Güvenli okul için bunlara dikkat!


Güvenli okul için bunlara dikkat!

Güvenli bir okul ortamı için neler yapılması gerektiğini anlatan Osman Öztürk, ailelerin ve öğretmenlere bu konuda büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Güvenli okul için bunlara dikkat!
Güvenli okul için bunlara dikkat!
Okul güvenliğiyle ilgili konular her geçen gün daha da önem kazanıyor. CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, güvenli bir okul ortamı için neler yapılması gerektiğini anlattı. Öztürk, “Bursa’da bir okulda bir öğrenci, arkadaşını sınıfta silahla vurarak öldürdü. Bu haberi ilk okuduğumda çok üzüldüm. Daha hayatlarının başlangıcında çocuklar ölümü ve öldürmeyi nasıl düşünebilirler? Ergenlik psikolojisinin egemen olduğu bu yaş grubunda kamu, aileler ve okullar üzerine düşen eğitsel ve yönetsel sorumlulukları istenilen ölçütlerde neden yerine getiremezler?, Aileler, silah sahipliğinin ciddi bir sorumluluk olduğunu neden göz ardı eder?, Nasıl olurda hala okul içerisine silah bu kadar kolay sokulabilir?, Durumdan şüphelenen arkadaşları neden kimseye haber vermez? gibi birçok soru aklımızdan geçiyor. Evet, neden okullarda şiddet olayları yaşanıyor? Türkiye’de okul güvenliğine ne kadar önem veriyoruz? Okullarımız güvenli mi? Bu soruların önemi, vereceğimiz cevapların doğrudan çocuklarımızın güvenliğini etkilemesinde yatıyor” dedi.
 
Neler Yapılabilirdi?
 
 Osman Öztürk, bu noktada okullardaki rehberlik birimlerinin önemli olduğunu belirterek, şunları söylüyor: “Bu öğrencinin şiddete eğilimi sınıf öğretmenleri, rehberlik görevlileri ve diğer öğrenciler tarafından hiç fark edilmedi mi? En büyük sorunda işte bu soruda gizli. Rehberlik bölümleri öfkesini kontrol etmekte güçlük yaşayan, şiddete eğilimli olduğunu gözlemledikleri öğrencileri izlemeli ve desteklemeli. Öğrenciler, arkadaşlarının risk ve suç oluşturan internet paylaşımları olduğu durumlarda ne yapmaları gerektiğine dair bilgilendirilmeli, bu konuda rehberlik ve kolluk birimleriyle ortaklaşa çalışmalar yapmalı. Bursa’da öğrencinin medya paylaşımında ölümden ve yapacağı eylemden bahsetmesine rağmen önlem alınamamış. Bu konuda daha duyarlı olmak şiddet ve tehdit içerikli paylaşımları inceleyemeye almak bu tür olayları önlemek açısından önemli sayılmalı. Unutmayalım ki sevdiklerimizin güvende olduğunu bilmenin değeri hiçbir şeyle hesaplanamaz.”
 
 Serda ÖZÇELİK (Hürriyet)
 
Güvenli okul okul güvenlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okuların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesi Güncellendi. İşte Liste...
Okuların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesi Güncellendi. İşte Liste...
Okul çağındaki kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu
Okul çağındaki kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu