Ortaokul Fen Bilimleri Taslak Programı değerlendirmesi


Ortaokul Fen Bilimleri Taslak Programı değerlendirmesi

Guncelegitim.com olarak Ortaokul Fen Bilimleri taslak programı değerlendirdik.

Ortaokul Fen Bilimleri Taslak Programı değerlendirmesi
Ortaokul Fen Bilimleri Taslak Programı değerlendirmesi

Guncelegitim.com Özel Haber - Fen Bilimleri taslak programı değelendirmesi

5. SINIFLAR

Yaş gurubu dikkate alınarak ortaokula yeni başlayan öğrencilerin meraklarını karşılayacak ve dikkatlerini çekecek bir konu olarak Astronominin seçilmesi ve 28 ders saati gibi uzun bir sürenin ayrılması uygun olmuş. 5. Sınıf programının da fazla konu yoğunluğunun olmaması sebebiyle süre ve ünite ilişkisi doğru yapılmıştır.

Isı ve sıcaklık konusu daha ileri yaşlarda bile zor ayırt edilen bir konu olması sebebiyle yaş gurubuna ağır gelebilir.

Uygulamalı bilim her sınıf düzeyinde son 3 haftalık süreyi kapsayacak şekilde getirilmiş yeni bir ünite. Okulların kapanışlarına yakın öğrencilerin derse motivasyonlarında düşüş yaşanmaktadır. Sıcak havalar, sınavların bitirilmesi, yılsonu etkinlikleri gibi faaliyetler sebebiyle son ünitelerin yeterince işlenememesi söz konusuyken belki de öğrencilerin derse motivasyonları bu ünite sayesinde artabilir. Ayrıca her sınıf düzeyinde aynı ünitenin işleniyor olması sınıflar arası etkileşimi sağlayabilir.

6. SINIFLAR

Bu sınıf düzeyinde konular genel olarak oldukça ağır ve fazla. Sürelerin de yeterli olmayacağı görülüyor. Örnek olarak Sistemlerin tamamında verilen süreler yetersiz. Özellikle Solunum ve Boşaltım sistemlerine verilen 2 şer saatlik süre konu içeriği açısından az.

Boşaltıma yardımcı organlardan sadece deri ve akciğerin verilecek olması konuyu eksik bırakır.

Eski müfredatta her sistemlerin sağlığı konu bitiminde verilir ve konu tamamlanırken bu müfredatta hem ünite olarak ayrılmış hem de araya 3 ünite girmiştir. Bu konu bütünlüğü açısından yanlıştır. Diğer sınıf düzeylerindeki ünite sıralamasına uyum için yapılmış gibi görünen bu düzenleme bu sınıf müfredatında kesinlikle yanlış bir uygulamadır.

Sistemlerin sağlığı, hastalıkları, zararlı alışkanlıklar, ilk yardım ve organ bağışı konuları 8 ders saatine sığdırılması mümkün görünmemektedir.

7. SINILAR

Daha önce 8. Sınıflarda bulunan mitoz ve mayoz konuları sınıf düzeyine ağır gelebilir. Ayrıca mitoz bölünme için 4 ders saati yetersiz görünüyor.

Üreme, büyüme ve gelişme ünitesinin bu sınıf düzeyine indirgenmesi doğru bir uygulama olmuş. Özellikle ergenlik konusunun 8. Sınıflarda geç kalınmış olması söz konusuydu.

Bitki ve hayvanlarda üreme, büyüme ve gelişme konusu İnsanda üreme, büyüme ve gelişme konusunun önünden gelmesi basitten karmaşığa ilkesine daha uygundur.

8. SINIFLAR

Periyodik sistem öğrencilerin karşısına ilk kez çıkıyor. 4 ders saatinin yetersiz olacağı düşünülmektedir.

Bu sınıf düzeyinde konu sıralamasında 4. Ünitenin 2. Konusu olan fiziksel ve kimyasal değişimler 4. Konu olan Asitler, bazlar ve tuzlar konusu ile yer değiştirmelidir. Asitler bazlar ve tuzlar periyodik sistemin ardından verilmelidir.

 Arzu CAVLAK - Guncelegitim.com 

Fen Bilgisi fen öğretmenleri fen bilimleri ortaokul yeni müfredat taslak program arzu cavlak değerlendirme fen bilimleri müfredat değerlendirme

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
''Öğretmenleri Toplumun En Saygın İnsanları Yapacağız''
''Öğretmenleri Toplumun En Saygın İnsanları Yapacağız''
Çocuklarımıza İyi İnsan Olmayı Öğretmek Öğretmenlerin Görevi Olmamalı
Çocuklarımıza İyi İnsan Olmayı Öğretmek Öğretmenlerin Görevi Olmamalı