TEOG 2 sınavları tamamlandı. Uzmanlar soruların zorluklarını değerlendirdi


TEOG 2 sınavları tamamlandı. Uzmanlar soruların zorluklarını değerlendirdi

8’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı (TEOG) 2 tüm oturumları tamamlandı. Uzmanlar soruların zorluklarını değerlendirdi

TEOG 2 sınavları tamamlandı. Uzmanlar soruların zorluklarını değerlendirdi
TEOG 2 sınavları tamamlandı. Uzmanlar soruların zorluklarını değerlendirdi

Tülay Uğurludural – Bahçeşehir Koleji Türkçe Bölüm Başkanı

“Türkçe sınavı açık ve anlaşılır.”

Türkçe soruları bu sınavda açık ve anlaşılırdır. Özellikle anlam soruları okuma, anlama ve yorumlama becerilerini ölçen niteliktedir. Öğrenciler; cevaplarda kendilerini ikileme düşürecek, çeldiriciliği yüksek sorularla karşılaşmadıklarını dile getirmişlerdir. Paragraf sorularındaki metinlerde “çocuk kitapları, betonlaşan kentler, doğayla iç içe yaşayamayan kuşaklar, genetiği değiştirilmiş canlılar…” gibi öğrencilerin günlük hayatlarıyla ilişkilendirilmiş içeriklere yer verilmiştir.

Dil bilgisi soruları, TEOG-2 kazanımlarını kavramış olmayı gerektiren ayırt edici bir özelliğe sahip olup konuya hâkim öğrencilerin çözebileceği, cevabı net olan sorulardır.

Yazım kurallarından “de/da” bağlacı ve noktalama işaretleriyle ilgili sorular, Türkçe dersinin sarmal yapısı içinde önceki senelerde de öğrenilmiş olan bilgileri içermektedir.

Bu sınavı genel olarak değerlendirdiğimizde Türkçe soruları; kitap okuma alışkanlığı edinmiş, konuların kazanımlarına hâkim, soru çözüm tekniklerini bilen ve düzenli çalışan öğrenciler tarafından rahatlıkla çözülebilir niteliktedir.

Alaattin Gülmez- Bahçeşehir Koleji Matematik Bölüm Başkanı

“Sınav genel anlamda kazanımların açıkça sorgulandığı sorulardan oluşmuştur.”

Sorular anlaşılır ve net bir şekilde ifade edilmiştir. Sınavda kazanım dışı soru bulunmamaktadır ve işlem becerisi isteyen sorular ağırlıklıdır. Beklenildiği gibi sorularda geometri becerisi yoğun olarak sorgulanmıştır. Sınavda öğrencilerin zorlandığı 4 soru bulunmakla beraber TEOG-1 konularından iki soru sorulmuştur. Soruların yarıya yakını temel kazanım düzeyinde rahatlıkla yapılabilir sorulardır. Dönüşüm geometrisi konusundan iki, eşlik-benzerlik ve doğrusal denklemler konularından birer soruda öğrenciler zorlanmışlardır. Bu nedenle çalışma alışkanlığı iyi olmayan öğrenciler için zor bir sınav olduğu söylenebilir. Sınav genel olarak eleyici niteliktedir. Soruların yarısından fazlası işlem becerisi orta ve üst düzeyde olan öğrencilerin rahatlıkla yapabilecekleri düzeydedir.

Yasemin Arayan- Bahçeşehir Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı

“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları bilgi, dikkat, okuma- anlama ve yorumlama becerisini ölçtü.”

Sınavı içerik olarak değerlendirdiğimizde bilgi ile birlikte okuma-anlama ve yorumlama becerisini ölçen soruların ağırlıkta olduğu görülmektedir. Sınav; açık, anlaşılır ve ifadeleri net olan soruları içermektedir. Bilgi sorularının yanında okuduğunu anlama ve yorumlama sorularına da yer verilmiştir.

“Hac, Umre, Taassup ve Yardımlaşma Kurumları” gibi konulara ait sorular bilgiye hakim olmayı gerektirirken, “Hz. Muhammed’in Hayatından Örnekler” konusunda daha çok yorumlama becerisi ön plana çıkmıştır. Peygamberimizin, amcası Ebu Talip’e verdiği cevap ile ilgili soruda öğrencilerin, Peygamberimizin kararlı, cesur ve sabırlı olduğunu gösteren örnekleri düşünerek cevap vermelerini gerekli kılmıştır.

Sınavı genel olarak değerlendirdiğimizde kavram bilgisiyle birlikte yorumlama becerisini de gerektiren sorulara yer verildiği dikkat çekmektedir.

TEOG 2017 – 2. SINAVIN İLK OTURUMU HATASIZDI

2016-2017 TEOG 2 sınavının ilki bugün saat 12:00 itibarı ile bitti. Öğrenciler TEOG 2 Sınavının 1. oturumuna sabah saat 09.00’da Türkçe ile başladı ve ardından saat 10:10 da Matematik ve 11:20 de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı ile bitirdi. Hız Yayınlarının Kurucularından ve aynı zamanda Hız Yayınlarının Genel Yayın Yönetmenliğini yapan İbrahim Sakallıoğlu bugün yapılan Türkçe, Matematik ve Din sınavlarını değerlendirdi.

Türkçe Kolaydı

Hız Yayınları Kurucularından İbrahim Sakallıoğlu ‘TEOG 2 Sınavının ilk oturumunda öğrencilere yöneltilen Türkçe sorularının çeldiricileri çok kuvvetli değildi. Sorular tamamen müfredata uygun ve kazanımları doğrudan ölçen nitelikteydi. Bu yüzden öğrenciler herhangi bir sürprizle karşılaşmadılar. Sınavda 1. TEOG’da yer alan eleyici sorulara yer verilmezken sınavdan çıkan öğrenciler soruları çözerken zorlanmadiklarini ifade ettiler. Sınav kompozisyonu önceki yıllarla paralellik gösterdiği için de öğrenciler oldukça rahat bir sınav geçirdiler’ dedi.

Matematik Orta Zorluktaydı

Hız Yayınları Kurucularından İbrahim Sakallıoğlu ‘Matematikte işlem hatası yapmayan, dikkatli olan öğrenciler başarılı oldular. Matematik sınavı Türkçe sınavı kadar kolay değildi. Bu zamana kadar edindiğimiz bilgilere göre öğrencilerin genellikle döndürme ve benzerlik sorularında zorlandıklarını görüyoruz. Bu sınavı 1. TEOG’ daki matematik soruları ile karşılaştırdığımızda daha kolay olduğunu söylebiliriz. Sınavda kazanım dışı bir soru da bulunmuyor’ dedi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Orta Zorluktaydı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını da değerlendiren Hız Yayınları Kurucularından İbrahim Sakallıoğlu ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde paragraf soruları uzundu. Paragraflar uzun olmasına rağmen çok netti ve zor bir sınav değildi. Ancak okuduğunu anlama ve paragraf yorumlama kısmında zorlanan öğrenciler açısından sınav orta zorluktaydı diyebiliriz. Diğer derslerde olduğu gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde de sorular tamamen müfredata uyumlu ve kazanımları sorgulayan nitelikteydi.’ dedi.

Son olarak artık bu sınavın geride kaldığını ve yarın öğrencilerin yine aynı saatlerde sırasıyla Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil sınavlarına girecek olduğunu söyleyen İbrahim Sakallıoğlu, ‘Öğrenciler artık bu sınavı arkalarında bırakıp zihinlerini rahatlamalılar. Bunun için de eve kapanmaları yerine açık havada dolaşmalarını ve sevdikleri ile vakit geçirerek sınav stresinden uzaklaşmalarını öneriyoruz. Yarın sınava girecek tüm öğrencilere de dikkatli olmalarını tavsiye ediyor başarılar diliyoruz.’ dedi.


‘BUGÜN YAPILAN SINAVLARIN ELEYİCİSİ İNGİLİZCE OLDU’

 
‘2.Gün TEOG Sınavları tamamlandı. 2. TEOG sınavından binlerce tam yapan çıkar’
 
‘BUGÜN YAPILAN SINAVLARIN ELEYİCİSİ İNGİLİZCE OLDU’
 
Oğuzkaan Okulları Bölüm Başkanları ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz 2. TEOG oturumlarını değerlendirdi.
 
Hatice Yılmaz “2. TEOG sınavları bilenle bilmeyeni, çalışanla çalışmayanı ayırmaktan oldukça uzak sınav olarak gerçekleşti. Bu durumdan 1. TEOG sınavları daha belirleyici olacaktır. Bilindiği gibi 1.TEOG sınavlarında 900’ e yakın tam yapan öğrenci vardı. Yerleştirmeyi esas puanlar hesaplanırken öğrencilerin birinci ve ikinci TEOG’da 700 puan üzerinden aldığı puanlar ayrı hesaplanır toplanarak ikiye bölünür. Birinci ve ikinci TEOG TEOG sınavlarının yerleştirmeye etkisi %50 -%50 olarak eşittir. Yerleştirme esas puanın hesaplanmasında öğrencinin TEOG’ dan aldığı puanın yarısı (en çok 350 puan) ile 6.7. ve 8. Sınıflarda aldığı 100 puan üzerinden hesaplanan yıl sonu başarı puanlarının toplamının yarısından oluşur. (en çok 150 puan) Böylece YEP (Yerleştirme esas puan en çok 500 puan üzerinden hesaplanır.”
 
Fen Bilgisi: Geçmiş yıllardan farklı olarak Birinci TEOG konularından soru yoktu, öğrencinin zorlandığı sorular Canlılar ve enerji ilişkileriyle, maddenin halleri ve ısı ünitelerinden gelmiş. Bu iki soru öğrencinin yorum gücünü ölçmeye yönelik sorulmuş.
 
TC İnkılap Tarihi: Öğrencileri zorlayacak çeldiricisi yüksek soru yok, bilgi gerektiren sorulardan oluşmuş. T.C İnkılap tarihinden çok sayıda net yapan öğrenci çıkacaktır.
 
İngilizce: İngilizce sınavında öğrencileri zorlayacak aynı türde iki metin sorusu var. Bu metin sorularında öğrencilerin çıkarım yapmasını gerektiren sorulardır. Ayrıca öğrencilerin az karşılaşmış olması muhtemel ‘face to face’ sorusu da öğrencileri zorlamış. İki gündür yapılan sınavların en zoru İngilizce olmuştur.
 

Fende bazı sorular zorladı

Temel Eğitim Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında ikinci dönemi sona erdi. Öğrenciler bugün sırasıyla fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil oturumlarına katıldı. Eğitim kurumları uzmanlarının değerlendirmelerine göre sorular MEB müfredatına ve kazanımlara uygun. Fen bilimlerinde en ayırt edici sorular ısıdan gelirken, İngilizce’de bu yıl ‘Cooking’ konusundan hiç soru çıkmadı. İşte ikinci dönem TEOG’da ders ders uzman yorumları:
 
 
BİLGİ GEREKTİREN SORULAR VAR
 
Oğuzkaan Okulları uzmanları:
 
FEN BİLİMLERİ: Geçmiş yıllardan farklı olarak birinci TEOG konularından soru yoktu. Öğrencinin zorlandığı sorular canlılar ve enerji ilişkileriyle, maddenin halleri ve ısı ünitelerinden geldi. Bu iki soru yorum gücünü ölçüyor.
 
T.C. INKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Öğrencileri zorlayacak çeldiricisi yüksek soru yok, bilgi gerektiren sorulardan oluşuyor. Bu testte yüksek netler bekleniyor.
 
İNGİLİZCE: Öğrencileri zorlayacak aynı türde iki metin sorusu var. Bu metin soruları öğrencilerin çıkarım yapmasını gerektiriyor. Ayrıca ‘face to face’ sorusu da öğrencileri zorladı.
 
 
MÜFREDATA UYGUN
 
Sevinç Eğitim Kurumları uzmanları:
 
FEN BİLİMLERİ: Sorular dersin kazanımlarıyla örtüşüyor. Sınavda birinci TEOG konularını içeren soru yer almıyor. Canlılar ve enerji İlişkilerinden 6, elektrikten 3, Işık ve sesten 2, maddenin yapısı ve özelliklerinden 3, maddenin halleri ve ısı üniteleriden ise 6 soru yöneltildi. Sınavda ısı soruları diğerlerine göre daha seçici.
 
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sorular müfredat programına uygun. Konu dağılımı ağırlıklı olarak ikinci TEOG ünitelerinden. Yorum ve bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik bir sınav. Dikkatli okuma isteyen orta düzeyde bir sınav.
 
 
İNGİLİZCE: Sorular MEB müfredatına ve kazanımlara uygun. 3 görsel, 2 a tablo, 6 okuduğunu anlama, 9 adet karşılıklı konuşma sorusu var. Sıralama sorusu yer almıyor. Diyalog soruları çok olmakla beraber, okuduğunu anlama soruları da sınavın ağırlığını oluşturuyor. Sınav okuduğunu anlama, doğru çıkarım yapma becerileriyle kelime bilgisini ölçüyor. Her sorunun anlaşılabilen bir bağlam içerisinde ve genellikle soru-cevap şeklinde düzenlenmesi soru kalitesinin yüksekliğini gösteriyor. Paragraf soruları çok açık ve anlaşılır. Birinci dönem İngilizce TEOG sınavı ile kıyaslandığında eşit zorlukta bir sınav.
 
YORUM YETENEĞİ İSTİYOR
 
Mektebim Okulları uzmanları:
 
FEN BİLİMLERİ: Sorular kazanımlara uygun, kazanım dışı soru bulunmuyor. A kitapçığına göre soruların yüzde 40’ı kolay, yüzde 50 orta zorlukta ve yüzde 10’u ayırt edici. Birinci dönem TEOG’a göre daha yoruma dayalı soru tipleri bulunuyor. Konu ve kazanım dağılımı adına insanda üreme, büyüme ve gelişme, basit makineler ünitelerinden ve ışık konusundan hiç soru sorulmamış. Birinci dönem olduğu gibi bu sınavda da matematiksel işlem sorusu bulunmuyor. Sınav orta zorluk derecesinde bilgi ve okuduğunu anlama, analiz ve sentez sorularından oluşuyor.
 
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sorulara genel olarak baktığımızda, müfredata uygun olarak hazırlandığını görüyoruz. Sınavda bilgiyi sorgulayan ve öğrencileri zorlayabilecek tek soru, ‘İzmir İktisat Kongresi kararları ile kalkınma hamlelerinin eşleştirilmesi’ sorusu. Geçen yıllar ile kıyaslandığında zorluk derecesi daha düşük. Sorular beklenildiği gibi okuduğunu anlama ve yorumlama gücünü kullanabilen öğrencilerin çözebileceği nitelikte. Soru kökleri açık, çelişki içermiyor. Özellikle bazı soruların cevapları milli birlik ve beraberlik, bağımsızlık ve milli egemenlik kavramları olması, öğrencilerin güncel konuları takip etmesi gerçekliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.
 
İNGİLİZCE: İngilizce soruları MEB kazanımlarına paralel. 9 diyalog, 2 tablo okuma 3 görsel soru bulunuyor. ‘Cooking’ ünitesinden hiç soru yer almıyor. Geçen yıla göre daha kolay ve net bir sınav.
 
İNGİLİZCE DİKKAT ÖLÇÜYOR
 
Fen Bilimleri Eğitim Kurumları uzmanları:
 
FEN BİLİMLERİ: Sınav soruları; müfredata uygun ve soru sayılarında konu ağırlıklarına göre dağılıyor. Ancak birinci dönem TEOG’a dahil olan konulardan soru bulunmuyor. Sorular açık ve anlaşılır ifadelerle düzenlenmiş. Öğrencilerin gözlem ve deneylerle edindikleri kazanımlarla çözülebilecek özellikte.
 
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sınav soruları müfredata ve kazanımlara uygun. Sorular açık ve anlaşılır. Birinci dönem TEOG’dan 2 soru geldi. Öğrencileri zorlayacak nitelikte soru bulunmuyor.
 
İNGİLİZCE: İngilizce sınav soruları öğrencilerin okuduğunu, gördüğünü anlama ve yorumlama becerisini, kelime ve dilbilgisini, aynı zamanda dikkatini ölçen kolay sorulardan oluşuyor. Sorular MEB müfredatına uygun ve dağılımlar konulara göre dengeli.
 
Önder ÖNDEŞ / HÜRRİYET
 

TEOG'da geometri belirleyici olacak

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ortak sınavlarında ikinci dönemin ilk gün oturumları dün yapıldı

1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katıldığı TEOG sınavı bugün de devam edecek. Öğrenciler sırasıyla fen bilimleri, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil oturumlarına katılacak. Bahçeşehir Koleji, Fen Bilimleri Eğitim Kurumları, Bilfen Okulları ve Oğuzkaan Okulları uzmanlarının ilk gün yorumları şöyle:

TÜRKÇE

Sorular açık ve anlaşılır. Özellikle anlam soruları okuma, anlama ve yorumlama becerilerini ölçen nitelikte. Dil bilgisi, TEOG-2 kazanımlarını kavramış olmayı gerektiren, ayırt edici bir özelliğe sahip, konuya hakim öğrencilerin çözebileceği, cevabı net olan sorular. Yazım kurallarından 'de/da' bağlacı ve noktalama işaretleriyle ilgili sorular, Türkçe dersinin sarmal yapısı içinde önceki senelerde de öğrenilmiş bilgileri içeriyor. Hatalı soru yok. Kazanım dışı soru bulunmuyor, kısa, anlaşılır ve netler. İşlem becerisi isteyen sorular ağırlıklı. İlk TEOG'da olduğu gibi seçeneklerde çeldiriciye yer verilmedi. Öğrencilerden koordinat düzleminde dönmeyle ilgili bir soruya takıldıklarını belirtenler oldu. Beklenildiği gibi geometri becerisi yoğun olarak sorgulandı. Soruların yarıya yakını temel kazanım düzeyinde rahatlıkla yapılabilir nitelikte. Bu nedenle çalışma alışkanlığı iyi olmayanlar için zor bir sınav olduğu söylenebilir. Özellikle geometri soruları görsel zenginlikte, hem dikkatli okumayı hem de çizim yapmayı gerektirdi. Dolayısıyla geometri belirleyici olacak.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

Bilgiyi ölçen, öğrencilerin muhakeme güçlerini de kullanmalarını gerektiren, görsel okuma sorularına da yer verilen sınav, kazanımlara uygun. Açık, anlaşılır ve ifadeleri net olan sorular var. 'Hac, umre, taassup ve yardımlaşma kurumları' gibi konulara ait sorular bilgiye hakim olmayı gerektirirken, 'Hz. Muhammed'in hayatından örnekler' konusunda yorumlama becerisi daha ön plana çıktı.

Esra ÜLKAR-Gamze KOLCU Hürriyet

 

Bilfen Ortaokulları Bölüm Başkanlarının sınava giren öğrencilerden aldıkları bilgiler ve karşılıklı yaptıkları değerlendirmeler neticesinde hazırlanan TEOG sınavlarının 2. oturumunu Değerlendirdi

 
İKİNCİ GÜNÜN BELİRLEYECİSİ İNGİLİZCE OLACAK
 
İki aşamalı gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminin (TEOG) ikinci dönem sınavlarının ikincisi bugün gerçekleşti.
 
Bugün yapılan birinci oturumda öğrenciler, sırasıyla Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden sınava girdiler.
 
Bilfen Ortaokulları Bölüm Başkanlarının sınava giren öğrencilerden aldıkları bilgiler doğrultusunda hazırlanan TEOG yorumları aşağıdadır:
 
Bilfen Ortaokulları Fen Bilimleri Bölüm Başkanı – Yasemin DÜNDAR
 
FEN’DE İYİ YORUM YAPAN KAZANDI
 
Fen Bilimleri sınavı kazanımlara uygun olup yoruma dayalı sorulardan oluşmaktadır. Sorular açık, net ve anlaşılır yapıdadır. Soruda verilen bilgileri ve şekilleri doğru kullanıp yorumlayabilen öğrenciler sınavı başarı ile tamamlamışlardır. Sorularda günlük hayattan örnekler verilmesi Fen Bilimleri dersinin yaşamla ne kadar iç içe olduğunu göstermiştir. Sorularda çevre sorunlarına dair örnekler verilmesi çocukların çevre duyarlılığını artırmak açısından önemlidir.
 
Bilfen Ortaokulları Sosyal Bilgileri Bölüm Başkanı – Havva GÜNEŞ
 
DÜZENLİ ÇALIŞAN KAZANDI
 
Sınav müfredata ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmıştır. Sınavda 1. ünite “Bir Kahraman Doğuyor”dan hiç soru çıkmazken 2. ünite “Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler”den 1 soru yer almıştır. Sınavda 3. ünite “Ya İstiklal Ya Ölüm”den 6 soru, 4. ünite “Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar”dan 6 soru, 5. ünite “Atatürkçülük”ten 7 soru yer almaktadır. Soruların genellikle TEOG 2 kazanımlarından seçildiği görülmektedir. Sorular, kavram bilgisi ve yorum yeteneği güçlü öğrenciler tarafından rahatlıkla yapılabilecek düzeydedir. 
 
Bilfen Ortaokulları İngilizce Bölüm Başkanı – Müjgan YEŞİLOĞLU
 
İNGİLİZCEDE DİKKATLİ OLANLAR BİR ADIM ÖNE GEÇTİ
 
Sınavımız genel olarak kazanımlara uygundu. Ağırlıklı olarak 2.TEOG kazanımlarının sorgulandığı bir sınavdı. TEOG-1’de yer alan 3.üniteden hiç soru sorulmadı. Okuma parçaları ile ilgili sorularda öğrencilerden çıkarım yapmaları beklenirken kelime bilgisinin ölçüldüğü sorularda öğrencilerin doğrudan bilgilerini kullanmaları istenmiştir.
 
Parçaya dayalı okuma anlama soruları ve diyalog sorularının çeldiricileri yüksek ayırt edici nitelikte olduğu görülmektedir. Görsele dayalı sorular ise çok net ve birçok öğrenci tarafından yapılabilecek niteliktedir.
 
“Jill ve Adam arasında ki diyaloğu içeren soru çeldiricisi yüksek olan bir soru olduğu için ayırt edici olacaktır. 
 

 

TEOG 2. dönem teog değerlendirme


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlığın 2018 Eylül Mesleki Çalışmalar İçin Hazırladığı Örnek Kitap ve Film Listesi
Bakanlığın 2018 Eylül Mesleki Çalışmalar İçin Hazırladığı Örnek Kitap ve Film Listesi
MEB Öğretmenlerin Eylül ayı seminer programını yayımladı. Açılış konuşmasını Bakan Selçuk yapacak
MEB Öğretmenlerin Eylül ayı seminer programını yayımladı. Açılış konuşmasını Bakan Selçuk yapacak