20 yıllık öğretmen başöğretmen olsun


20 yıllık öğretmen başöğretmen olsun

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2005 yılında yaptığı düzenleme ile öğretmenlere ‘aday’ , ‘uzman’ ve ‘başöğretmen’ unvanlarını getirdiğini ancak bu sistemin 2006’dan beri çalışmadığını söyledi.

20 yıllık öğretmen başöğretmen olsun
20 yıllık öğretmen başöğretmen olsun
Öğretmenlerin sınavla bu unvanlarını aldığını anlatan Demir, “10 yılı dolduran öğretmen uzman 20 yılı dolduran başöğretmen yapılsın” önerisinde bulundu.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2005 yılında Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği’nin yayınladığını belirten Demir, 2006 yılında öğretmenler arasında yönetmelik kapsamında bir sınav yapılarak, öğretmenlere aday, uzman ve başöğretmen unvanlarının verildiğini söyledi. Uzman öğretmenin 185, başöğretmenlerin ise 273 TL maaşlarına ek ödemenin yapıldığını belirten Demir, “Ancak 2006’da ÖSYM tarafından yapılan sınavın ardından  bir daha sınav yapılmadı. Öte yandan bu unvanları alan öğretmen arkadaşlar, unvanları gereği diğer öğretmen arkadaşlardan fazla bir iş de yapmıyor. Bu sistem işletilmiyor. Bakanlığın bu konuda bir an önce bir çalışma yapması gerekiyor” dedi.
 
Eğitim sistemi için radikal kararlar alınmalı
 
Bu yönetmeliğin unutulduğunu ifade eden Demir, sistemin çalıştırılması için bir öneri getirdi. Mesleğinde 10 yılı dolduran öğretmenlere uzman, 20 yılını dolduran öğretmenlere ise başöğretmen unvanı verilmesini öneren Demir, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından böyle bir çalışma yapılırsa sistemdeki adaletsizlik de giderilmiş olunur. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu temel sorunun kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu sorunu çözelim ondan sonra eğitim ile ilgili radikal kararlar alalım” dedi.
 
Milli eğitimdeki sorunların çözümü için biraraya gelinmeli
 
Milli eğitimde sorunların çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile kitlesel olan ve eğitim sorunlarının çözümü için çaba sarf eden kuruluşların biraraya gelmesi gerektiğini belirten Demir, yeni eğitim öğretim dönemine kadar olan sürenin bu açıdan çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 
Türk Eğitim Sen izmir Türk eğitim sen 1 nolu şube Merih Eyyup Demir uzman öğretmen başöğretmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi