.

Toplu Sözleşme toplantısında İLKSAN kapatılsın çağrısı
Toplu Sözleşme toplantısında İLKSAN kapatılsın çağrısı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise, "Zorunlu üyelik Anayasamıza ve uluslararası hukuka aykırıdır. Sözleşme özgürlüğünün ihlalidir. Kanun dayatmasıyla kimse herhangi bir kuruma üye olmaya ve aidat ödemeye zorlanmamalıdır. Kişi isterse üye olur, aidatını öder. İstemiyorsa devlet kanun zoruyla üyeliği dayatarak, bir de bunun tahsildarlığını yapmamalıdır" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk ise, hükümetin bir yasa çıkarması durumunda İlksan'ın kapatılabileceğini belirtti. Kamu Sen başkanı Koncuk,"Tamam netim; Hükümet bir yasa tasarısı getirsin, üyeleri zarara uğratmadan, İLKSAN'ın malvarlığı tasfiye edilsin ve İlksan kapatılsın. Tasfiye kararı alınsın. Getirsin hükümet değişikliği destekleyelim, kapatalım" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ise, "Elbette değerlendireceğiz" açıklaması yaptı.Haber sonrasında görüştüğümüz İsmail Koncuk, İlksan'ın bu masanın konusu olamayacağını, zorunlu üyeliğin kaldırılması halinde, İLKSAN'ın aidatları tahsil etmek için icra yoluna gitmek durumunda kalabileceğini ve bu halde 5 liralık aidat yerine öğretmene 25 liralık aidat maliyeti çıkabileceğini belirtti. Koncuk, çok isteniyorsa, 1943 yılında çıkarılan kanunun kaldırılabileceğini, bir yasal düzenlemeyle, üyelerin hakları korunarak ve İlksan'ın mal varlığı adaletli bir şekilde satılarak, İlksan'ın tasfiye edilebileceğini söyledi.

memurlar.net 

İLKSAN ilksan üye ilksan aidat ilksan kapatılsın ilksan üyeliğinden çıkmak ilksan yönetmelik Ali Yalçın Memur-Sen Latif Selvi Toplu sözleşme


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eyvah Düşüyorum" Programı öğretmenlerin tepkileri sonucu yayından kaldırıldı
Yaz Tatili Kalkıyor Mu?
Yaz Tatili Kalkıyor Mu?