Eyvah, öğrencim yalan söylüyor


Eyvah, öğrencim yalan söylüyor

Öğrenciniz sınıfta size yalan söylediğinde bunun bir nedeni mutlaka vardır. Bu durumda eğitimci olarak sizin yapacaklarınız ve vereceğiniz tepki öğrencinizin gelişimi için çok kritik.

Eyvah, öğrencim yalan söylüyor
Eyvah, öğrencim yalan söylüyor

Önder ÖNDEŞ

Çocukların çoğu yalan söyler. Arada sırada yalan söylediklerinde bunun için endişelenmenize gerek yok. Fakat sıklığı arttığında eğitimcilerin kaygı duymaya başlaması gerekiyor. Çünkü öğrencinizin sıklıkla yalan söylemesi sınıf içinde huzursuzluk ve akranlar arasında dışlamaya neden olabilir. Bu da onu daha fazla akademik ve davranışsal problemlere sürükler. Peki, öğrenciniz yalan söylemeye başladığında ne yapmalı, nasıl davranmalı ve gittikçe büyüyen bu sorunla nasıl mücadele etmelisiniz? ABD’nin önde gelen eğitim platformlarından Education World’te bu konuda öğretmenler için dikkat çekici öneriler yer alıyor. İşte bazıları:
 
HATAYA, YAPICI BİR ŞEKİLDE KARŞILIK VERİN
 
Eğer öğrenciniz yaptığı hataya kızgın bir şekilde karşılık vereceğinizi düşünürse, yalan söylemeye daha meyilli ve hazır olur. Hata yaptığında sakinliğinizi korur, yapıcı ve problem yaratma değil de, çözüm odaklı yaklaşım geliştirirseniz, büyük ihtimalle size doğruları söyler. Yanlış yaptığı bir şeyi itiraf ettiğinde, ona gerçeği söylediğinden dolayı memnun olduğunuzu hissettirin. Cezalandırmak istiyorsanız, dürüst davranışından ötürü bunu askıya alabilirsiniz. Fakat cezayı dürüstlüğü nedeniyle hafiflettiğinizi bilsin. Bu dönemde vereceğiniz çok ağır bir ceza, gerçeği söylemesi ve doğru davranması konusundaki cesaretini kırabilir. Bazı anaokulu ve ilkokulun ilk sınıflarındaki öğrenciler, zaman zaman size yalan söylüyor gibi gelebilir. Ancak bu yaş düzeyindeki çocuklar hayal dünyaları ile gerçek arasında ayrımı henüz yapamıyor olabilir. Onlara gerçek ile hayal arasındaki farkı anlatın. Yalanının büyüklüğü ne olursa olsun, aşırı tepki vermeyin ama davranışından ötürü hayal kırıklığı yaşadığınızı da fark ettirin. Göstereceğiniz büyük bir tepki, zamanla daha becerikli yalan söylemesine neden olabilir. Öte yandan çok az tepki gösterip, hiç önemsemiyormuş gibi hareket ederseniz de ona kötülük yapmış olursunuz.
 
ÖZEL GÖRÜŞÜN
 
Bir yalan yakaladığınızda, öğrencinize değil, davranışa odaklanın. Ona bunun bir davranış hatası olduğunu ve sonraki sefere dürüst davranacağı beklentinizi hissettirin. ‘Yalancı’ diye seslenir ve sürekli yalan söyleyen, kötü biri olduğunu düşünmesine neden olursanız, geri dönülmez sonuçlar doğabilir. Arkadaşlarının önünde değil, özel bir görüşme yaparak konuşmayı tercih edin.
 
Yalanlar, onun duygusal ihtiyaçları konusunda önemli ipuçları verir. Sınıf arkadaşlarına başarıları hakkında sıklıkla yalan söylüyorsa, kendisine güvenmediğini ve akranlarına karşı statü kazanmaya çalıştığını anlarsınız. Başarılı olduğu alanlarda kendini göstermesine izin verin. Diğer sınıflarda çok fazla arkadaşı olduğu yalanını söylüyorsa, büyük ihtimalle bir sosyal dışlanma yaşıyor. Ona yardım edin. Kibar bir konuşma cezalandırıcı yaklaşımdan daha etkilidir. Ancak bazen cezanın artan yalanlarla gerekli hale geldiğini düşünmeye başlarsanız, öğrenciniz onu cezalandırmanızın nedenlerini ve yalanının sonuçlarının neler olabileceğini de görmeli.

Hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''