Birbirine düşen öğretmenleri sürerek sorunu çözdüler


Birbirine düşen öğretmenleri sürerek sorunu çözdüler

Odunpazarı’na bağlı eski köy, yeni mahalle olan Sevinç’teki Behiç Akaydın İlkokulu’nda öğretmenler arasında yaşanan gruplaşmalar nedeniyle çok sayıda soruşturma açıldı.

Birbirine düşen öğretmenleri sürerek sorunu çözdüler
Birbirine düşen öğretmenleri sürerek sorunu çözdüler

İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADILAR
 
Bu soruşturmalar sonucunda eğitim kurumunda iki öğretmen haricindeki okul müdürü, müdür yardımcıları ve diğer öğretmenler çeşitli okullara sürgün edildi. 
 
Olayı soruşturan müfettişler, hangi grubun veya hangi öğretmenlerin haklı veya haksız oldukları konusunda işin içinden çıkamadı. Yaşananlarda taraf olanların hepsi için görev yeri değişikliği önerdi.  Maarif Müfettişleri Okul Müdürü İlhan Göbel,  Müdür Yardımcısı Barış İsmailoğulları’nın üzerlerindeki yöneticilik görevlerinin alınmasını teklif etti. Öğretmenlerden Filiz Atak, Fatma Baran,  Murat Bartın,  Özlem Ersoy, Gülistan Kırımlı,  Serpil Kuş,  Tülin Sevimli, Zıdtıka Yasak ve Mehmet Kuzu’nun 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 8/C maddesi kapsamında il içerisindeki  durumlarına uygun bir okula öğretmen olarak acilen atamalarının yapılmasını teklif etti.
 
11 EĞİTİMCİ GÖNDERİLDİ
 
İl Milli Eğitim Müdürü Necmi özen’de  Memuriyet gereği (soruşturma), Maarif Müfettişler Başkanlığının inceleme ve soruşturması (ihtiyaç fazlası olarak) kapsamında  iki idarecinin üzerlerindeki yöneticilik  görevlerini alırken, 11 eğitimciyi çeşitli okullara gönderdi. Peki bir okul nasıl bu hale gelebilir? Okuldaki bu gruplaşmayı önlemesi gereken okul yönetimi değil mi?Bu okulda suçlu veya suçsuzu ayırmak neden bu kadar zor oldu? Peki  okuldaki iddialar ne?  Soruşturma dosyasında yer alan iddialar şöyle; “ İstiklal Marşı törenine geç kalan iki kadın öğretmen Okul Müdürüne el kol hareketi yaparak saygısızlık yapmış. Okul Müdürü bu konuyla ilgili tutanak tutmuş. Okuldan çıkış saatlerine uymadığı iddiasıyla bir öğretmenin imza attığı dosyaya Müdür Yardımcısı kırmızı çizgi çekmiş. O öğretmende  Müdür Yardımcısından şikayetçi olmuş. Müdür Yardımcısı da  kendisini tehdit etti diye o öğretmen hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş.  Bu şikayetler ve gruplaşmalar nedeniyle öğretmenler okul ortamında birbirlerinin özel hayatları ile ilgili dedikodu yaptıkları, öğretmenlerin teneffüslerde ayrı mekanlarda oturdukları belirtiliyor. Yönetici ve öğretmenler birbirlerine karşı hasmane tavır aldıkları ifade ediliyor. Bu tutum ve tavırların öğrenci ve velilere de yansıtılması nedeniyle okulda çalışma, huzur ve güven  ortamının ortadan kalktığı belirtiliyor. Soruşturma dosyasında karakol ifadelerinin de yer aldığı öne sürülüyor.” (Ayhan Aydıner -Sonhaber)

Odunpazarı Eskişehir öğretmen Sevinç mahallesi Behiç Akaydın İlkokulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En yüksek maaş alan öğretmenlik branşları
En yüksek maaş alan öğretmenlik branşları
15 Ocak'ta memurlar ne kadar maaş alacak?
15 Ocak'ta memurlar ne kadar maaş alacak?