İzmir Eğitim İş yöneticilerinden müfredat değişimine eleştiri


İzmir Eğitim İş yöneticilerinden müfredat değişimine eleştiri

Eğitim-İş İzmir 1,2 ve 3 No'lu Şube Başkanları, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Eğitim-İş'in tüm şubelerden görüş alarak oluşturduğu rapor, yapılmak istenen değişikliğe karşı genel olarak olumsuz görüş içeriyor.

İzmir Eğitim İş yöneticilerinden müfredat değişimine eleştiri
İzmir Eğitim İş yöneticilerinden müfredat değişimine eleştiri
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan müfredat değişikliği taslağı ile ilgili görüşlerini 42 sayfalık bir raporda topladı.
 
Eğitim-İş'ten Müfredat Değişimine Eleştiri
 
Eğitim-İş'in tüm şubelerden görüş alarak oluşturduğu rapor, yapılmak istenen değişikliğe karşı genel olarak olumsuz görüş içeriyor. Raporun açıklanmasının ardından Eğitim-İş İzmir 1,2 ve 3 No’lu Şube Başkanları, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. 
 
SENDİKA RAPORU MEB'E ESİN KAYNAĞI OLMUŞ
 
Şubeler adına açıklama yapan Eğitim-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bülent Turan, Eğitim Bir-Sen tarafından hazırlanan ‘Gecikmiş Reform: Müfredatın Demokratikleştirilmesi’ adlı rapora atıfta bulundu. Bülent Turan, "Hem Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) hem de Eğitim Bir-Sen tarafından hazırlanan raporda, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetin temel değerleri ve ruhuna, milli mücadele kahramanlarına art niyetli bakılıyor. Görülüyor ki laiklik ve cumhuriyet karşıtı söylemleri sakınmadan kamuoyu ile paylaşan bir sendikanın raporu Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslak eğitim programına esin kaynağı olmuş" dedi. 
 
NASIL BİR NESİL YARATILMAK İSTENMEKTE
 
"Milli Eğitim Bakanlığı mevcut programın nesinden rahatsız oldu" diyen Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Nasıl bir nesil yaratılmak istenmektedir ki değişikliğe gitme gereksinimi doğdu. Anlaşılan o ki Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı hayranlığı, Türkiye Cumhuriyeti kurucuları Mustafa Kemal ve arkadaşları yerine padişah savunuculuğu, laik, bilimsel eğitim yerine dinsel eğitimin, ulus-devlet yerine küreselleşmenin, toplumun ve ekonominin gereksinim duyduğu insan yerine küresel sermayenin gereksinim duyduğu bir sistem düşünülmekte." 
 
"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BU KONUDA SAMİMİYETSİZ"
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Öğretim Programlarının Güncellenmesi Çalışmaları hakkında tüm okullardan zümre görüşü istediğine dikkat çeken Turan, "Bakanlık bu biçimde oldu bittilerle, öğretmenin tatile çıktığı zamana denk getirerek oradan gelecek görüşleri de işlevsiz hale getirmiş oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda da samimiyetsizliğini ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı sistemi tartışmaları da dikkate alındığında Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı müfredat program taslağı daha da anlamlı duruma gelmekte" dedi.
 
DHA
eğitim iş izmir eğitim iş 2 nolu şube izmir eğitim iş 1 nolu şube izmir eğitim iş 3 nolu şube bülent turan oğuz eminoğlu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Haydar CEYLAN     2017-01-25 Bunların fikri sahibi olan kişi hükümetin siyasal tabanını genişletmeliyiz derken şunların dediklerine bak. Yemezler. Sol gösterip sağ vuruyorsunuz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
''Öğretmenleri Toplumun En Saygın İnsanları Yapacağız''
''Öğretmenleri Toplumun En Saygın İnsanları Yapacağız''
Çocuklarımıza İyi İnsan Olmayı Öğretmek Öğretmenlerin Görevi Olmamalı
Çocuklarımıza İyi İnsan Olmayı Öğretmek Öğretmenlerin Görevi Olmamalı