Dolarda yükseliş sürüyor


Dolarda yükseliş sürüyor

ABD Başkanlık seçimlerinin sonucunun etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kayıpları devam ediyor. Dolar bu sabah ise 3.24-3.25 bandında işlem görüyor.

Dolarda yükseliş sürüyor
Dolarda yükseliş sürüyor
Trump’ın seçimleri kazanması ile birlikte illikit işlemlerde ilk tepki olarak yeni zirve olan 3.30’u test eden dolar/TL dün günü 3.2450 civarında tamamlamıştı. Kur bu sabah ise saat 0845’te 3.2461/3.2500 seviyesinde işlem görüyor.
 
Dün akşam saatlerinde 3.39 civarında olan sepet bazında TL, bu sabah aynı saatte 3.3936/3.3980, 3.53 civarındaki euro/TL ise 3.5412/3.5454 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL’de ABD seçimi sonrası illikit piyasada görülen tarihi zirve 3.6922, sepet bazında TL’de ise 3.4858 seviyesinde bulunuyor.
 
SİYASİ GELİŞMELER KIRILGANLIĞI ARTIRIYOR
 
Genel seçimlerde 5 milyonun üzerinde oy alan HDP’nin aralarında eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 10 milletvekilinin tutuklanması kurda Trump öncesi günlerde görülen sert satış baskısının ana nedeni olmuştu.
 
HDP tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklarken bankacılar siyasi gelişmeleri önemli bir iç risk unsuru olarak görüyorlar. HDP’nin TBMM çalışmalarını durdurması teknik olarak bir ara seçim ihtimalini de gündeme getirebilecek olması nedeniyle yakından takip ediliyor. Vekillerin bir ay içinde beş kez TBMM Genel Kurul çalışmalarına mazeretsiz katılmaması durumunda Genel Kurul’da ilgili kişi için vekilliğinin düşüp düşmemesi konusunda oylama yapılabiliyor. Ancak şimdiye kadar Cumhuriyet tarihinde bu yola hiç başvurulmadı. Parlamentoda 28 vekilin vekilliğin bu yolla düşmesi durumunda o seçim bölgesinde ara seçim yapılması gerekiyor.
 
Öte yandan geçen hafta Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma ve HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların ardından AB ülkeleri başta olmak üzere kararlar bir çok ülkeden tepki çekiyor.
Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulması, NATO üyeliğinin askıya alınmasına kadar uzanan tepkiler piyasadaki satış baskısının kuvvetlenmesinde etkili oluyor.
 
reuters
dolar ne kadar yükseliş Trump seçim abd cumhuriyet gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''