Haritanın rengi değişti


Haritanın rengi değişti

Üç büyükşehirden de ‘Hayır’ oyu çıkarken, AKP, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana yapılan seçimlerde ilk kez İstanbul ve Ankara’yı kaybetmiş oldu

Haritanın rengi değişti
Haritanın rengi değişti

Türkiye genelinde resmi olmayan sonuçlara göre üç büyük şehir ve Doğu illerinde sandıktan büyük oranda 'Hayır' çıktı. AKP, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana yapılan seçimlerde ilk kez İstanbul ve Ankara'yı kaybetmiş oldu.

İstanbul: Evet çıkan ilçeler bile kılpayı

Anadolu Ajansı tarafından açıklanan sonuçlar göre, İstanbul'da yüzde 51.3 'Hayır', yüzde 48.7 ise 'Evet' oyu verdi. "Seçimin sonucunu belirler' denilen İstanbul'da 'Hayır' oylarının en yüksek olduğu ilçeler Beşiktaş (yüzde 82.8), Kadıköy (yüzde 80.6), Bakırköy, (yüzde 77.7), Adalar (yüzde 73.7) ve Şişli (yüzde 71.8) olarak sıralandı.

Yüzde 70.5 ile 'Evet'in en yüksek olduğu ilçe Sultanbeyli olarak kaydedilirken; pek çok yerde kılpayı oranlarla 'Evet'in çıkması dikkat çekti.2 010 referandumunda İstanbullu seçmenlerin yüzde 54.8'i 'Evet', yüzde 45.1'i 'Hayır' demişti.

Ankara: Birkaç ilçe sonucu belirledi

Ankara genelinde ise yüzde 51.1 oranında 'Hayır' çıkarken, 'Evet' oyu yüzde 48.9'da kaldı. Çankaya yüzde 78.3 ve Yenimahalle yüzde 57.5 ile 'Hayır' oylarının en yüksek çıktığı ilçeler oldu. 'Evet'in önde olduğu ilçeler daha fazla görünse de; Mamak, Etimesgut ve Elmadağ gibi bölgelerden çıkan 'Hayır' oyları il genelinde sandık sonucuna da etki etti.

1 Kasım seçimlerinde Ankara'da AKP ve MHP'nin oy oranlarının toplamı yüzde 63'tü. 2010 referandumunda ise Yüzde 54.2 ile 'Evet', yüzde 45.8 'Hayır' çıkmıştı.

İzmir'de ilçeler de fire vermedi

AKP'nin hiçbir seçimde çoğunluğu sağlayamadığı İzmir'de de durum değişmedi. 'Evet' oylarının yüzde 31.2'de kaldığı İzmir'deki seçmenlerin yüzde 68.8'i 'Hayır' dedi. İzmir'in hiçbir ilçesinde sandıktan 'Evet' çıkmadı.

***

Doğu ve Güney Doğu’da durum

HDP’nin oy deposu olarak bilinen Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde sandık sonuçları beklendiği gibi çıktı. 

Güneydoğu Anadolu’da ‘Hayır’ın önde olduğu iller şöyle sıralandı: Diyarbakır (yüzde 67.6), Batman (yüzde 63.5), Mardin (yüzde 59), Siirt (yüzde 52.1), Şırnak (yüzde 71.6)

Doğu Anadolu’da ise Tunceli yüzde 80.4 ile Türkiye genelinde en yüksek oranda ‘Hayır’ın çıktığı il oldu. Bunun dışında Ağrı (yüzde 56.9), Iğdır (yüzde 65.1), Van (yüzde 57.2), Hakkâri (yüzde 67.7) ile ‘Hayır’ dedi.

referandum sonuçları halk oylaması sonuçları büyükşehir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları