Çocuklara dürüstlük aşılayan örnek proje: Dürüstlük Kantini


Çocuklara dürüstlük aşılayan örnek proje: Dürüstlük Kantini

Yer Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde bir ortaokul. Bu ortaokulu diğerlerinden farklı kılan ise hayata geçirdikleri bir proje. Adı ise Dürüstlük Kantini.

Çocuklara dürüstlük aşılayan örnek proje: Dürüstlük Kantini
Çocuklara dürüstlük aşılayan örnek proje: Dürüstlük Kantini

Bugün size ülkede geleceğe dair umutları yeşerten, mutlu eden bir haberden bahsedeceğiz.

Çocuklara dürüstlüğü, adaleti ve güven duygusunu aşılayan bu enfes projeyi merak edenleri aşağıya doğru alalım.

"Dürüstlük Kantini Projesi", Mihalgazi Ortaokulu'nda haftada iki gün uygulanan pilot bir proje.

Bu proje kapsamında öğrenciler sorumlusu bulunmayan kantine gelerek ihtiyaçlarını alıyor, parasını kasaya bırakıyor, gereken durumlarda da para üstünü kasadan kendileri alıyorlar.

Bu proje okulun ilk benzer projesi de değil üstelik. Okulun müdürü Vedat Duman'ın verdiği bilgiye göre okulda daha önceki yıllarda da "Dürüstlük Dolabı" projesi yapılmış ve 2016-2017 eğitim öğretim yılında da bunu "Dürüstlük Kantini" olarak devam ettirmeye karar vermişler.

Projenin amacı ise çok açık; çocukların dürüstlükle ilgili davranışlarının pekiştirilmesi.

"Kasamız sürekli fazla veriyor"
 

Öğrencilerine sonsuz bir güven duyan okul yöneticilerinin bu güveni de boşa çıkmamış. Bütün adalet sistemini öğrencilerin elinde olan bu projede hiçbir kontrol mekanizması kullanılmamasına rağmen proje çok başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Proje sorumlusu öğretmen Seyhan Doğan'ın söyledikleri de her şeyi açıklar türden:

"Normal günlerden daha çok keyif aldıklarını söylüyor öğrencilerimiz. Kendi kendilerini kontrol ederken onları görmeniz lazım. 'Senin aldığın şey 50 kuruş, paranın üstünü alır mısın' diyen bir kontrol mekanizması olan arkadaşı var kimi zaman yanında. Kasamız sürekli fazla veriyor. Bu çok önemli. Belki öğrencilerimizin yanlış hesaplamaları yüzünden kasa eksik verebilir diye düşünürken sürekli artıyı gördük. Bu değeri koruyan ve bu ahlakla yetişip büyüyen çocuklar ileride ülkemiz için çok faydalı olacak, buna inanıyorum."

Çocuklar da çok memnun
 

"Ürün stoklarımız belli fakat herhangi bir kontrol mekanizması kullanmıyoruz. Bütün adalet sistemi o an öğrencinin elinde. Öğrencilerimiz bu anlamda şimdiye kadar bizi mahcup etmedi. Akademik eğitim önemli ama önceliğimizin değerler eğitimi olması gerekiyor. Bizler eğitimciler olarak öğrencilerimize ne kadar güvendiğimizi hissettirebilirsek onlar o kadar verimli hale geliyor" diyen okul müdürünü öğrenciler de hiç mahçup etmemiş. Çünkü onlar çocuklara güvendiklerini hissettirdikleri kadar öğrenciler de o kadar adaletli, dürüst ve kendine güvenen bireyler olduklarını kanıtlamışlar.

Son olarak sözü okulun 5. sınıf öğrencisi Arda Tek'e verelim:

"Herkes kendi dürüstlüğünü gösteriyor. Arkadaşlarımız sınavdan çıktığında ya da teneffüslerde kantinden istediğini alıyor, parasını bırakıyor. Bazen arkadaşımızın parası yanında yoksa biz veriyoruz."

Hem okul yönetimini, hem de bu güzel minikleri alkışlıyor, keşke bu uygulama tüm ülkeye yayılsa diyoruz. İyi ki varsınız. 

Dürüstlük Kantini
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları