Ortaokullarda İmam Hatip Sınıfı Açılacak


Ortaokullarda İmam Hatip Sınıfı Açılacak

DÜZCE'de halen var olan imam hatip liselerinin yanı sıra imam hatip sınıflarının da yapılacağı duyuruldu. Velilerle yapılan görüşme ve anketlerin sonucunda Düzce'de 8 ortaokul içerisinde “imam hatip ortaokulu” yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Ortaokullarda İmam Hatip Sınıfı Açılacak
Ortaokullarda İmam Hatip Sınıfı Açılacak
Düzce TV'nin haberine göre; yeni ortaokullar ise halen eğitim veren ortaokullar içinde yer alacak. Düzce Valisi Zülkif Dağlı, yeni uygulamayla ilgili şunları söyledi: “Program okullarının bize çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Ortaokulu imam hatip okumayan bir çocuğu sizin lisede imam hatibe almanız mümkün değil. Temeli orada alması gerekiyor. Biz de mevcut düz ortaokullar içerisinde, imam hatip ortaokul sınıfları başlatmak suretiyle 8 tane ortaokulumuza imam hatip ortaokulu açıyoruz. Bir, iki sınıfla başlar, önümüzdeki yıl üç, dört sınıf derken dönüşüm bu şekilde devam etmiş olacak. Siz bir anda bir yere imam hatip ortaokulu koyup hadi çocuklar gidin diyemezsiniz veya hadi veliler çocukları yollayın diyemezsiniz. Bunların göre göre, isteye isteye, velilerimizin kendi taleplerine dayanarak olması gerekiyor.”
 
İmam hatibe ayrılan bütçe fen lisesinin 17 katı oldu
 
Milli Eğitim'in 2017-2019 yatırım planında imam hatip liseleri ile fen liseleri arasındaki uçurum dudak uçuklattı. Buna göre fen liselerine 109.6 milyon lira, imam hatip liselerine 1.7 milyar lira bütçe ayrıldı…

Ekonomist Mahfi Eğilmez, kendi bloğunda yazdığı son yazısında Türkiye'deki eğitime ilişkin rakamları kaleme aldı. Türkiye'nin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) rakamlarına göre eğitim kalitesinin çok düşük olduğunu vurgulayan Eğilmez'in bu yazısına, Dünya Gazetesi yazarı Özcan Kadıoğlu'dan dikkat çeken bir ekleme geldi. Kadıoğlu, Eğilmez'in yazısını paylaştığı tweet'i alıntılayarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017-2019 bütçesinde fen liseleri için 109.6 milyon lira bütçe ayrıldığını söyledi. Kadıoğlu imam hatip okullarına ise 1.7 milyar lira ayrıldığına dikkat çekti. Mahfi Eğilmez de söz konusu yazısında eğitim kalitesinin yanı sıra öğretmenlerin yeterliliğinde de sorunlar olduğuna dikkat çekti.

İmam Hatip Sınıfı ortaokullar fen liseleri imam hatip imam hatip lise
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları