Öğretmenler 24 Kasım'da yapılacak TEOG sınavına tepkili


Öğretmenler 24 Kasım'da yapılacak TEOG sınavına tepkili

TEOG sınavlarının, 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanan 24 Kasım’a denk getirilmesi tepkilere neden oldu

Öğretmenler 24 Kasım'da yapılacak TEOG sınavına tepkili
Öğretmenler 24 Kasım'da yapılacak TEOG sınavına tepkili

Atatürk'ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettiği 24 Kasım, 1982 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanıyor. Öğretmenlerin sorunlarının konuşulduğu, öğrencilerin öğretmenlerine çiçek götürüp elini öptükleri o gün, Atatürk'e olan saygı ve sevgi de dile getiriliyor. Ancak, önümüzdeki 24 Kasım'da öğretmenler bu günü kutlayamayacak. Çünkü, Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenler Günü'ne, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı koydu.

Öğretmen sayısının 940 bine ulaştığı, yılda ortalama 70 bin civarında yeni öğretmenin alındığı Milli Eğitim Bakanlığı'nda, getirilen “mülakat” sistemiyle AKP'ye yakınlığı ile bilinenlerin görevlendirileceği kaygısının öğretmenlerin sendika seçiminde de etkili olduğu ortaya çıktı. Yeni göreve başlayan 100 öğretmenden yaklaşık 75'i hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen'e üye oluyor.

ÖĞRETMENLERE BASKI
 
Eğitim İş Sendikası'nın yeni yöneticileri Genel Başkan Mehmet Balık, Uluslararası İlişkiler Sekreteri Ebru Sungar, Mali Sekreter Orhan Yıldırım, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı: “Öğretmen adayı için mülakat getirildi. Bir yıllık çalışmadan sonra asil öğretmenliğe geçiş için de yine mülakat yapılacak. Bu durum sendikalaşmanın önünü tıkayacak. Öğretmen göreve başlayabilmek için hükümete yakın sendikanın üyeliğine girmek zorunda kalacak, iktidar partisine biat eder hale getirilecek. Bu baskılar yetmiyormuş gibi gelecek yıldan itibaren öğretmen performans değerlendirmesi kriterleriyle baskı altına alınacak. Veli ve öğrenciler öğretmeni değerlendirecek. Böylece, öğretmen kontrol altında tutulacak. Demokratik, laik, bilimsel eğitimden çok öğretmen müdüre biat eder hale getirilecek. Mevcut okul müdürlerinin önemli bir bölümü mülakatla seçilmiş Eğitim Bir Sen üyesi. Bugün öğretmenlerimizde atılma, ihraç edilme korkusu da her şeyin önüne geçmiş durumda. Bugün psikolojileri bozulmuş, konuşmaya korkan öğretmenler var. Öğretmenlerin ekonomik olarak durumlarının düzeltilmesi her hükümet döneminde sözde kalıyor. Öğretmenlemerimiz geçmişte tencere-tava satarak, pazarcılık yaparak ek gelir elde ederken, şimdi internet üzerinden ticaret dönemine girdiler. Öğretmenin ekonomik durumunu düzeltecek öneriler hiç dikkate alınmıyor. Öğretmene, değişik isimler altında yapılan ödeme yerine tek bir kalemde maaş verilmesini ve bunun geçim standartlarının üstünde olmasını istiyoruz.

14 YILDIR DÜZELME YOK
 
Öğretmenlerin ekonomik zorluklar içinde bulunduğu Öğretmenler Günü'nde dile getirilirken, şimdi Öğretmenler Günü'ne bile sınav koyup o günü bile kutlatmıyorlar. Eğer 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün anlamını kavrasalardı, o güne TEOG sınavını koymazlardı. TEOG sınavı yaptırarak öğrenci ile öğretmeni ayıracaklar. Bilerek TEOG'un Öğretmenler Günü'ne konulduğu ortadadır.” (Saygı ÖZTÜRK - sozcu.com.tr)

24 kasım öğretmenler günü teog tepki eğitim iş mehmet balık ebru sungar orhan yıldırım

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürültülü sınıfı susturmak için uzmanlardan 5 ipucu
Gürültülü sınıfı susturmak için uzmanlardan 5 ipucu
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı