TEOG'da hangi konulara nasıl çalışılmalı?


TEOG'da hangi konulara nasıl çalışılmalı?

İlk gün öğrenciler, Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden, ikinci gün de Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil olmak üzere toplam altı temel dersten sınav olacaklar

TEOG'da hangi konulara nasıl çalışılmalı?
TEOG'da hangi konulara nasıl çalışılmalı?

Sınavda, öğrencilere her dersten çoktan seçmeli, 20 soru sorulacak; 40 dakika süre tanınacak. Değerlendirmede yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında, kendi okullarında, önceden belirlenen sınıflarda sınava girecekler. Mazeret sınavı ise 17-18 Aralık’ta yapılacak, sonuçlar Ocak 2017’de açıklanacak.
 
Türkçe sorularına dikkat

Bu yıl 2016-2017 Öğretim Yılı Ortak Sınavlar e-Kılavuzu incelendiğinde sınavın uygulanmasında veya puanlama sisteminde herhangi bir değişiklik olmadığı görülüyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl ortak sınav konularını güncelledi. Öğrencilerin TEOG’da zorlandıkları Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yanı sıra T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testine ayrıca dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü sorumlu olunan kazanımlar bu testte fazla. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz ise TEOG’da öğrencilerin zorlanma ihtimalinin yüksek olduğu dersin Türkçe olabileceğinin altını çiziyor. Türkçe ile ilgili konulara yönelik kavramlar ve her kavrama yönelik alt bilgilerin çokluğunun bu zorlanmaya neden olabileceğini dile getiren Yılmaz, Türkçe’de öğrencilerin başarılı olması için öncelikle okuma, anlama, yorumlama ve okuduğundan çıkarım yapabilme becerilerinin gelişmiş olması gerektiğini kaydediyor.

Eksikler tamamlanmalı

TEOG-1’e girmeye hazırlanan öğrencilerin kalan 15 günlük sürede doğru bir çalışma stratejisi izleyerek, istediği puanı alması ve başarılı olması mümkün. Sınava hazırlanan adayların her şeyden önce motivasyonlarını yüksek tutmaları, olumsuz düşüncelerden uzak durmaları, kendilerine güvenmeleri gerekiyor.

Nesibe Aydın Okulları Ortaokul Rehberlik Birimi, Bilfen Okulları IT Koordinatörü Güray Kaymaz ile Bilfen İlköğretim Kurumları Bölüm Başkanı Tuğçe Kılıç ve Uğur Okulları kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil’in öğrencilerin kalan süreyi nasıl değerlendirmeleri gerektiğiyle ilgili önerileri şöyle:
Sınav soruları, okulun başladığı andan sınav anına kadar işlenilen konulardan oluşuyor. Öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olmaları son haftaları sınavda çıkacak olan konuları tekrar ederek geçirmelerine bağlı.

Sınava hazırlanırken konu eksikleri tespit edilmeli, belirlenen bu konular önceden tekrar edilmeli sonrasında da bu konularla ilgili yeteri kadar soru çözülmeli. Anlaşılmayan konular, çözülemeyen sorular olduğunda, paniğe kapılmadan öğretmenlerden destek alınmalı.

MEB’de yayınlanan örnek sorular ve konu kazanım testleri mutlaka çözülmeli. Ders kitaplarındaki etkinlikler gözden geçirilmeli ve uygulanmalı.
Farklı kaynaklardan sorular, deneme sınavları ve önceki yılların sınav sorularını çözerek sonuçlar değerlendirilmeli.

Sınav ortamı yaratılmalı

Deneme sınavlarını çözerken mutlaka süre tutmaya özen gösterilmeli. Bu şekilde gerçek sınavda zaman etkin kullanılır, süreyi yetiştirememe gibi bir kaygı varsa bu giderilmiş olur.

Deneme sınavı sonuçları beklenildiği gibi gelmediğinde, moral bozup “bu gidişle hiçbir şey yapamam” demek yerine “eksiklerimi tespit ediyorum” şeklinde durum değerlendirilmeli. Hâlâ zaman varken eksikleri belirlemek ve kapatmak, sınav anında fark etmekten daha iyidir.

Sınavla ilgili içsel konuşmalardan ve başkalarıyla sohbetlerde kaygı düzeyini yükseltecek olumsuz ifadelerden uzak durulmalı.

Deneme sınavlarında, kaygı düzeyi yükselirse, 1-2 dakika doğru nefes taktiğiyle sakinleşmeli, olumlu cümleler kurarak sınava devam edilmeli.
Evde ders çalışırken, masa-sandalye kullanarak çalışılmaya özen gösterilmeli. Yerde, koltukta oturarak, yatarak, uzanarak, müzik dinleyerek ya da televizyonun karşısında asla ders çalışılmamalı.
 
Başarıya odaklanın
 
Uzun bir çalışma sürecine odaklanan öğrencilerin motivasyonlarını bozacak konuşmalardan uzak durmaları ve başarıya odaklanmaları gerekiyor. Bu durumda başkalarıyla kıyas yapılmamalı.

Hazırlık sürecinde doğru olanı yaptığını bilmek, bilinçli bir şekilde, doğru yöntemlerle bu süreci yönetmek kaygı ve stresten uzak bir sınav ve beraberinde başarıyı da getirecektir. bugüne kadar hazırlık süreci nasıl geçirilmiş olursa olsun son hamlelerin çok önemli olduğu unutulmamalı.

Sınava yönelik çok yoğun bir şekilde kaygı-korku yaşanıyorsa mutlaka rehber öğretmenlerden veya bir uzmandan yardım istenilmeli.  Son iki haftada beslenmeye ve uyku düzenine dikkat edilmeli. Sakatlanmaya, yaralanmaya yol açabilecek ağır sporlar yapılmamalı.
 
Testlere göre konular
 
MEB’in bu yıl için güncellediği TEOG-1 konuları şöyle:

Türkçe
Sözcükte ve Söz Öbeğinde Anlam
Cümlede Anlam
Parçada Anlam
Eylemsi
Cümlenin Öğeleri
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Yazı Türleri
Matematik
Çarpanlar ve Katlar
Üslü İfadeler
Köklü İfadeler

Fen Bilimleri
İnsanda Üreme Büyüme ve Gelişme
Basit Makinalar

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
Bir Kahraman Doğuyor
Milli Uyanış ve Yurdumuzun İşgaline Tepkiler
Ya İstiklal Ya Ölüm
 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Kaza ve Kader
Zekat, Hac ve Kurban İbadeti (İnsanın Paylaşma ve Yardımlaşma İhtiyacı, İslam’ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem)
 
Yabancı Dil (İngilizce)
Friendship
Teen Life
Cooking

TEOG konular çıkacak Türkçe Matematik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Fen Bilimleri T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Yabancı Dil sorular 8. sınıf


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
MEB'den kurslara ilişkin son dakika açıklaması
MEB'den kurslara ilişkin son dakika açıklaması