İlkokul birinci sınıfa Arapça dersi önerisi


İlkokul birinci sınıfa Arapça dersi önerisi

YÖK’ün üniversitelerde Arapça öğretiminin önündeki engelleri tartıştığı çalıştayda, ilkokul 1. sınıftan itibaren Arapça dersi verilmesi, Arapça klavyenin yaygınlaştırılması ve ‘Arapça Köyü’ kurulması gibi öneriler tartışıldı...

İlkokul birinci sınıfa Arapça dersi önerisi
İlkokul birinci sınıfa Arapça dersi önerisi

YÖK tarihinde ilk kez düzenlenen ve Arapça öğretimi ile ilgili sorunların tartışıldığı çalıştaydan ilginç tespit ve öneriler çıktı.Çalıştaydan çıkan çok ilginç tespit ve önerilerden bazıları şöyle:

Aile baskısı veya yönlendirmesi ile imam hatip liselerini ve ilahiyat fakültelerini tercih eden öğrenciler, Arapça öğreniminden tam olarak ne beklediklerini bilememektedirler. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için sınav sistemi yeniden gözden geçirilmeli ve daha seçici bir şekilde öğrenci alımı yapılmalı.

Arapça öğretimi yapan üniversitelere giriş sınavlarında Arapça dil sınavı yapılmalı. İç motivasyon için ödüllendirme yöntemi kullanılmalı. Başarılı öğrencilerin yaz tatillerinde ücretsiz yurtdışına gönderilmesi imkanları kolaylaştırılmalı.

Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği, Arapça Mütercim Tercümanlık bölümlerinde ve ilahiyat fakültelerinde bir yıllık Arapça hazırlık sınıfı zorunlu tutulmalı. Dört temel dil becerisini ölçen bir Arapça dil sınavı geliştirilmeli.

‘Erken yaşta başlasın’

İlk ve ortaöğretimde Arapça öğretimine daha erken yaşlarda başlanmalı, Arapça öğrencilere sevdirilmeli. Ancak zaten geçtiğimiz eğitim öğretim yılında MEB, ilkokul 2. sınıftan itibaren Arapça dersini seçmeli olarak müfredata koymuştu. Çalıştayda Arapça eğitimi için yaşın daha da geri çekilmesinin istenmesi dikkati çekti.

‘Teknolojik altyapı’

YÖK ve üniversiteler, Arap ülkelerindeki Arapça öğretimine yönelik kurumlarla işbirliği yapmalı.

Teknolojik malzemeler, öğrencilerin Arap kültürünü tanımalarına katkı sağlamaktadır. Bu konuda yetkili mercilerce Arapça öğretim yapan bölümlere; teknolojik alt yapı ve donanımla destek verilmeli.

YÖK, Arapça öğretimini halka açmak adına faaliyetler başlatılabilir. Her seviyede ya da hazır programlar kullanılabilir.

‘Enstitü kurulsun’

Özellikle yaz aylarında sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin katkıları ile Arapça Köyü projesi gerçekleştirilmeli ve bu köydeki faaliyetlerin tamamı Arapça yapılmalı.
Örneğin Konya’da sadece Suriyelerin yaşadığı bölgelerde Araplarla iletişim imkânı sağlanmalı.
Öğrenme ve öğretme ortamı olarak fakültelerden bağımsız bir enstitü tarzında Arapça öğretim merkezleri (2 yıl süreli) ihdas edilmeli.
Arapça’nın, “önemini ve değerini artıracak” MEB ve üniversite imkânları değerlendirilmeli.
Arapça klavye kullanımı yaygınlaştırılmalı.

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara Milliyet

arapça dersi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Oooo Harika Olur     2017-04-09 İngilizceyi bitirdik, Almancaya geçtik sıra Arapçada... Yalnız birileri çıksa da bu kararları alanlara Kur'an dilinin bir çok kısmını Arapların bile anlamadığını söylese. Lise mezunu öğrencilerin kendini Türkçe ifade etme özrünü ortaya koysa.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)