MEB'de 34 bin 979 öğretmen norm fazlası mı?


MEB'de 34 bin 979 öğretmen norm fazlası mı?

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın geçen hafta yaptığı açıklamaya göre net öğretmen açığımız 96 Bin 68. Bu hafta MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yayınladığı özür grubu boş kontenjanlarına göre ise 130 Bin 997 öğretmen açığımız bulunmaktadır.

MEB'de 34 bin 979 öğretmen norm fazlası mı?
MEB'de 34 bin 979 öğretmen norm fazlası mı?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz net öğretmen açığımız derken öğretmen açığımızdan norm fazlası öğretmenleri çıkardığımız sayıdan bahsetmektedir. Buradan çıkan sonuç 34 bin 979 öğretmenimiz norm fazlası durumdadır.

Norm fazlası öğretmen sayısı 50 binlere yaklaşmıştı İllerin norm fazlası ve resen atamaları sonucu norm fazlası öğretmen sayısı 34 bine kadar düşmüştür. Hatta bazı illerimiz norm fazlası atamayı 2 sefer yapmıştır buna rağman 34 binin üzerinde norm fazlası öğretmen kalmıştır.

Başbakanımızın Kamuda personel tasarrufu yapacağız fazla olan personelleri boş olan normlara kaydıracağız sözlerinden sonra bakanlıkların çoğu fazla olan personelleri boş olan normlara kaydırmak için çalışma başlattı. Milli eğitim bakanlığının ise çalışmayı ne zaman yapacağı beklenmektedir.

Çünkü bakanlıklarda norm fazlası personel sayısı en fazla olan bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Norm fazlası öğretmen sorunun kalıcı çözümü nedir ? Özellikle son zamanlarda defalarca dile getirilmektedir. Çözüm belli yönetmeliğe göre ve bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğidir. Sendikaların verdiği bilgiye göre Alan değişikliği ocak ayının sonunda yapılacak artık alan değişikliğinin yapılmasından daha önemli olan nasıl yapılacağıdır.

Bakanlığın alan değişikliğinde kısıtlamaya gideceği konuşulmaktadır. Bakanlık bu büyük hataya düşmemelidir. En son yapılan alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp neredeyse normların tamamına yakını açılmıştı 18.804 öğretmen alan değişikliği yapmıştı. Ocak ayının sonunda yapılacak alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp bütün normlar açılsa yaklaşık 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. 15 bin öğretmenin alan değişikliği yapması demek öğretmen normlarında büyük açılma olması demektir.
Öğretmen normlarında 15 bin açılma olursa norm fazlası öğretmen sayısında büyük oranda azalma olacaktır normlarda sirkülasyon olacağı için norm fazlası öğretmen sayısı 10 binlere kadar düşecektir. Bakanlık alan değişikliğinden sonra norm fazlası atama ve resen atama yaparsa norm fazlası öğretmen kalmayacaktır. Yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde Sadece norm fazlası öğretmen sorunu çözülmeyecektir 130 bini geçen öğretmen ihtiyacı 100 binlere kadar düşecektir. Öğrenciler öğretmenlerine öğretmenler ise öğrencilerine kavuşmuş olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığına çağrımızdır ülke ekonomisine , öğretmenlere ve öğrencileremaddi-manevi birçok faydası olacak bir uygulamayı yönetmeliğe aynen bağlı kalarak ve bütün normları açarak uygulamasıdır.

Egitimhaberci.com

norm fazlası Norm fazlası öğretmen norm kadro norm güncelleme norm fazlası atama norm kadro fazlası öğretmen norm kadro sayısı fazla öğretmen sayısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet     2017-02-01 Çözüm zoraki 65 yaş emekliliğini 60 yaşa çekmek duyrulur bu kadar basit !!!!!!!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi