Tüm Öğretmenlerin Maaş Karşılığının 15 Saatte Eşitlenmesi Talep Dilekçesi


Tüm Öğretmenlerin Maaş Karşılığının 15 Saatte Eşitlenmesi Talep Dilekçesi

Türk Eğitim-Sen’den tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi talep dilekçesi. Sendika tarafından başlatılan ek ders dilekçe kampanyasında tüm branş öğretmenlerinin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi isteniyor.

Tüm Öğretmenlerin Maaş Karşılığının 15 Saatte Eşitlenmesi Talep Dilekçesi
Tüm Öğretmenlerin Maaş Karşılığının 15 Saatte Eşitlenmesi Talep Dilekçesi

Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı derslerinin 15 saatte eşitlenmesi talepli dilekçelerin çoğaltılarak sendikalı sendikasız, branş fark etmeksizin tüm öğretmenlerin bu kampanyaya katılmasının  sağlanması ve tüm öğretmenlere imzalatılması ve okul temsilcileri kanalıyla sendikamıza 25 Mayısa kadar ulaştırılması gerekmektedir.

Akabinde toplanan dilekçelerin tüm illerimizle birlikte basın açıklaması ile Başbakanlık Makamına gönderilecektir.

Dilekçe metnini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

 Hazırlanan dilekçe metni;

 

T.C.

BAŞBAKANLIK MAKAMINA 

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde .........................ili .........................ilçesi ........................... okulunda öğretmen olarak görev yapmaktayım. Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Aylık karşılığı ders" görevi başlıklı 5.maddesinin 1.fıkrası; "b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir." şeklinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeye göre okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin ve atölye ve laboratuar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı saatlerde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye bağlı olarak da haftalık aynı miktarda derse girilmesine rağmen alınan ek ders ücreti farklıdır. (Mesela: 30 saat haftalık derse giren okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri 12 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri 15 saat ve atölye ve laboratuar öğretmenleri de 10 saat ücret alabilmektedirler.)

19.Milli Eğitim Şurasında; bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla ve Türk Eğitim-Sen'in teklifi üzerine "Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır." şeklinde karar alınmıştır.

Aynı görevi yapan biz öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Söz konusu bu hüküm Anayasamızca koruma altına alınan "eşitlik ilkesine" de aykırılık arz etmektedir.

Bu bağlamda, 19. Milli Eğitim Şurası kararı da dikkate alınarak, tüm öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için ilgili kararda değişiklik yapılmasını saygılarımla arz ile talep ederim.

ADRES:                                                           ....../...../..... Ad Soyad İmza

sınıf öğretmeni maaş karşılığı 15 ssat 18 saat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim sisteminde 16 yılda 15'inci değişiklik yolda
Eğitim sisteminde 16 yılda 15'inci değişiklik yolda
Yeni Bakanla Birlikte: Liselere Giriş Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Yeni Bakanla Birlikte: Liselere Giriş Sistemi Sil Baştan Değişiyor