TEOG’da 2 hatalı soru iddiası


TEOG’da 2 hatalı soru iddiası

TEOG 1. dönem sınavları sona erdi. Fen bilimleri ve matematik testinde birer sorunun hatalı olduğu iddia edildi. Soruların cevapları eba. gov.tr’den görülebiliyor. 2. dönem sınavları 26 - 27 Nisan’da.

TEOG’da 2 hatalı soru iddiası
TEOG’da 2 hatalı soru iddiası

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) 1. dönem ortak sınavları dün yapılan Fen Bilimleri, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil testleriyle tamamlandı. Mazeret sınavları 17-18 Aralık’ta yapılacak.

Binlerce tam yapan çıkmaz

Oğuzkaan Okulları yönetim kurulu üyesi Hatice Yılmaz, “Sınavın belirleyici dersleri Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri oldu. Bu sınavda geçen yıllarda olduğu gibi dört binleri bulan tam yapan öğrenci olacağını sanmıyorum” dedi.

Fosfat yerine fosfor

Yılmaz, Fen Bilimleri testindeki bir soruyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “A kitapçığı 1. soruda Nükleotidin açıklaması yapılırken fosfat yerine fosfor kullanılmış. Dolayısıyla Nükleotidin tanımı yetersiz ve eksik kalmış. Nükleotidin yapısı açıklanırken ‘bir fosfor’dan oluştuğu söylenmiş. Bu yanlış bir ifade. Bir Nükleotidin yapısında ‘bir fosfat, bir şeker, bir organik baz’ bulunur. Soru kökü kesinlik istediğinden öğrencinin yorumuna dayalı bir durum söz konusu değil. Soru eksik ve yetersiz olmasına rağmen öğrencilerin farklı bir cevap verme ihtimali bulunmadığından genelde doğru cevap verilmiştir. MEB’in kazanımları da dikkate alındığında soru eksik ve hatalıdır. Sorunun iptal edilmesi söz konusu olabilir.’’

‘Bilene kolaydı’

İstanbul Beşiktaş’taki Şair Nedim Ortaokulu’nda sınava giren öğrencilerden bazılarının görüşleri şöyle: 
Deniz Çubukçu: Fen bilimleri zorlayıcıydı. Birkaç eleyici soru vardı. İnkılap bilen için kolaydı. Genelde zorlanmadım. İngilizce soruları kelime bilgisi gerektiriyordu. 
Efe Kaçan: İngilizcede eleyici sorular vardı. Fen bilimlerindeki sorular ise dengeliydi. 1-2 sorudan emin değilim. 
Esra Yılmaz: Fen bilimlerinde kafa karıştırıcı sorular vardı. Pek iyi geçmedi. Diğer iki testten memnunum.

Teog'da sorulan matematikte sayı doğrusu sorusu hatalı iddiası

Sınav ile ilgili yorumlara bakıldığında öğrencilerin özellikle matematik testinde yer alan sayı doğrusu sorusunun hatalı olduğu görüşü hakim. Ancak yetkili mercilerden henüz soru ile ilgili bir açıklama gelmedi.

 

guncelegitim.com teog hatalı soru 1. dönem teog

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi