Dik temel yazıyla daha kolay okuma yazma öğrenilecek


Dik temel yazıyla daha kolay okuma yazma öğrenilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, bitişik eğik el yazısı yerine dik temel harflerle eğitime geçilmesine ilişkin, ''Bu konuda uzun ve kapsamlı çalışmalar yapıldı. Bu asla bir gecede verilen bir karar değildir. Çocuklarımızın çok daha kolay okuma yazma öğreneceğini düşünüyoruz. 3. sınıftan itibaren de el yazısı öğrenecekler.'' dedi.

Dik temel yazıyla daha kolay okuma yazma öğrenilecek
Dik temel yazıyla daha kolay okuma yazma öğrenilecek
Gençoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin öncelikli  konusunun eğitim olduğunu, bütçenin yüzde 20'sinin eğitime ayrıldığını  hatırlattı. Gençoğlu, geleceğin teminatı çocukların iyi bir eğitim alarak  vatanına, milletine ve ailesine faydalı bireyler olarak yetiştirilmesi için  çalışıldığını söyledi.
 
İlkokula başlayan çocuklara 2005 yılından itibaren el yazısı  öğretildiğini anımsatan Gençoğlu, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren  okullarda el yazısı yerine dik temel harflerin öğretileceğini dile getirerek,  "2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren el yazısını kaldırıyoruz demek çok  doğru olmaz ama artık çocuklarımız dik temel yazı öğrenmeye başlayacaklar. Üçüncü  sınıftan itibaren ise 8 saatlik Türkçe derslerinde 2 saatlik el yazısı eğitimi  alacaklar." diye konuştu.
 
Gençoğlu, eğitimde el yazısı yerine dik temel yazının öğretilmesine,  öğretmenler ve velilerden gelen şikayetlerle liseye geçen öğrencilerin  yazılarında yaptıkları incelemeler sonucunda karar verildiğini aktararak, şunları  belirtti:
 
"Bu konuda uzun ve kapsamlı çalışmalar yapıldı. Bu asla bir gecede  verilen bir karar değildir. Çocuklarımızın çok daha kolay okuma yazma  öğreneceğini düşünüyoruz. Üçüncü sınıftan itibaren de el yazısı öğrenecekler.  Ortaokula geçtiklerindeyse hangi yazı türünü kullanmak istediklerini, kendi  tercihlerine bırakacağız. Bu çalışma, el yazısı seçiminde demokratikleşme olarak  kabul edilmelidir."
Yazının çocuğun içine doğduğu kültürle de ilgili bir konu olduğunu  ifade eden Gençoğlu, "Çocukların ailelerinden de gördükleri yazıyla  karşılaşmaları gerekiyordu. Ne yazık ki şu anda Türk toplumunun kullandığı yazı  el yazısı değil. Çocuklarımız hem çevrelerinde bu tarz yazıyla karşılaşmıyorlardı  hem de aileler çocuklarına yardımcı olurken bu konuda başarılı olamıyorlardı. Bu  nedenle çocuklarımız artık dik temel yazıyı kullanacaklar." dedi.
 
Okul öncesi eğitim
Gençoğlu, hükümetin orta vadeli planları arasında okul öncesi eğitimde  2019 yılına kadar yüzde 100 okullaşma hedefi bulunduğuna da değindi.
 
Gaziantep'in 630 binin üzerinde öğrencisi, 25 binin üzerinde öğretmeni  ve 350 bin misafiriyle bütün zorluklara rağmen eğitimde oldukça iyi bir durumda  olduğunu belirten Gençoğlu, kentin okul öncesi eğitimde özellikle 5 yaşta yüzde  69 okullaşma oranıyla Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu aktardı.
 
Gençoğlu, Suriyeli öğrencilerin de sürecin içesinde olduğunu gördüğünü  belirterek, "Suriyeli misafir öğrencilerimizin de buralarda hızlı bir şekilde  Türkçe öğreniyorlar ve uyum gösterme kabiliyetlerinin üst düzeyde olduğunu  gözlemledim. Sosyolojik bir gerçeklik olarak bu çocukların ailelerinin de ülkeye  uyumu noktasında mesafeler kat edileceğine inanıyorum." sözlerine yer verdi. AA
dik temel harfler okuma yazma kolay okuma Cem Gençoğlu bitişik eğik el yazısı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
heyhat     2017-04-13 bitişik yazı çıktığında onu öven yalakalar şimdi de bunu övmeye başladı.ha si.... düşünce...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi