Eğitim-Sen AİHM’e götürdüğü davayı kazandı


Eğitim-Sen AİHM’e götürdüğü davayı kazandı

2010 yılında iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere disiplin cezası verilmesi üzerine Eğitim-Sen 7 No'lu Şube, davayı AİHM'e götürdü. AİHM, Türkiye'yi disiplin cezaları nedeniyle tazminat ödemeye mahkum etti.

Eğitim-Sen AİHM’e götürdüğü davayı kazandı
Eğitim-Sen AİHM’e götürdüğü davayı kazandı

Üyelerine açılan disiplin cezasını AİHM’e taşıyan Eğitim-Sen, davayı kazandı. Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada, “Sendikamızın aldığı karar üzerine iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere ceza verilmesi üzerine davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyan İstanbul 7 No'lu Şubemiz, AİHM'de görülen davayı kazandı ve mahkeme devleti verilen disiplin cezaları nedeniyle tazminat ödemeye mahkûm etti” denildi.
 
2010 yılında sendikanın aldığı iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere Avcılar Kaymakamlığı tarafından disiplin cezası verildiğine işaret edilen açıklama şöyle devam etti: “Cezaya yaptığımız itirazlar sonuç vermeyince İstanbul 7 No'lu Şubemiz, süreci AİHM'ye taşıdı. Davayı görüşen AİHM, sendikal eyleme verilen cezayla eğitim emekçilerinin sendikal örgütlenme haklarının ihlal edildiği ve bu ihlal karşısında etkili iç hukuk yolları bulunmadığı sonucuna vardı. Mahkeme, ‘Türkiye-Yıldırım ve Diğerleri’ kararıyla devlet tarafından ceza verilen öğretmenlere toplam 153 bin TL tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.”
 
Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, son aylarda haksız ve hukuksuz bir şekilde hem kamu emekçilerine hem de Eğitim Sen üyelerine yönelik baskıların olduğunu, birçok Eğitim Sen üyesinin sadece sendikal faaliyetleri nedeniyle cezalandırıldıklarını ve hatta bir kısmının meslekten ihraç edildiğini hatırlattı. Kırşanlıoğlu, “Bu olay bir kez daha göstermiştir ki her türlü hukuksuz uygulamanın gelip dayandığı bir nokta var. Bu noktada hukuksuzluğa yol açanlar mutlaka bunun hesabını vermektedirler. Biz bu davada başından beri haklı olduğumuza inanıyorduk ve bu inancımız bugün olan bitenler karşısında da zerre kadar azalmamıştır. Sendikacılık suç değildir. Dün olduğu gibi bugün de haklıyız. Dünü kazandık, şimdi sıra bugünü ve yarını kazanmakta. Ne kadar üstümüze gelirlerse gelsinler, bilsinler ki boyun eğmeyiz ve mutlaka kazanacağız” dedi.
 
Kararın kendilerine ulaştığını ve AİHM kararında belirlenmiş olan tazminat tutarının hesaba yatırıldığını ifade eden Kırşanlıoğlu, toplam 153 bin TL tazminat aldıklarını söyledi.

Eğitim-Sen AİHM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürültülü sınıfı susturmak için uzmanlardan 5 ipucu
Gürültülü sınıfı susturmak için uzmanlardan 5 ipucu
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı